16 °

max 16 ° / min 6 °

Petak

19.04.

16° / 6°

Subota

20.04.

15° / 6°

Nedjelja

21.04.

10° / 5°

Ponedjeljak

22.04.

15° / 7°

Utorak

23.04.

11° / 10°

Srijeda

24.04.

12° / 8°

Četvrtak

25.04.

13° / 8°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Budva: Učenik pretučen na času

Društvo

Comments 0

Budva: Učenik pretučen na času

Izvor: Dan

Autor: Jelena Ćetković

  • Viber

Zaštitnik ljudskih prava sloboda utvrdio je da je u Srednjoj mješovitoj školi “Danilo Kiš” u Budvi došlo do nasilja i povređivanja učenika u toku časa, što postavlja pitanje bezbjednosti đaka i zaštite od nasilja u obrazovnim ustanovama.

U mišljenju zamjenice ombudsmana Snežane Mijušković navodi se da se 13. novembra 2018. u SMŠ “Danilo Kiš” u Budvi dogodio incident, kada su u toku nastave, oko 14 sati, tri osobe (koja nijesu učenici te škole), od kojih su dva maloljetna, fizički napali učenika SMŠ, koji je tom prilikom zadobio povrede.

Napad je započeo u dvorištu i nastavio se u učionici.

Konstatuje se da su u SMŠ “Danilo Kiš” nakon incidenta preduzeli određene mjere i radnje saslušali su učenika u prisustvu roditelja i o događaju obavijestili Upravu policije CB Budva.

Zaštitnik zapaža da je Centar bezbjednosti Budva, po saznanju za događaj, u skladu sa svojim ovlašćenjima protiv počinilaca podnio krivične prijave odgovarajućim državnim tužiocima u Kotoru, odnosno Baru.

“Ovakav incident se, naravno, nije mogao predvidjeti, ali zaštitnika naročito zabrinjava podatak da se desio u vrijeme nastave i na mjestu gdje svi učenici kao i zaposleni treba da su zaštićeni i bezbjedni. Zapaža se da se u obrazovnim ustanovama odvijaju aktivnosti usmjerene na bezbjednost učenika (dežurstva nastavnika, učenika, postavljanje bezbjednosnih kamera na ulazu/holu). Međutim, i pored toga došlo je do nasilja i povređivanja učenika. U ovakvim i sličnim situacijama postavlja se pitanje bezbjednosti boravka učenika u školi i učinkovitost mjera koje se odnose na bezbjednost, a koje su trenutno uspostavljene u školama. Propisana dežurstva koja su neophodna u svakoj školi osnova su za održavanje reda, praćenja ponašanja učenika za vrijeme nastave i tokom odmora i treba da budu savjesno i odgovorno sprovođena. Zaštitnik takođe smatra da je potrebna aktivnija uloga svih zainteresovanih strana u cilju unapređenja bezbjednosti u obrazovno-vaspitnim ustanovama”, ističe ombudsman.

Zaštitnik naglašava da slučajevi nasilja u školama, nažalost, nijesu rijetkost, štaviše u posljednje vrijeme su učestali i pored svih preventivnih aktivnosti koje preduzimaju, kako Ministarstvo prosvjete, tako i obrazovno-vaspitne ustanove ponaosob.

Veoma je značajna i primjena predviđenih programom “Škola bez nasilja” koji se nekoliko godina sprovodi u Crnoj Gori. Ove aktivnosti treba da pokažu kako se nijedno nasilje ne smije ignorisati niti tolerisati. Takođe, shodno uputstvu, škole treba da osnuju tim koji će pratiti proces u borbi protiv nasilja i čija je uloga ne samo intervencija u slučajevima nasilja, već i prevencije nasilja.

Prema mišljenju zaštitnika, škola je dužna da preduzme sve potrebne mjere i radnje kako bi učenici, a i zaposleni, boravili i radili u bezbjednim uslovima, što je nužan preduslov za ostvarivanje kvalitetnog obrazovanja i vaspitanja. Konvencija o pravima djeteta UN propisuje da sve institucije, službe i ustanove odgovorne za brigu o djeci i njihovoj zaštiti treba da se pridržavaju uspostavljenih standarda, naročito u pogledu sigurnosti, zdravlja, u broju i prikladnosti njihovog osoblja kao i odgovarajućeg nadzora nad njima kažu iz institucije ombudsmana.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR