Ekspertima Evropske komisije, iz Italije i Belgije, koji su nedavno boravili u našoj zemlji, crnogorska strana predstavila je rezultate u istragama, u predmetima organizovanog kriminala i korupcije, a pojašnjena je i primjena instituta sporazuma o priznanju krivice.
Ukazano je i da je potrebno unaprijediti finansijske istrage.
U Podgorici je od 30. januara do 3. februara boravila ekspetska misija EK o borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Šefica radne grupe za poglavlje 23 pravosuđe i temeljna prava Marijana Laković Drašković, kazala je u razgovoru za našu emisiju „Čiste ruke“ da je misija bila veoma značajna zbog ispunjenja privremenih mjerila.
„Koja se odnose na primjenu usvojenog zakonodavnog okvira i obezbjeđivanje bilansa rezultata u oblasti borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, sa fokusom na sprovođenje finansijskih istraga paralelno sa krivičnim kao i oduzimanje imovine koja je stečena kriminalnom djelatnošću. Eksperti su dobili sve neophodne informacije i materijale kako bi sastavili sveobuhvatan izvještaj i kako bi nam dali preporuke na osnovu kojih ćemo otkloniti nedostatke. Očekujemo da će te preporuke ujedno biti smjernice institucijama u pravcu dalje borbe protiv kriminala i korupcije“, kaže ona.
U fokusu interesovanja eksperata bio je strateški i zakonodavni okvir za borbu protiv korupcije i kriminala kao i to kako sudstvo, policija tužilaštvo i ostale instutucije primjenjuju zakone.
„Njihovo interesovanje je bilo usmjereno na administrativne kapacitete državnog tužilaštva, posebno specijalnog tužilaštva i specijalnog policijskog tima. Jedna od tema je bila saradnja policije i tužilaštva, saradnja sa Agencijom za nacionalnu bezbjednost, Upravom za sprječavanje pranja novca i finansiranja terorizma i sudovima. Tema misije bila je i saradnja naših institucija sa drugim zemljama. Crnogorska strana je predstavila najviše rezultate u istragama, gonjenjima i presudama u predmetima organizovanog kriminala i korupcije, te da se Specijalno tužilaštvo fokusiralo na predmete na visokom nivou, što je rezultiralo većim brojem sporazuma o priznanju krivice. Predstavljeni su i rezultati na polju finansijskih istraga koje su počele da se sprovode, iako još ne sistematski, pa je ukazano sa naše strane da je potrebno unaprijediti finansijske istrage“, navela je Laković Drašković.
Kako ističe, svjesni su određenih problema i nijesu ih skrivali pod tepih.
„Ukazali smo na jačanje saradnje svih organa koji mogu doprinijeti kvalitetnijim finansijskim istragama kao i na permanentno obučavanje svih činilaca istražnog lanca. Na interesovanje eksperata o primjeni sporazuma o priznanju krivice sa naše strane je pojašnjena primjena ovog instituta u praksi kao brzog i efikasnog rješavanja postupaka i ukazano je da tim sporazumima predmeti nijesu zatvoreni već su samo sa nekim licima zaključeni sporazumi, dok su druga optužena lica iz istog predmeta izvedena pred sud kako bi se utvrdila njhova krivica. Ukazali smo im i da je dobra strana sporazuma o priznanju krivice to što paralelno sa njima teku i finansijske istrage, te da je time ubrzan put ka trajnom oduzimanju imovine", objasnila je Laković Drašković.
Ekspertske misije su način na koji Evropska komisija prati napredak u vladavini prava.
Tokom posjete Crnoj Gori, nezavisni eksperti iz Italije i Belgije sastali su se sa predstavnicima Ministarstva pravde, Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave policije, Državnog tužilaštva i sudstva, Uprave za imovinu, Uprave za sprječavanje pranja novca i finansiranja terorizma, Agencije za sprječavanje korupcije, Centrom za obuku u sudstvu i Državnom tužilaštvu i Centralnom bankom Crne Gore.
Emisiju „Čiste ruke“ slušajte na talasu radija Antena M danas od 16 sati.
Milena Aprcović
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR