16 °

max 23 ° / min 14 °

Utorak

30.04.

23° / 14°

Srijeda

01.05.

23° / 15°

Četvrtak

02.05.

20° / 13°

Petak

03.05.

14° / 10°

Subota

04.05.

18° / 10°

Nedjelja

05.05.

20° / 10°

Ponedjeljak

06.05.

19° / 12°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Novi DFC Policy Brief upozorava na hitnost usklađivanja medijskih zakona sa pravnom tekovinom EU

Izvor: Screenshot

Društvo

Comments 0

Novi DFC Policy Brief upozorava na hitnost usklađivanja medijskih zakona sa pravnom tekovinom EU

Autor: Antena M

  • Viber

Kako bi postala ravnopravni dio evropskog medijskog prostora, Crna Gora se mora boriti protiv dezinformacija i zastrašivanja novinara, te izmjenama nacionalnog pravnog okvira podstaći interni pluralizam, samoregulaciju, transparentnost vlasništva nad medijima i transparentnost finansiranja medija iz javnih prihoda.

To je zaključak analize dr Jovane Davidović Vuletić pod naslovom “Evropska medijska politika i medijski ambijent Crne Gore”, koju je objavio Digitalni forenzički centar (DFC) u sklopu edicije DFC Policy Brief.

Riječ je o formatu DFC-a kroz koji se promovišu stručni uvidi eksperata iz različitih oblasti, nudeći konkretne preporuke.

Razvoj medijskih sloboda jedan je od osnovnih preduslova u pridruživanju Crne Gore Evropskoj uniji (EU), navode iz DFC-a. 

U posljednjem Izvještaju Evropske komisije, iz 2023. godine, konstatovan je ograničen napredak u Poglavlju 10, dok se kao najveći prioritet, u kontekstu medijskog tržišta, navodi usklađivanje zakonodavstva Crne Gore sa pravnom tekovinom EU.

Najavljene izmjene i novi medijski zakoni još uvijek nijesu usvojeni, što je rezultiralo suspenzijom Crne Gore iz važnih evropskih projekata, ističe se u analizi.

Navodi se da poseban izazov predstavlja to što trenutni propisi i strateška dokumenta u nedovoljnoj mjeri podstiču samoregulaciju, i ne podstiču transparentnost vlasništva nad medijima i transparentnost finansiranja medija iz javnih prihoda, stariji slučajevi napada na novinare još nemaju adekvatan sudski odgovor, a Crna Gora ne prepoznaje tzv. SLAPP tužbe kao mehanizme zastrašivanja medija.

Osim toga, Davidović Vuletić ističe i da Crna Gora dugo nije imala nijedan strateški dokument koji tretira pitanje dezinformacija i govora mržnje, dok postojeći propisi ne obavezuju javne emitere da proizvode određeni procenat sadržaja namijenjen ranjivim grupama.

"Kako bi medijska reforma bila uspješna, Davidović Vuletić u ovom izdanju DFC Policy brief-a nudi i niz preporuka čije bi usvajanje pomoglo unapređivanju samoregulatornih mehanizama, jačanju medijskog tržišta, ali i ograničavanju političkih uticaja na medije koji novinarkama i novinarima u Crnoj Gori predstavljaju jednu od najvećih prepreka za nezavisno izvještavanje.

Neke od preporuka podrazumijevaju omogućavanje Agenciji za elektronske medije (budućoj Agenciji za audiovizuelne medijske usluge) izricanje mjera kao što su upozorenja, novčane kazne, suspenzije i povlačenja licenci, zatim predviđanje sankcija ukoliko se u zakonski propisanom roku onlajn mediji ne registruju kod nadležnog organa i ne obznane podatke o stvarnom i o krajnjem vlasništvu, kao i regulisanje i ograničavanje stranog vlasništva nad medijima te regulisanje oglašavanja na platformama koje šire dezinformacije", navode iz DFC-a. 

Cijela publikacija sa svim preporukama dostupna je na linku https://dfc.me/wp-content/uploads/Policy-brief-april-2024.pdf 

 

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR