19 °

max 19 ° / min 11 °

Ponedjeljak

19.05.

19° / 11°

Utorak

20.05.

22° / 13°

Srijeda

21.05.

20° / 15°

Četvrtak

22.05.

21° / 15°

Petak

23.05.

21° / 14°

Subota

24.05.

22° / 15°

Nedjelja

25.05.

16° / 13°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Privlačna cijena, opasna posljedica: Šta kriju kopije naočara?

Izvor: Privatna arhiva

Društvo

Comments 2

Privlačna cijena, opasna posljedica: Šta kriju kopije naočara?

Autor: Ana Ašanin

  • Viber

Naočare za sunce nijesu samo modni detalj, već obavezna zaštita za oči tokom sunčanih dana. Ali, da li možete uočiti razlike između originala i kopije kada su sunčane naočare u pitanju?

Kopije mogu biti opasne za oči, budući da nemaju potrebnu zaštitu od UV zračenja. O tome danas pričamo sa doktorkom Biserkom Bulatović, oftalmologom.

Antena M: Koliko je UV zračenje opasno za oči?

Dr Bulatović: Ljetnji dani donose nam mnogo radosti i prilika za boravak na otvorenom. Međutim, osim uživanja u suncu i rekreacije, važno je imati na umu i potencijalne štetne efekte sunčevog zračenja, posebno kada je riječ o zaštiti naših očiju.

Iako je već opšte poznato da je zaštita kože od sunca ključna, čini se da mnogi zaboravljaju koliko su oči osjetljive na štetne uticaje UV zračenja.

Sunčeva svjetlost, osim što donosi vidljivi spektar svjetlosti, emituje i ultravioletnu svjetlost koja može imati dugotrajne negativne posljedice na vid.

Problemi povezani sa dugotrajnom izloženošću UV zracima su brojni i variraju od blagih do ozbiljnih stanja koja mogu značajno uticati na kvalitet vida. UV zraci mogu napasti gotovo sva tkiva oka, posebno su loši za sočivo i mrežnjaču ubrzavaju starenje očnog tkiva te izazivaju promjene na vežnjači, konjuktivi i rožnjači. Osim toga, koža kapaka, koja je veoma tanka i osjetljiva, takođe se može naći na udaru UV zračenja.

U cilju očuvanja zdravlja naših očiju, neophodne su kvalitetne sunčane naočara koje blokiraju UVA i UVB zrake.

Naočare ne bi trebalo da budu modni dodatak, već prije svega zaštitna oprema koja štiti oči od potencijalno štetnog zračenja.

Takođe, nošenje šešira sa širokim obodom može dodatno doprinijeti smanjenju izlaganja očiju direktnoj sunčevoj svjetlosti.

Antena M: Da li oči pamte štetu kao što pamti koža, ili se šteta odmah vidi?

Dr Bulatović: Za početak, bitno je razumjeti da postoji nekoliko načina na koji se štetnost ovog zračenja manifestuje.

Prve, akutne reakcije obuhvataju bol, suzenje, otekline kapaka, te crvenilo očiju i javljaju se relativno brzo nakon izlaganja intenzivnom UVE svjetlu.

Ovi simptomi su direktna posljedica izlaganja suncu i služe kao upozorenje da su naše oči pod stresom.

Daleko ozbiljnija i podmuklija su kumulativna oštećenja koja se razvijaju postepeno, često bez ikakvih vidljivih simptoma sve dok ne bude prekasno.

Ova vrsta oštećenja je posebno opasna jer pacijenti obično ne mogu lako da povežu svoje probleme sa vidom i dugoročno izlaganje UV zračenju.

S vremenom, čak i male doze ovog zračenja, posebno od sunčeve svjetlosti, mogu dovesti do zamućenja sočiva oka - koje bi trebalo da ostane providno do kasnijih godina - te do degeneracije makule i retine, ključnih dijelova oka odgovornih za jasan vid.

Antena M: Kako se zaštititi?

Dr Bulatović: Prvi korak u zaštiti svojih očiju od štetnog UV zračenja je svijest o problemu. Korištenje zaštitnih naočara sa UV filterom, ograničavanje direktnog izlaganja sunčevoj svjetlosti i redovni pregledi kod oftalmologa su samo neke od mjera koje možemo preduzeti kako bi zaštitili svoje oči. Pored toga, prepoznavanje simptoma akutnih reakcija i rano traženje stručne pomoći mogu spriječiti dugoročna oštećenja.

Antena M: Kako izabrati kvalitetne sunčane naočare i na što posebno treba da obratimo pažnju kada ih kupujemo?

Dr Bulatović: Pri izboru sunčanih naočara, preporuka je da ih kupujemo u registrovanim optičkim radnjama. Kvalitetne sunčane naočara nude ne samo stil, već i neophodnu zaštitu. Prilikom odabira, trebalo bi obratiti pažnju na nekoliko ključnih karakteristika.

Sunčane naočare dolaze u dvije osnovne varijante kada je riječ o materijalu: staklene i one izrađene od kvalitetne plastike. Iako su staklene naočare često optika visoke rezolucije, plastika nudi lakoću i otpornost na udarce, što može biti pogodno za sportske aktivnosti.

Tamniji filteri na staklima naočara efikasnije su u filtriranju UV zraka i vidljivog spektra svjetlosti. Tamnije naočare manje "puštaju" sunčevu svjetlost i smanjuju odsjaj, čineći boravak na suncu prijatnijim i sigurnijim za oči.

Osim estetike, boja stakala ima funkcionalnu ulogu u zaštiti od sunca. Sive, sivo-plave ili zelene nijanse posebno su dobri izbori za uslove srednje jake i jake sunčeve svjetlosti, pružajući optimalnu zaštitu i vidljivost.

Za one koji provode mnogo vremena u vožnji, fotoosjetljiva stakla mogu biti idealno rešenje. Ova stakla automatski prilagođavaju nivo zatamljenja na osnovu intenziteta svjetlosti, nudeći konstantnu zaštitu i udobnost.

Antena M: Da li su kopije naočara za sunce samo estetski problem, ili mogu ozbiljno da ugroze zdravlje?

Dr Bulatović: Kada je u pitanju izbor naočara, bilo da govorimo o dioptrijskim ili za sunce, važno je naglasiti postojanje dvije fundamentalno različite kategorije - pravilno izrađene i kvalitetne naočare naspram onih lošijeg kvaliteta koje se mogu naći gotovo svuda, uključujući apoteke i razne veledrogerije. Izbor između ove dvije opcije nije samo pitanje estetike, već i zdravlja i komfora.

Gotove naočare sa dioptrijom koje su dostupne širokoj populaciji bez individualnog pristupa prilagođavanju, često su neadekvatne. Problemi sa ovakvim naočarima obuhvataju jednaka stakla koja ne uzimaju u obzir varijacije u dioptriji između očiju pojedinca, kao i neodgovarajući razmak između zenica. Pored toga, kvalitet stakla obično je loš, što rezultira lakoćom grebanja i deformacijom okvira.

Još jedna važna stvar koju treba razmotriti je nabavka naočara za sunce. Jeftine opcije su često privlačne, ali njihova efikasnost u zaštiti očiju od UV zračenja i oštećenja koja prozilaze iz direktnog izlaganja suncu je sumnjiva. Takve naočare obično nemaju adekvatnu UV zaštitu, mogu biti pretamne i time širiti zenicu što dodatno ugrožava mrežnjaču bez efektivne zaštite.

Antena M: Kako zaštititi oči ukoliko ne nosimo naočare za sunce?

Dr Bulatović: period od 10 ujutru do 16 časova popodne predstavlja vrhunac sunčeve aktivnosti, posebno u ljetnom periodu, kada su sunčevi zraci najjači.

Posebno su u riziku osobe čiji su poslovi ili aktivnosti većim dijelom vanjski, poput poljoprivrednika, ribara, sportista i onih koji provode značajno vrijeme radeći ili se rekreirajući na otvorenom.

