01.png

Građani na sjeveru sve više zovu za pomoć, iz opština kažu da zloupotrebljavaju situaciju

Društvo

Na sjeveru bez predaha.

U Pljevljima i Beranama u toku dana Vojska Crne Gore će helikopterom evakuisati tri osobe, a planirana je i dostava hrane i ljekova ugroženim područjima.

Iako je u većini opština sunačno i putevi prohodni, građani sve više zovu u pomoć a iz opština to ocjenjuju kao neodgovornost. Zloupotreba, međutim, ima i u preduzećima u čijem su vlasništvu mašine.

U Pljevljima se radi punom parom. Čiste puteve, dostavljaju ljekove i hranu a planirana je i evakuacija helikopterom. Rajko Palibrk iz pljevaljske Opštine:

«Za danas je dogovorena evakuacija pomoću helikopetera jedne starice iz jednog od najudaljenijih sela prema granici sa opštinom Bijelo Polje.»

Helikopter će u toku dana i u Beranama imati posla. Potpredsjednik opštine Braho Adrović:

«Evo sad leti helikopter, danas će helikopter odnijeti hranu za Gornji Šekular jer prvi put nije stigao da otpremi za nekoliko porodica , za jednu porodicu u mjestu Medvjeđi do, i transportovaće u povratku dva bolesnika za Podgoricu.»

U Rožajama  život se vraća u normalu, kaže prvi čovjek tog grada Nusret Kalač. Grije sunce, većina seoskih puteva je pročišćena, a u ponedjeljak će početi i nastava u školama. Građani, međutim, zovu više nego ikad:

«Ovo je postalo više postalo stvar zloupotrebe nego stavr stvarne potrebe građana. Mi smo drvima i namirnicima pomogli skoro 800 porodica ali ti se zahtjevi iz minuta u minut povećavaju što mi smatramo neodgovornim, odnosno građane koji pokušavaju u ovom trenutku da iskoriste tešku situaciju. I najviše se žale oni što imaju najviše.»

Zloupotreba ima i u Pljevljima kaže Rajko Palibrk:

«Dvojica rukovaoaca mašina koji su na terenu su odstupili od onog što je bilo planirano i od naloga koji su im dati za juče i prethodne dane. Prema njima će biti preduzete mjere jer nijesu poštovali naloge Operativnog štaba već su slušali naloge ljudi iz preduzeća čije su to mašine, koje su inače stavljene, na rspolaganje operativnog tima.»

Prema riječima predsjednika Opštine Plužine Mijuška Bajagića, na Pivskoj planini, nekoliko sela još nema struju.

«Pokušaće i danas električari da obiđu trase ne bi li uočili kvarove.»

Put Žabljak –Šavnik je otvoren, iako se prema riječima predsjednika Opštine Žabljak Isaila Šljivančanina, saobraća otežano:

« Od Žabljaka do Šavnika se ide u pratnji snjegočistača, formiraju se kolone i svakih 15 minuta snjegočistač povede kolonu do Šavnika a drugu vrati iz Šavnika za Žabljak. Očekujem da će u toku dana put biti dovoljno proširen da će se moći saobraćati bez pratnje snjegočistača. Inače funkcioniše saobraćaj i prema Nikšiću.»

Visina snijega, inače, na Žabljaku je 178 centimetara, u Kolašinu dva centimetra više, u Šavniku je izmjereno 155 a u Plavu 142 cenitmetra.

 Nikoleta Bošković

 
|| Programska šema

ČETVRTAK
07.00 - 10.00 – JUTARNJI PROGRAM
08.00 - 08.15 – JUTARNJI  DNEVNIK
09.00 - 09.05 – VIJESTI
10.00 - 10.05 – VIJESTI
10.05 - 11.55 – RADIO VEZA -KONTAKT EMISIJA, autor i voditelj Darko Šuković
12.00 - 12.20 – PODNE (informativna emisija)
13.00 - 13.05 – VIJESTI
13.30 - 14.00 – RADIO SLOBODNA EVROPA,program za Crnu Goru
14.00 - 15.00 – DRUGOM STRANOM - repriza
15.00 - 15.25 – PETNAEST (informativna emisija)
17.00 - 17.30 – ŽURNAL (centralna informativna emisija)
18.00 - 19.00 – RADIO SLOBODNA EVROPA, regionalni program
21.00 - 24.00 – THE COMING , finalna granica HIP-HOP-a, urednik i voditelj Nikola Rajović
00.00 - 01.00 – RADIO SLOBODNA EVROPA
01.00 - 07.00 – MUZIKA