Deset je godina od usvajanja Zakona o detektivskoj djelatnosti u Crnoj Gori. Tim povodom razgovarali smo sa Vladanom Pavićevićem, vlasnikom jedine privatne detektivske agencije u našoj zemlji- A&D.
Primjena Zakona o detektivskoj djelatnosti u zakonodavnom sistemu Crne Gore počela je 2005. i time se, kaže nam Pavićević, svrstala u ustavnu kategoriju, a pravno-tehnički Zakon je uobličen 2011.
Upravo tim Zakonom definisano je značenje riječi detektiv, kao i detektivska djelatnost u Crnoj Gori.
Svima, vjerovatno, kad se pomene privatni detektiv, padaju na pamet inspektori iz krimi serija, ili pak priče detektiva iz regiona koji kažu ''preljuba je najbolji biznis'' i ''žene su najbolje mušterije''.
Pavićević kaže da je to čisto banalizovanje profesije, te dodaje da postoje striktna pravila o tome ko može biti detektiv i šta je zapravo njegov posao.
''Detektivi su pripadnici samostalne profesije sa širokim ovlašćenjima, koju obavljaju profesionalno, samostalno, nezavisno i neutralno. Tragati za istinom je najsvetija stvar'', kaže u razgovoru za naš portal Pavićević.
U Crnoj Gori makar, detektiv ne može biti bilo ko, kaže Pavićević. Detektivsku djelatnost može obavljati osoba koja je dobila odobrenje nadležnog organa, a da bi se dobilo odobrenje, neophodno je da ta osoba ispuni određene uslove. Jedan od njih je da detektiv mora da ima iza sebe bar dvije godine rada u bezbjednosnom sektoru.
Član 7. Zakona o detektivskoj djelatnosti definiše uslove pod kojim neko može da postane detektiv
Evidenciju i naimenovanje detektiva vrši nadležno Ministarstvo unutrašnjih poslova, pa Pavićević kaže da je poznato da u Crnoj Gori ima nekoliko detektiva, ali, jedina detektivska agencija u Crnoj Gori je A&D, čiji je vlasnik.
Takođe, jasno je precizirano i šta ti detektivi smiju da rade prilikom istraživanja slučajeva, a šta ne.
Član 10. Zakona objašnjava šta zapravo spada u detektivske poslove
Problemi koji prate svako civilizovano društvo, samim tim i pojedinca, nameću potrebu za boljim i efikasnijim rješavanjem određenih problema i pored zvaničnih institucija sistema, kaže Pavićević i dodaje da svaki čovjek u današnje vrijeme ima potrebu za većim stepenom lične zaštite, ali i imovine.
Pitali smo Pavićevića za šta mu se građani najčešće obraćaju, šta od njega najviše traže, da li se više obraćaju muškarci ili žene, mladi ili stariji, sjever ili jug...
Saopštio nam je da detektivske usluge traže pretežno ljudi iz urbanih sredina Crne Gore, ali, više od toga nam nije mogao reći jer, kaže, tako pravila nalažu.
''Svaki slučaj ili predmet za onog ko se obrati detektivu je najsloženiji i zahtijeva strogu tajnost, diskretnost, maksimalnu posvećenost i visok stepen profesionalnosti. Detektiv je dužan da sprovodi zakon, pridržava se kodeksa i etike'', kaže Pavićević.
Član 25. Zakona jasno ukazuje na to da detektiv podatke do kojih dođe ne smije nikom da da osim osobi koja ih je i tražila, a ostale mora da uništi...
''Skoro pa u svakom slučaju postaje praksa da se građani ili građanke obraćaju paralelno i Upravi policije i detektivskoj agenciji, bilo da su to imovinski delikti, gdje su ugrožena imovinska prava građana ili pravnih subjekata, ili prijava za nestalom osobom.
U mnogim slučajevima kada su prijave iz oblasti nasilja u porodici žrtve često i ne znaju da postupe i ostvare svoja prava, u takvim slučajevima dajemo dragocjene konsultantske usluge. Uslovno rečeno, zakoni naše države postepeno se usklađuju sa savremenim zakonodavnim propisima, tako da monopol državnim službama više nije u rukama'', ocjenjuje Pavićević i dodaje da će se u narednom periodu institut privatnog detektiva sve više uvažavati., posebno kada se vrjednuju prikupljeni podaci u nekom sudskom postupku kao što je praksa u evropskom zakonodavnom sistemu'.
Prikupljanje podataka
Pavićević kaže das e već dugo bavi ovim poslom, te da su se vremenom isprofilisale određene potrebe kojima daje prioritet u efikasnijem i pouzdanijem prikupljanju dokaznog materijala iz sfere digitalne tehnike.
I tu, napominje, postoje jasna pravila.
''Od sada je moguće u Agenciji sakupiti dokaze iz računara, mobilnih telefona kao i sistema za video nadzor.
U cilju visoko profesionalnog i pouzdanog sakupljanja dokaza, sva stručna vještačenja i analize obavljaju se uz pomoć prestižnih softvera koji omogućavaju postizanje najvišeg stepena preciznosti u ovim oblastima.
Za kompjutersku forenziku koristimo softvere FTK i EnCase. Ovi softveri nam, između ostalog, omogućavaju da obavimo forenzičku analizu svih podataka koji se nalaze u kompjuteru, analiziramo rad mreže, arhivu interneta'', objašnjava Pavićević.
''Kada je riječ o forenzici mobilne telefonije, u prilici smo da koristimo prestižne softvere XRY, švedske firme Microsystem, koji predstavlja najbolji proizvod iz sfere mobilne forenzike u svijetu'' pojašnjava Pavićević.
Forenzičkom metodom moguće je analizirati podatke sa preko 50 vrsta telefona i vise od 1.000 modela telefona, čak i izbrisanih podataka: informacija o korišćenim mrežama, SMS i MMS, kontakata, podsjetnika, fotografija, kao i video i audio materijala.
''Takođe i E-mail fajlove i logove poziva. Moguće je ovim savremenim tehnikama raditi i video forenziku, između ostalog navodim virtuelno mjerenje visine, obradu lica i poboljšanje kvaliteta snimka'', kaže Pavićević.
Suština je, naglašava, da detektiv sprovodi istragu kako bi utvrdio činjenice, okolnosti, motive i obezbijedi dokaze koji mogu biti upotrijebljeni u postupcima pred pravosudnim organima.
Upravo iz tog razloga, detektivska djelatnost ne može biti demistifikovana i razobličavana'', poručuje detektiv.
Osim što postoji mogućnost kontrole telefona i video nadzora, postoji isto tako i mogućnost protivprislušnih pregleda.
''Oduvijek je postojala špijunaza i oduvijek je imala biće krivičnog djela koje ne ostavlja tragove i dokaze. Zaštita od špijunaže je svakako moguća. Protivprislušni pregledi podrazumijevaju detaljnu provjeru prostorija, kancelarija, vozila ili bilo kojeg područja unutar i van objekta koje bi se osiguralo da nema tajnog audio i video nadzora odnosno tajno postavljenih i instaliranih prislušnih uredjaja'', kaže Pavićević.
Protivprislušni pregledi ranije su izvođeni, priča nam Pavićević, isključivo za potrebe Vlade i zaštitu VIP osoba.
''Protivprislušni pregledi i zaštita uključuju sve neophodne mjere kako bi se spriječilo ili otkrilo neovlašćeno presrijetanje osjetljivih tajnih ili privatnih podataka. Ovaj pregled obično vrše iskusni inženjeri koji su prosli odgovarajuće specijalističke obuke i treninge. Ne možete naći stručnjaka iz ove oblasti preko oglasa u novinama ili na TV. Takođe je bitna oprema koja se koristi za preglede. To su uredjaji napredne tehnologije koji su prilično skupi. Svrha rada protivprislušnog pregleda je otkrivanje prislušnih uređaja, odnosno potencijalnog tajnog nadzora'', objašnjava Pavićević.
Pavićević kaže da mu se obraćaju za razne stvari, a fotografije pokazuju uređaje koji se koriste za sitraživanje svih deliktnih, odnosno nezakonitih radnji u analizama slučajeva kao što su: potraga za nestalim osobama, maloljetnička narkomanija i destruktivno ponašanje, koje kasnije prerasta u nešto složenije, a samim tim i pogubnije.
''Ja nijesam imao iskustvo samo sa građanima Crne Gore, već i sa klijentima iz šireg regiona'', kaže Pavićević i dodaje da je posao kojim se bavi stresan.
''Što se tiče radnog vremena, vrlo je zahtjevno. Obično provodim oko 12 sati na poslu. Ako bi sa nekog psihološkog stanovišta posmatrali posao detektiva, svakako da je duboko stresan i da bi na skali od 1 do 10 dobio visok broj'', kaže Pavićević.
Problema, zaključuje u razgovoru za naš portal, svakako ima, ali se vremenom svaka prepreka prevaziđe.
Natasa
DOBAR DAN,NOLIM VAS VAS KONTAKT TEL.AKI HE IKAKI MOGUCE???
ZAINTERESOVANI KUPAC
bas me zanima ko mu se javlja i zasto
marko p
Garantovano najvise posla ima sa preljubama