18 °

max 22 ° / min 12 °

Ponedjeljak

28.04.

22° / 12°

Utorak

29.04.

22° / 10°

Srijeda

30.04.

24° / 10°

Četvrtak

01.05.

25° / 12°

Petak

02.05.

24° / 14°

Subota

03.05.

24° / 14°

Nedjelja

04.05.

23° / 15°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
USTAVNI SUD ODLUČIO: Smanjenje naknada u skladu sa Ustavom

Izvor: Foto: Antena M

Društvo

Comments 0

USTAVNI SUD ODLUČIO: Smanjenje naknada u skladu sa Ustavom

  • Viber
Izmjene i dopune Zakona o socijalnoj i dječjoj zastiti u skladu su sa Ustavom, odlučio je Ustavni sud.  
''Ustavni sud je većinom glasova donio odluku kojom se odbija predlog za utvrđivanje neustavnosti odredaba člana13.(član 176.b) Zakona o izmjenama i dopunamaZakona o socijalnoj i dječijojzaštiti (“Službeni list Crne Gore’’, br.1/17.) i rješenje kojim se ne prihvataju inicijative za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti odredaba člana 1.(clan 54.a) i člana 13.(član 176. b)istog zakona'', saopšteno je iz Usatavnog suda.
 
TOK RASPRAVE NA DANAŠNJOJ SJEDNICI USTAVNOG SUDA
 
12.24 Dio sjednice koji je bio otvoren za javnost je završen, sjednica se nastavlja bez prisustva medija, a po njenpom završetku sudije će glasati o današnjim tačkama dnevnog reda. 
 
12.20 Sudije Desanka Lopičić i Budimir Šćepanović se u toku rasprave nijesu oglašavali, a od njihovih glasova će zavisi konačna odluka Ustavnog suda.  
 
12:14 Ustavni sud završio je raspravu o smanjenju naknada. Odluka će biti donijeta glasanjem na kraju današnje sjednice i buce objavljena na sajtu suda.

12:02 Gogić je, kao i Iličković, ukazao da u odluci vlade o umanjenu naknada nigdje nije pomenut javni interes. Rekao je da je to za njega neprihvatljivo.

11:55 Sudija Gogić je saglasan da država ima pravo da smanjuje penzije i socijalna davanja, ali ne smije da to radi na uštrb pravičnosti. Sa tom ocjenom on se pridružio sudiji Iličkoviću koji je ranije iskazao rezervu prema odluci Vlade da umanji naknade.

11:53 Sudija Drašković je nakon pauze rekao da se sjednica nastavlja što znači da su sudije odlučile da se ne veže današnja tačka sa ocjenom ustavnosti zakona u cjelini.
 
11:50 Nakon pauze, sudije Ustavnog suda nastavljaju raspravu o naknadama.
 
11:28 Deset minuta pauze kako bi se sudije dogovorile o daljem radu.
 
11:27 Sudija Gogić predložio pauzu kako bi se dogovorili o toma da li raspravljati o obije inicijative.
 
11:16 Sudija Drašković je reagujući na izlaganje Iličkovića ponovio da se danas raspravlja samo o visini naknada i dodao da to prema njegovoj ocjeni ne dira u pravo koje je ranije priznato.
 
10:48 Sudija Mevlida Muratović je saglasna sa sudijom izvjestiocem Draškovićem da država ima slobodu da koriguje iznose za socijalna davanja.
 
10:42 Sudija Miodrag Iličković ima ima drugačiji stav, jer smatra da je sporno da li se može govoriti o izmjenama zakona koji u cjelini nije prošao ocjenu ustavnosti. Prvo je trebalo odlučiti o zakonu o cjelini, a tek potom o izmjenama tog zakona, smatra on.
 
Taj zakon je biopotpuno kontroverzan. Prilikom donošenja izazvao je velike polemike i u Parlamentu i u javnosti, kaže Iličković. 
 
Ustavni sud je trebalo da uvede privremenu zabranu primjene zakona uključujuci i isplate sve dok ne se ne odluči o ustavnosti, dodaje on. 
 
10:40 Sudija izvjestilac kaže da zakonodavac ima ovlašćenje da koriguje naknade u skladu sa ekonomskom politikom i situacijom.
 
10:04 Sudija izvjestilac za tu tačku predsjednik suda Dragoljub Drašković.
 
Kako javlja naš reporter sjednici prisustvuje šest od sedam sudija.
 
Naknade su smanjene sa 336 na 264, odnosno sa 192 na 144 eura, zbog čega njihove korisnice protestuju od 2. marta ispred crnogorskog parlamenta, a neke od njih skoro deset dana štrajkuju glađu.
 
One su saopštile da neće prestati sa protestima dok im se naknade na vrate na ranije iznose. 
 
Crnogorska Vlada je ranije ocijenila da su izmjene Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti u saglasnosti sa Ustavnom i pravnom poretkom države.
 

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR