14 °

max 14 ° / min 6 °

Subota

20.04.

14° / 6°

Nedjelja

21.04.

9° / 6°

Ponedjeljak

22.04.

16° / 6°

Utorak

23.04.

12° / 10°

Srijeda

24.04.

13° / 8°

Četvrtak

25.04.

13° / 8°

Petak

26.04.

15° / 9°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Marković: Moramo razumjeti zablude jednih i žrtve drugih kako bismo pokopali podjele jednom za svagda

Politika

Tag Gallery
Comments 2

Marković: Moramo razumjeti zablude jednih i žrtve drugih kako bismo pokopali podjele jednom za svagda

Autor: Mirjana Dragaš

  • Viber

Predsjednik Vlade Crne Gore Duško Marković poručio je danas povodom stote godišnjice Božićnog ustanka da sa vremenske distance od jednog vijeka vidimo kakve je posljedice u crnogorskom biću ostavio duboki raskol i sukob, da je danas potrebno da razumijemo tadašnje zablude jednih i viziju i žrtvu drugih u odbrani ugroženog prava na crnogorsko ime i posebnost te da su žrtve ustanika i teške patnje crnogorskih familija u godinama terora dobile smiraj u obnovi državne nezavisnosti 2006.

„Na današnji dan prije sto godina pokrenut je Božićni ustanak. Krenula je pobuna protiv zatiranja crnogorskog imena i crnogorske države. Krenula je odbrana dostojanstva i prava na samobitnost crnogorskog naroda. Te svijetle ideale, koji su ugrađeni u temelj nacionalnog i državotvornog bića Crne Gore, ustanici su branili pod geslom 'ZA PRAVO, ČAST I SLOBODU CRNE GORE'“ – rekao je predsjednik Vlade Duško Marković na Svečanoj akademiji u Zetskom domu na Cetinju.

Premijer je pozvao istoričare da istražuju period od prije jednog vijeka ocijenivši da je istina potrebna današnjoj Crnoj Gori kako bismo prevazišli podjele.

100 godina od Božićnog ustanka: Naša srca i misli gore kao baklje slobode u čast palih junaka

100 godina od Božićnog ustanka: Pogledajte fotografije i snimke sa Cetinja

„Neka istoričari sumiraju fakta o tragičnoj sudbini naše države na kraju Prvog svjetskog rata. Neka istražuju činjenice o nelegitimnoj Podgoričkoj skupštini i o Božićnom ustanku, kao neposrednom odgovoru na njene kobne odluke. Neka sagledaju nepristrasno uzroke i posljedice događaja koji su doveli do toga da Crnogorci okrenu oružje jedni na druge. Ta istina potrebna je savremenoj Crnoj Gori, danas možda više nego ikada ranije. Ne zato da bismo slaveći tragiku jednog istorijskog događaja produbljivali podjele među nama, već upravo da na temeljima istorijske istine jednom za svagda pokopamo te podjele“ – rekao je on.

Marković je rekao da sa vremenske distance od jednog vijeka vidimo kakve je posljedice u crnogorskom biću ostavio tako dubok raskol i sukob.

„Ja vjerujem da nam je danas potrebno da razumijemo zablude jednih u teškim i smutnim vremenima, baš kao i viziju i žrtvu drugih u odbrani ugroženog prava na crnogorsko ime i posebnost. Ne da bismo izjednačavali njihovu istorijsku ulogu u tragičnoj crnogorskoj povjesnici, jer su oni sami sebe smjestili tamo gdje su ih odvele njihove zablude i njihovi ideali, već da oslobodimo mraka tih podjela današnju, savremenu Crnu Goru. Duboko se klanjajući herojskoj žrtvi božićnih ustanika, kao i teškim patnjama crnogorskih familija u godinama terora koje su uslijedile – danas s pravom možemo reći da su te žrtve i te patnje dobile svoj zasluženi smiraj u obnovi crnogorskog imena i crnogorske države 21. maja 2006. godine“ – rekao je Marković.

Predsjednik Vlade je poručio da su savremenoj Crnoj Gori potrebni sjećanje i pijetet prema slavnim precima i njihovom djelu, da bez tog temelja i putokaza ne bi ni bilo današnje Crne Gore već bi nestalo njeno ime.

„Uvjeren sam, međutim, da se crnogorsko ime danas ne može čuvati samo sjećanjem na slavnu i tragičnu prošlost. Za njegovu odbranu, za njegovo postojano mjesto na mapi savremenog svijeta, potrebno je mnogo više od – dozvolite da kažem – „busanja u junačka prsa”. Da bismo opstali na pravi način, danas se crnogorsko nacionalno ime i identitet moraju suočavati sa iskušenjima koje nameće civilizovani svijet. A da bismo u tome uspjeli, svi moramo imati dovoljno mudrosti, dovoljno vizije i dovoljno razumijevanja za one druge, da ne zaostanemo u tom savremenom izazovu“ – poručio je premijer Duško Marković.

Predsjednik Vlade je rekao da je smo kada smo naš državni put, nakon obnove nezavisnosti, usmjerili u pravcu evropskih i evroatlantskih integracija imali na umu upravo takvu Crnu Goru: sposobnu da bude i u demokratskom, i u ekonomskom smislu ravnopravni dio zajednice najrazvijenijih država i naroda.

„Danas više nema dileme hoćemo li u tome uspjeti – neke od tih ciljeva već smo ostvarili, a neki su nadohvat ruke. Nikada u svojoj istoriji naša zemlja nije imala takvu poziciju i takvo mjesto u međunarodnoj zajednici. Takođe, nikada Crna Gora nije imala najdinamičniju ekonomiju na Balkanu, sa najvišim životnim standardom u regionu, sa stopama ekonomskog rasta među najvišim u Evropi posljednjih godina. I nije niko donio odnekud te rezultate Crnoj Gori. Sami smo ih ostvarili. Naša predana administracija, i naši vrijedni građani. Zato bih volio da vidim više poštovanja, i od nas samih, današnjoj Crnoj Gori i njenoj perspektivi. A manje nepovjerenja u naše sposobnosti i naše institucije. Manje neosnovane brige za naše državno dostojanstvo, i mnogo manje uzbuđenja zbog perifernih negatora svega crnogorskog, ili pak onih koji se bore za svoj identitet prisvajajući naš vjekovni“ – rekao je Premijer.

Predsjednik Vlade Duško Marković zaključio je obraćanje na Svečanoj akademiji povodom stote godišnjice Božićnog ustanka uvjerenjem da je nezavisna, samosvjesna i hrabra Crna Gora najsigurnija odbrana i imena crnogorskog i našeg državnog identiteta.

„Na taj način, najbolje ćemo čuvati i sjećanje na slavne pretke i njihovu žrtvu, iz svih crnogorskih bitaka i ustanaka, vojevanih i podizanih – za slobodu. Danas, na stogodišnjicu Božićnog ustanka, čija je iskra bljesnula ovdje na prijestonom Cetinju, želim da poručim da nas herojstvo ustanika obavezuje da nastavimo da izgrađujemo Crnu Goru po mjeri savremene civilizacije i demokratskih vrijednosti koje je krase. Danas u tome vidim smisao poruke Božićnog ustanka: ZA PRAVO, ČAST I SLOBODU CRNE GORE. Neka je vječna slava i hvala božićnim ustanicima!“ – zaključio je predsjednik Vlade Duško Marković.

Komentari (2)

POŠALJI KOMENTAR

GRAĐANSKI

Za mene, Marko'iću, poslije svega od 1914. do 194. - nema "pokopavanja podjela za svagda"! Inače, Marko'iću, u Crnoj Gori se veli: da bismo zakopali podjele za vazda (ili zanavijek)! Moraš teke lakom i barem malo uzet (ili ufatit) u ruke Rječnik crnogorskog jezika!

O Lima

Da je DPS zelio da se ustanak obiljezi na pravi nacin organizovali bi autobuse iz svih gradova CG, bilo bi vise desetina hiljada ljudi sto i zasluzuje obiljezavanje ovako vaznog datuma. Ne znam zbog cega je sve proteklo u potpuno losoj organizaciji, mozda je kod mnogih sve to neiskreno!