Osnovna sredstva zaštite uključuju nošenje sunčanih naočara sa UV400 zaštitom, koja osiguravaju 100% zaštite od UV zračenja, kao i polarizovano staklo koje smanjuje odbljesak od vode, stakla, betona i snijega, što je naročito važno na mjestima gdje je refleksija svjetlosti jak faktor. Korišćenje šešira ili kape sa velikim obodom takođe može pružiti dodatnu zaštitu za lice i vrat, a upotreba kreme sa SPF faktorom zaštite za kožu je neophodna u sprečavanju oštećenja kože.

Antena M: Da li djeca treba da nose sunčane naočare i u kom uzrastu?

Dr Bulatović: Djeca i stariji spadaju u standardno rizične grupe kada je riječ o UV zračenju. Ove vulnerabilne kategorije zahtijevaju dodatnu pažnju i preventivne mjere kako bi se minimizovale šanse za kožne probleme koje može izazvati izloženost UV zračenju.

Djeca sa plavim očima su u rizičnoj grupi. Zbog manjka pigmenta melanina, ove osobe imaju manju prirodnu zaštitu, te su stoga pod većim rizikom kada je riječ o UV zračenju.

Preventiva je ključ kako za djecu, tako i za odrasle. Jedan od najpreporučenijih načina zaštite je nošenje sunčanih naočara sa UV filterom. Takodje podržavam ideju da se čak i bebama koje  prihvataju, obezbijede sunčane naočare.

Izborom kvalitetnih naočara, kupljenih u registrovanim optičkim radnjama obezbjeđujemo maksimalnu zaštita očiju od štetnih UV zraka.

Pored sunčanih naočara, savjetuje se i upotreba šešira sa širokim obodom kako bi se zaštitili i lice i vrat od direktnih sunčevih zraka. Ova preporuka važi kako za djecu, tako i za starije osobe, te čak i za one sa plavim očima.

Antena M: Koliko često treba kontrolisati oči tokom ljeta i da li UV oštećenja mogu da se otkriju na običnom pregledu?

Dr Bulatović: Redovni godišnji pregledi kod optomologa preporučuju se čak i za osobe koje ne primjećuju probleme sa vidom. Ovi pregledi su ključni za rano otkrivanje promjena izazvanih UV zračenjem.

Oftamološki pregled obuhvata provjeru vida, mjerenje očnog pritiska, pregled prednjeg segmenta oka, kao i temeljan pregled očnog dna. Ovakvim pregledom mogu se detektovati brojne promjene, uključujući i one uzrokovane dugotrajnom izloženošću UV zračenju. Katarakta, promjene na konjuktivi, pa čak i promjene na koži kapaka samo su neka od stanja koja se mogu otkriti na vrijeme.

Izlaganje sunčevoj svjetlosti bez adekvatne zaštite može izazvati i osjećaj nelagode u očima, poput suvoće, osjećaja pijeska ili grebanja.

To su simptomi koji mogu ukazivati na potrebu za dodatnim zaštitnim mjerama, između ostalih i korišćenjem vještačkih suza bez konzervansa preporučuju se za ublažavanje ovih simptoma, a njihova primjena tri do četiri puta tokom dana može znatno poboljšati kvalitet života tokom ljetnih mjeseci.

Komentari (2)

POŠALJI KOMENTAR

Sanja

Dodala bih jos samo da su ovakve teme pun pogodak jer umnogome doprinose sirenju edukacije medju širom populacijom.Sve cestitke autoru na odabiru istih.

Sanja

Maksimalna zastita ociju je prioritet u svakoj situaciji, a ne samo kad smo izlozeni jakoj suncevoj svetlosti I zato je jako bitno imati kvalitetne suncane Nocare kao max.zastitu od UVA I UVB zraka.Ne treba stedeti na tome jer ako adekvatno ne zastitimo oci posledice mogu biti nesagledive.