22 °

max 30 ° / min 18 °

Nedjelja

22.06.

30° / 18°

Ponedjeljak

23.06.

30° / 18°

Utorak

24.06.

32° / 19°

Srijeda

25.06.

35° / 22°

Četvrtak

26.06.

36° / 24°

Petak

27.06.

37° / 23°

Subota

28.06.

33° / 20°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Matično društvo bošnjačkih vijeća napravilo značajne pomake u institucionalnom povezivanju u regionu

Društvo

Comments 0

Matično društvo bošnjačkih vijeća napravilo značajne pomake u institucionalnom povezivanju u regionu

Autor: Antena M

  • Viber

Na sjednici Matičnog društva bošnjačkih vijeća u Sarajevu, konstatovano je da je ovo tijelo od svoje uspostave krajem 2024. napravilo značajne korake u smislu institucionalne saradnje bošnjačkih vijeća i organizacija.

Uspostavi Matičnog društva prethodila je saradnja kroz Ured za koordinaciju bošnjačkih vijeća, koji je funkcionisao od 2018-2024. godine.

U Matičnom društvu bošnjačkih vijeća okupljeni su predsjednici i članovi bošnjačkih vijeća i relevantnih bošnjačkih organizacija iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Srbije, Hrvatske, Slovenije, Sjeverne Makedonije, Sjedinjenih Američkih Država i Kanade, te Kosova.

U ime Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori u Matičnom društvu članovi su Suljo Mustafić, Mirsad Rastoder i Sait Šabotić.

Predsjednik Matičnog društva Suljo Mustafić kazao je da se Matično društvo bavi prevashodno temeljnim identitetskim pitanjima, kao što su simboli, bošnjačka književnost i bosanski jezik, kulturno-istorijsko naslijeđe i društvena pitanja.

"Naše djelovanje učevršćuje veze među pripadnicima bošnjačkog naroda, ali isto tako i osnažuje povezanost i integracione procese između naših država i regiona u cjelini. Pitanja kojima se bavimo nužno, kao svugdje u svijetu, trebaju definisati najeminentniji stručnjaci iz oblasti humanističkih i društvenih nauka, prije svih. Ciljevi Matičnog društva jesu harmonizacija, unaprjeđenje i promocija u spomenutim oblastima te ostvarivanje identitetskih pitanja kroz državne institucije u našim državama u oblastima obrazovanja, nauke, ljudskih prava i sloboda i sistemske ravnopravnosti u državnim institucijama. Posebnu pažnju posvećujemo pokušajima unifikacije programa u obrazovnim ustanovama u oblastima  jezika i književnosti", rekao je Mustafić i najavio da će delegacija Matičnog društva bošnjačkih vijeća uskoro putovati u zvaničnu posjetu SAD, gdje će u Vašingtonu imati više susreta sa predstavnicima Kongresa i State departmenta.

Aktivnostima Matičnog društva i njegovih članica, u čitavom regionu, nizom komemoracija i događaja ove godine biće obilježen 11. jul, Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici.

Na sjednici Matičnog društva dogovoreno je da zajedničko obilježavanje, međunarodnog Dana Bošnjaka, 28. septembra, bude u Beogradu, a domaćin će biti Bošnjačko nacionalno vijeće u Srbiji.

Članovi Matičnog društva bošnjačkih vijeća imali su susret i razgovor u Klubu poslanika bošnjačkog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) i to sa prvim zamjenikom predsjedavajućeg Doma naroda PSBiH Kemalom Ademovićem, predsjedavajućim Kluba Šefikom Džaferovićem i poslanicima Džemalom Smajićem i Safetom Softićem. 

Na sjednici Matičnog društva bošnjačkih vijeća, potvrđena je odluka o formiranju Odbora za bosanski jezik i književnost koji broji preko 30 eminentnih stručnjaka iz oblasti bosanskog jezika i književnosti iz čitavog regiona. Predsjedavajući Odbora profesor Sead Šemsović prezentirao je buduće planove i strateške pravce djelovanje tog odbora.

Odbor će kreirati sadržaje i preporučene modele nastave bosanskog jezika, a jedan od ciljeva Odbora biće unificiranje prisustva sadržaja iz oblasti bosanskog jezika i bošnjačke književnosti u svim obrazovanjima u državama u kojima Bošnjaci imaju pravo na neki od oblika obrazovanja iz oblasti od nacionalnog interesa.

Članice Odbora, koje je delegiralo Bošnjačko vijeće u Crnoj Gori su Dženisa Mujević, Sajma Feratović i Dijana Tiganj. 

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR