17 °

max 20 ° / min 14 °

Četvrtak

29.05.

20° / 14°

Petak

30.05.

22° / 12°

Subota

31.05.

24° / 11°

Nedjelja

01.06.

24° / 13°

Ponedjeljak

02.06.

25° / 16°

Utorak

03.06.

26° / 17°

Srijeda

04.06.

27° / 17°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Predstavljeni rezultati istraživanja: Unapređenje stanja WASH-a u zdravstvenim ustanovama i romskim i egipćanskim zajednicama

Društvo

Comments 0

Predstavljeni rezultati istraživanja: Unapređenje stanja WASH-a u zdravstvenim ustanovama i romskim i egipćanskim zajednicama

Autor: Portal Antena M

  • Viber

Zdravstveno ispravna voda za piće, adekvatna sanitacija i higijena su ključni za ljudsko zdravlje i dobrobit, doprinose unapređenju egzistencije i stvaranju otpornih zajednica koje žive u zdravom okruženju, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje.

Zato je, kako se navodi, Institut za javno zdravlje Crne Gore preduzeo niz aktivnosti na polju unaprijeđenja vodosnabdijevanja i sanitarno higijenskih uslova kroz projekat „Unaprijeđenje stanja WASH (voda, sanitacija i higijena) u zdravstvenim ustanovama i romskim i egipćanskim zajednicama u Crnoj Gori “, a rezultati istraživanja su predstavljeni na završnoj konferenciji.

„U cilju unapređenja uslova života, rada zajednica i podrške zdravstvenim ustanovama da budu bezbjedne i prijatne za boravak i rad, UNICEF je uz finanijsku podršku Vlade Republike Koreje podržao Institut za javno zdravlje Crne Gore da sprovede sistematsko skeniranje i analizu situacije vodosnabdijevanja, sanitacije i higijene u zdravstvenim ustanovama i romskim naseljima u svim opštinama Crne Gore, saopštila je državna sekretarka u Ministarstvu zdravlja Milena Cojić.

WASH u zdravstvenim ustanovama je, kako je kazala, prioritet u Evropskom regionu Svjetske zdravstvene organizacije, u skladu sa globalnim ciljevima za kvalitet zdravstvene zaštite i univerzalni pristup vodi, sanitaciji i higijeni.

"Uopšte posmatrano, održivi razvoj i javno zdravlje su u snažnoj korelaciji, povezani su čvrstim vezama i uslovljavaju se međusobno. Efikasne WASH usluge su dio javnozdravstvene politike Ministarstva zdravlje Crne Gore i predstavljaju osnovni preduslov za održivi razvoj na lokalnom i globalnom nivou, pa ih treba neprestano poboljšavati, prilagođavati potrebama zajednice uz kontinuirano ulaganje”, zaključila je Cojić.

„Prikupljeni podaci nam ukazuju da od ukupno 120 analiziranih uzoraka vode u romskim naseljima, skoro 16 odsto domaćinstava živi sa neispravnom vodom; u skoro polovini romskih naselja uopšte ne postoje kontejneri za odlaganje komunalnog otpada, dok u čak 20 odsto zdravstvenih ustanova anketirano osoblje navodi da nije edukovano o primjeni plana upravljanja otpadom. Sa dostupnošću validnih podataka koji su pred nama, UNICEF poziva sve donosioce odluka, a posebno one na lokalnom nivou, da urade sve što je u njihovoj moći da obezbijede najbolje moguće i jednake uslove života, rada, obrazovanja i zdravstvene zaštite svima, a posebno najugroženijima i najsiromašnijima. Na tom putu u UNICEF-u će imati iskrenog partnera i punu podršku, jer svako dijete ima pravo na čistu i ispravnu vodu i čisto životno okruženje“, poručila je v.d. šefice predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori, Sabina Žunić.

Koordinatorka projekta Dijana Đurović predstavljajući dobijene rezultate istakla je: “Kroz ovo istraživanje pristupili smo metodičnom i sistematskom skeniranju i analizi situacije u svim opštinama Crne Gore. Fokus je bio na zdravstvene ustanove i romske zajednice, želeći da dobijemo validne, na dokazima zasnovane podatke koji bi unaprijedili život i rad zajednica, ali i naše zdravstvene ustanove učinile bezbjednijim i prijatnijim za rad i život.

Istraživanje je, kako je kazala, pokazalo da su mnogi aspekti podsticajnog okruženja za upravljanje medicinskim otpadom u zdravstvenim ustanovama u Crnoj Gori već uspostavljeni, sa prostorom za poboljšanje, posebno u pogledu odgovornosti unutar objekata, koordinacije između aktera i edukacije na svim nivoima implementacije.

"Iz sprovedene analize da se zaključiti da osnovni izazov za romsku i egipćansku zajednicu leži u činjenici da su mnoga naselja nelegalizovana, čime mještani u njima ostaju uskraćeni za mnoga prava, pa i na legalnu, dobro dimenzionisanu vodovodnu mrežu.

Takođe, istraživanje je pokazalo da mnogo veći problem predstavlja sanitacija, tj. ne postojanje adekvatne kanalizacione mreže kao i adekvatnih higijenskih uslova.

Prilikom obilaska kontatovano je da u 15 opština u Crnoj Gori postoji ukupno 38 RAE naselja, najviše ih je u Podgorici i to 7. Većina organizovanih naselja, 20 od 38, nalazi se u okviru formalnih naselja u opštinama. Veličina naselja značajno varira prema opštinama, najveća naselja su u Podgorici, uz napomenu da je većina podataka dostupna samo na osnovu procjena. Kada je riječ o vodosnabdijevnju, većini RAE naselja (31 od 38 naselja) glavni izvor pijaće vode predstavlja gradski/lokalni vodovod, dok 4 RAE naselja nemaju sistem vodosnabdijevanja. Takođe, u 4 naselja ne postoji električno napajanje. Prema navodima, 91,91% stambenih jedinica u RAE naseljima je priključeno na elektromrežu.  Otpadne vode u naselju se odvode uglavnom u septičke jame, prema navodima, u 14 od 38 su propusne septičke jame, a u 6 naselja standardna/nepropusna septička jama sa pražnjenjem. U svega 7 gradskih naselja je prisutna javna/gradska kanalizaciona mreža”, navodi Đurović.

Loši sanitarni uslovi, kako se navodi u saopštenju, doprinose neuhranjenosti i zdravstvenim problemima koji su sa njom u vezi. Neadekvatne usluge vode sanitacije i higijene (WASH) su povezane sa začaranim krugom bolesti i siromaštva, većim brojem smrtnih slučajeva djece mlađe od pet godina, višim nivoom neuhranjenosti i siromaštva, te većim razlikama u bogatstvu.

"Unapređenje WASH usluga je takođe povezano sa jačanjem dostojanstva i bezbjednosti, posebno među ženama i devojkama, jačanje kapaciteta zajednice, smanjivanje razlika među ranjivim grupama i povećanje ukupne otpornosti zajednice na klimatske promjene

Stoga je unapređenje vodosnabdijevanja, sanitacije i higijene ključno za postizanje boljeg zdravlja i blagostanja u Crnoj Gori. Neophodno je kontinuirano raditi na poboljšanju ovih uslova, uz aktivno uključivanje svih relevantnih aktera i korišćenje dostupnih podataka za donošenje informisanih odluka. Na taj način će se obezbijediti zdravije i otpornije zajednice, sa jednakim mogućnostima za sve građane", zaključuje se u saopštenju.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR