34 °

max 35 ° / min 19 °

Srijeda

23.07.

35° / 19°

Četvrtak

24.07.

39° / 20°

Petak

25.07.

42° / 26°

Subota

26.07.

42° / 27°

Nedjelja

27.07.

33° / 20°

Ponedjeljak

28.07.

32° / 19°

Utorak

29.07.

28° / 18°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Vojinović: U 2017. eliminisaćemo dugogodišnje ekološke probleme

Društvo

Comments 0

Vojinović: U 2017. eliminisaćemo dugogodišnje ekološke probleme

Autor: Mirjana Dragaš

  • Viber
Ispunjenjem obaveza iz poglavlja 27, čije je otvaranje najavljeno za prvu polovinu ove godine, eliminisaće se dugogodišnji ekološki problemi u Crnoj Gori. Najprije u oblasti zagađenja vazduha, prije svega u Pljevljima konstantno će se raditi na rekonstrukciji postojeće i izgradnji nove sekundarne mreže za potrebe toplifikacije kao trajnog rješenja sanacije zagađenja vazduha, kazala je Pobjedi generalna direktorica Direktorata za životnu sredinu Ivana Vojinović.

Obezbjeđivanje finansijskih sredstva potrebnih za ispunjenje obaveza iz ovog poglavlja, jedan je od prioriteta, a pored toga ono je u cjelini jedno od najtežih i najsloženijih od ukupno 33 poglavlja u pregovaračkom procesu. O tome svjedoči iskustvo u pregovorima svih novih država članica EU.

"Ukupni troškovi usklađivanja za poglavlje 27 procijenjeni su na 1,4 milijardi eura. U tu svrhu će, između ostalog, najkasnije do sredine iduće godine biti osnovan eko fond, koji će finansirati projekte i programe čijom realizacijom će se poboljšati stanje životne sredine i sanirati posljedice zagađenja u Crnoj Gori", kazala je Vojinović.

Biće poseban izazov, kako ističe, obezbjediti sigurne i stabilne izvore finansiranja obaveza iz ovog poglavlja.

"Za svaku oblast posebno mudro ćemo projektovati finansijsku konstrukciju i to uključivanjem svih raspoloživih izvora finansija (međunarodni krediti, donacije, IPA, državni i lokalni budžeti i sl.), a sve u zavisnosti od konkretne namjene. Imajući u vidu visinu iznosa potrebnih sredstava, njihovo obezbjeđivanje nije jednokratno već tokom dužeg vremenskog perioda, jer je predviđena fazna realizacija infrastrukturnih ulaganja i postepeno dostizanje nivoa ekoloških standarda EU. Najveći finansijski teret u visini od 840 miliona eura tiče se kvaliteta voda, i to izgradnje postrojenja za prečišćavanje komunalnih otpadnih voda i izgradnje infrastrukture u oblasti pijaće vode i zaštite od poplava", kaže Vojinović.

 

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR