Tema koja je već dio novog poglavlja u radu ministarstava zaduženih za oblast ekologije i bezbjednosti u državi, svakako je suzbijanje ekološkog kriminala, koji je proizveo nesagledive negativne posljedice po životnu sredinu u Crnoj Gori (posebno se ističu devastirane rijeke eksploatacijom šljunka, ali i šume na sjeveru Crne Gore poharane nesavjesnom ali i i nelegalnom sječom, te uništena okolina nelegalnom gradnjom, zagađena životna sredina raznim oblicima nesavjesnog postupanja, uništavan biodiverzitet, uzurpirano državno zemljište), pa, čak, i finansijske posljedice, za koje se legitimno očekuje da će, nakon preciznijih procjena, pokazati da ništa manju štetu država nije pretrpjela u odnosu na druge oblike razvijenog organizovanog kriminaliteta, kazao je ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić.
“S tim što je u ovoj oblasti šteta minimum dvostruka: uništena životna sredina, ali i šteta po državni budžet, obje, dakle, usmjerene protiv Crne Gore neposredno”, poručio je Ćulafić.
Smatra da su jedna od važnijih tema i postupci koji se vode pred nadležnim tužilaštvima, a vezani su za dodjelu besplatnih CO2 kredita, kroz potencijalnu zloupotrebu položaja nadležnih instanci i lica, od kojih je šteta po državni budžet, po preliminarnim procjenama, bezmalo nekoliko desetina miliona evra.
“Specifičnost ovog oblika je u tome što se radi o latentnom obliku djelovanja, koje golim okom nije vidljivo laičkoj javnosti, ali je finansijski uticaj na rashodnu stranu državnog budžeta kao što sam i naglasio – ogroman”, dodao je.
Smatra da mu je dužnost da se kontinuirano zalaže da svi oblici organizovanja državnih organa (ministarstva, uprave, tužilaštva, radna tijela i dr.) punu pažnju posvete ovoj temi (savremenom bezbjednosnom izazovu).
“Imam utisak, javnost nije dovoljno informisana o ovako važnom pitanju. Poželjno je da se i nevladin sektor (posebno onaj dio čija je oblast rada većinom vezana za životnu sredinu), aktivnije pozabavi zloupotrebama vezanim za dodjelu beplatnih CO2 kredita”, ističe Ćulafić.
O svim ovim pitanjima održava redovnu komunikaciju sa rukovodstvom Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije, kod kojih je veoma prisutno interesovanje za sve oblike kriminaliteta usmjerenog protiv životne sredine, a posebno za one oblike, koji su, dugo vremena bili relativno ili potpuno nezapaženi.
“Zato je važno da svi zainteresovani akteri koji u ime države Crne Gore žele da se bave ovim pitanjem, na umu imaju činjenicu da su neki važni procesi u toku, da su istrage u toku, i da bi suptilan pristup bio koristan, kako bismo zaštitili nadležne koji rade na predmetima ekološkog kriminaliteta”, zaključio je Ćulafić.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR