Dan primirja i 104 godine od oslobođenja Herceg Novog u Prvom svjetskom ratu obilježen je danas u ovom gradu, u odveć poznatoj atmosferi, "uveličanu" trobojkama i zastavama države Srbije, okađene tamjanom i vjerskim obredima, koju priređuju čelnici opštine, kad god imaju priliku za to.
Da je Crna Gora dužna srpskoj vojsci jer je ovaj grad oslobođen upravo rukom pripadnika tih redova, poručuje predsjednik Skupštine Opštine Herceg Novi Ivan Otović.
“Danas mnogi zaboravljaju na srpske žrtve, mnogi pokušavaju da nas posvađaju, ali svi svjedočimo tome da smo opstali i da ćemo opstati, da ćemo se uvijek sjećati onih heroja koji su dali svoje živote za slobodu svih nas. Slava im i hvala”, kaže Otović.
Da nije naznačeno odakle su fotografije poslate, pomislili bismo da je Dan primirja obilježen u nekoj opštini susjedne države.
Za mišljenje o ovoj "zbunjujućoj" slici, obratili smo se crnogorskom istoričaru Milošu Vukanoviću, koji je ovaj performans hercegnovskih opštinara i sveštenstva Crkve Srbije nazvao zloupotrebom prošlosti i sjećanja na strijeljane Bokelje.
"Jedini cilj ovakvog događaja je želja da se izazova reakcija, a na događaje i ljude iz naše prošlosti stavi prizmena nacionalnistička tapija.
Nažalost, jedina konkretna posljedica ovakvog čina je vulgarizacija lika i djela boraca iz Boke i srozavanje njihovih ideala na devijantne percepcije 90-ih i animalističke nacionalne porive onih koji su danas govorili.
Iz saopštenja za medije zaključio bih da je performans upriličen zbog Dan primirja, koji se obilježava u Srbiji, a ne Dana sjećanja, koji je obilježvana širom svijeta. Očigledno da je postojala potreba da se iskaže lojalnost drugoj državi pa u tom cilju nije bilo problema zloupotrijebiti dio crnogorske i bokeljske istorije", jasan je sagovornik Antene M.
Kako kaže, od političara sa ekstremnim desnim tendencijama jedino se može očekivati ovakvo srozavanje logike i principa u Crnoj Gori.
"Postoji dobar razlog zašto se 11. novembar zvanično ne obilježava u Crnoj Gori iako se radi o zemlji pobjednici Prvog svjetskog rata. Tragedija razaranja i učešća u ovom ratu, kao i gubitak nezavisnosti, su doveli do toga da ovaj vremenski period bude relativno slabo zastupljen u našoj kulturi sjećanja.
Očigledno da takvo stanje predstavnicima vlasti iz Herceg Novog umjesto osjećaja za obzir daje povod za prosipanje nacionalističkih pobuda, sve sa prozivkom nekih neprijatelja koji sad opet dijele nekoga", zaključio je Vukanović za Antenu M.
jelena
@Libero7 E jadni moj grade, sta si docekao. Prevrcu se kosti starih novljana u grobovima. Danas novljana nema ili ih je jako malo, povukli su se u svoje stanove i kuce, da ne gledaju ovu muku i bruku. A i sto ce vani, nemaju kome da nazovu dobar dan. Ovi danas vladari nisu dostojni ni pozdrava
Blagota
Navedite imena 3 srbina te pogiboše za Herceg Novi 1918 godine
Libero7
Katic ,otovic sve novljanska prezimena kami boki sto doceka da gradove kulture vode seljaci.