Naš cilj je izgradnja moderne, inkluzivne i otporne javne uprave, sposobne da podrži ekonomski rast, investicije i društvenu koheziju, naveo je ministar javne uprave Maraš Dukaj.
Dukaj je učestvovao na događaju „Partnerstvo za reforme: Ministarski dijalog Zapadni Balkan – Italija“ u Rimu, Ministarskom političkom dijalogu Zapadnog Balkana, u organizaciji ReSPA-e i italijanskog Ministarstva za javnu upravu u Rimu.
“Zadovoljstvo mi je što imamo priliku da, u okviru ovog dijaloga, otvoreno razgovaramo o pitanjima koja su od suštinskog značaja za naše zemlje – o reformi javne uprave, modernizaciji institucija i stvaranju snažnijih veza saradnje u regionu i sa našim italijanskim partnerima”, kazao je Dukaj.
Dukaj je napomenuo da reforma javne uprave nije samo tehničko pitanje, već i pitanje povjerenja – povjerenja građana u institucije, povjerenja partnera u sposobnost država da isporuče rezultate, i povjerenja među nama, zemljama regiona, da zajedno gradimo administracije koje su efikasne, transparentne i orijentisane ka građanima.
“U Crnoj Gori posljednjih godina radimo na sveobuhvatnom programu digitalne transformacije i modernizacije uprave. Naš cilj je jasan, uprava koja je brza, dostupna i odgovorna. Implementiramo rješenja koja pojednostavljuju procedure, smanjuju administrativna opterećenja, i omogućavaju da građani i privreda komuniciraju sa državom putem jedinstvenih digitalnih servisa. Međutim, svjesni smo da tehnologija sama po sebi nije dovoljna. Potrebna je i kultura odgovornosti i profesionalizma u javnoj službi, kontinuirano jačanje kapaciteta službenika, kao i stvaranje sistema koji nagrađuje znanje, integritet i rezultate”, kazao je Dukaj.
Dukaj je tom prilikom rekao i da su očekivanja od ovog dijaloga vrlo konkretna.
“Da osnažimo prostor za bilateralnu i regionalnu saradnju, posebno u oblastima koje smo kao ključne prepoznali i kroz sporazum koji su resorne institucije Crne Gore i Italije potpisale u januaru ove godine: razmjena stručnih znanja i iskustava u oblasti reforme javne uprave i reforme službeničkog sistema, jačanje efikasnosti lokalnih samouprava, unapređenje mehanizama otvorene uprave i u oblastima digitalne transformacije i informatičke bezbjednosti”, istakao je Dukaj.
On je istakao da zajedničkim radom možemo oblikovati regionalnu platformu saradnje u kojoj će Italija biti ključni partner i mentor u procesu modernizacije naših uprava.
“Crna Gora ostaje potpuno posvećena reformskim procesima i evropskim vrijednostima. Naš cilj je izgradnja moderne, inkluzivne i otporne javne uprave, sposobne da podrži ekonomski rast, investicije i društvenu koheziju”, poručio je Dukaj.

Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR