Za Antenu M piše: Milivoje Vujisić
Kolašin je ovog ljeta veliko gradilište. Razvoju se raduje svako dobronamjeran. Na Brezi se grade tri ili četiri hotela, hotel se gradi i u centru grada u ulici Mirka Vešovića, u neposrednoj blizini hotela Bjanka. Ispod Vrtića i Osnovne škole niče novo gradilište KIPS-a. Na Dulovinama je prekopavan put zbog radova na priključenju na vodovonu mrežu rezervoara napravljenog prije desetak godina. Time bi se ublažili gradski višedecenijski ljetnji nedostaci vode i obezbijedilo vodosnabdijevanje objekata koji se grade.
U samom gradskom jezgru u izgradnji je više stambenih objekata i kondo hotela. U različitim fazama gradnje, neki objekti su u fazi zemljanih radova, neki su sa nekoliko etaža. Istovremeno se vode rasprave o novom DUP-u i brojnim zahtjevima da se u gradskom jezgru urbanističke parcele na kojima su građani imali kuće pretvore u parcele za izgradnju stambenih zgrada i hotela. Opravdana je bojazan da Kolašinu prijeti "budvanizacija" i da postane turistička spavaonica.
Svim gradilištima je potreban transport ili građevinskog materijala ili zemlje iz iskopa za temelje objekata. Gradom gotovo svakog minuta prođe betonski mikser ili ogroman kiper, koji obezbjeđuju rad na gradilištima.
Istovremeno, veliki broj domaćih i stranih turista dolazi i prolazi kroz Kolašin. Ovakav intezivan saobraćaj zahtijeva dobru uličnu infrastrukturu koja je ovog ljeta u Kolašinu sve samo ne takva. Poseban problem i za domaće i za strane goste je nedostatak osnovnih informacija o kretanju ulicama Kolašina.
Opštinske vlasti nijesu sjetile da postave obavještenja za goste koji dolaze automobilimima, recimo, kako sa donjeg trga (Trg Boraca) mogu stići do Ski centara. Ili se obavještenje moglo postaviti kod samog ulaska u Kolašin (Mojkovačka ulica ili M9 ulazak od Mateševa)! Svakodnevno me zaustavi desetak oznojenih vozača koji gube vrijeme i lutaju Kolašinom, jer ne znaju kako da stignu do željenog mjesta.
Izvođači radova ne polivaju vodom ulice i spriječe oblake prašine od muline, dovezene za postavljanje cijevi. Tako je dio ulice Boška Rašovića, gdje su prekinuti radovi na postavljanju kanalizacionih cijevi kao i susjedne kuće čitavog dana u oblacima prašine koju stvarju automobili koji tuda prolaze. Kapije nekih kuća prepriječene su vodovodnim cijevima. Građani se žale da ne mogu da nabavljaju i spremaju drva, što se u Kolašinu uvijek radi u julu i avgustu, jer je nemoguće pristupiti dvorištima kuća i zgrada. Izvođači radova i opštinske vlasti očigledno ne vide računa o tome.
Da bi se riješili problemi koje je Kolašin imao do sada i da bi se obezbijedili odbjekti koji se grade, ovog ljeta se radi na postavljanju infrastrukture za kanalizaciju, odvođenje površinskih voda i vodosnabdijevanje. To je za svaku pohvalu, ali nije za pohvalu kako se to radi.
Ako pogledate kako se to radi, onda morate vidjeti da je izvođač radova zatvorio dvije paralelne ulice u centru Kolašina (Boška Rašovića i Milivoja Bulatovića) koje je raskopao, postavio kanalizacione cijevi i iskope zatrpao. Tako je direktna komunikacija sa Smailagića poljem, Selištima i ski centrima moguća samo preko ulice Dunje Đokić. Poprečne ulice koje povezuju pomenute paralelne ulice prestale su da budu jednosmjerne za stanovnike Kolašina, stranci o tome nemaju nikakvu informaciju i osjećaju se potpuno izgubljeno u gradu.
Trenutno se situacija sa saobraćajem kroz gradsko jezgro Kolašina može okarakterisati kao haos koji ostavlja veoma ružnu sliku o gradu, ali i o trenutnoj administraciji grada.
Opšti utisak je, zbog organizacije i načina kako se radovi, da se izvode bez plana ili sa veoma haotičnim i čudnim planom. Da li radovi imaju nadzor i da li nadzornik radi svoj posao? Stiče se utisak da onaj koji rukovodi radovima nije upoznat sa sadržajem ispita iz organizacije građenja, kao jednom od osnovnih na svakom građevinskom fakultetu!
Radovi o kojima govorimo bili su prekinuti deset dana zbog sportsikih igara MOSI 2023. Nejasno je zašto su radovi mogli smetati sportskim igrama čiji su nam učesnici napravili štetu u školi gdje su bili smješteni, a od grada javni toalet?
Kako se može vidjeti za rad je angažovan je mali broj radnika i bageri lokalnih kolašinskih podizvođača. Ko ih je angažovao, onaj koji je dobio posao na tenderu ili je tu imala udjela trenutna optinska vlast?
Zašto sam napisao da je plan radova čudan i haotičan? Haotičan je što se započeti posao na jednom mjestu ne završava, a istovremeno počinje na drugom mjestu, pa su tako planeri radova zatvorili dvije paralelne ulice za saobraćaj i napravili saobraćajni haos koji pominjem.
Plan predviđa da se, recimo, u ulici Boška Rašovića postave kanalizacione cijevi, cijevi za atmosferske vode i cijevi za vodu za piće. Čudan je plan za izvođenje radova jer se za sve tri cijevi kopaju posebni kanali (tri kanala) jedan za drugim (u ulici Milivoja Bulatovića su u isti kanal položili cijevi za atmosferske vode i vodu za piće). Kopani su kanali za kanalizaciju i zatrpani, onda će se kopati kanali za vodu za piće pa zatrpavati i na kraju kanali za atmosferske vode. Bočni priključci će se naknadno raditi, postavljeni su kanalizacioni šahtovi.
Ostaje nejasno kada će se svi radovi predviđeni projektom završiti da bi se ulice asfaltirate, vratile u normalno stanje i bile prohodne za saobraćaj? Može li se sve ovo završiti ove godine?
Da sam ove godine posjetio Kolašin kao turista i vozač – garantujem da bi sačekao da ponovo dođem ovamo!
Oscar
"DODATNI RADOVI ili nepredviđeni radovi".....omiljena definicija svakog izvođača i posebno političara ...
Dile
Svi se pitamo zasto se tri put kopa ulica i zatrpava za tri razlicite cijevi,zar to ne moze jednom pa se postave tri cijevi i zatrpa se???? Ili su u pitanju tri fakture umjesto jedne???
predsjednik
Podizvođači čije mašine kopaju kanale su u vlasništvu ljudi bliskih predsjedniku Martinoviću. Jedan od njih je bivši direktor Komunalnog preduzeća. A, da su napravili haos, jesu. Pitanje: koja je firma koja u KL pravi zgradu napravila kuču Martinoviću u Podgorici?