26 °

max 34 ° / min 20 °

Utorak

22.07.

34° / 20°

Srijeda

23.07.

39° / 22°

Četvrtak

24.07.

40° / 23°

Petak

25.07.

43° / 26°

Subota

26.07.

42° / 28°

Nedjelja

27.07.

36° / 21°

Ponedjeljak

28.07.

32° / 19°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Ovo su kriminalci kojima je zabranjen ulaz u Crnu Goru

Društvo

Comments 0

Ovo su kriminalci kojima je zabranjen ulaz u Crnu Goru

  • Viber
Oko 20 kriminogenih ličnosti iz regiona, tokom ovogodišnje turističke sezone, vraćeno je sa crnogorskih granica, sa jasnim stavom policije da su nepoželjni u našoj zemlji, pišu Vikend novine. Na snazi je do daljnjeg zabrana ulaska za ukupno 79 kriminalaca, uglavnom iz Srbije i Republike Srpske.

Iako su prognoze mnogih bile da bi ljetnji mjeseci na crnogorskom primorju mogli proteći u znaku mafijaških krvoprolića, ispostavilo se da je ovogodišnje ljeto na izmaku ipak bilo varljivo. Procenat svih kriminalnih aktivnosti niži je za trećinu u odnosu na lani.
Prema prvim analizama, jedan od ključnih razloga je zabrana ulaska za 79 kriminogenih ličnosti iz regiona, koju je 15. maja izdala Uprave policije.

"Njih 20-ak je pokušalo da uđe u Crnu Goru, ali su vraćeni sa granice. Uglavnom je riječ o bezbjednosno-interesantnim osobama iz Srbije i Republike Srpske, koji u regionu, a i šire, imaju debele policijske dosijee. Među njima su vođe i istaknuti članovi takozvanih voždovačkog i rakovičkog klana, kriminalne organizacije Luke Bojovića, zatim niške grupacije, te ekstremnih navijačkih grupa, koji su u posljednje vrijeme učestovovali u nizu teških obračuna u Srbiji i Republici Srpskoj. Riječ je o akterima ubistava, pokušaja ubistava i drugih krivičnih djela u Beogradu, Novom Sadu, Loznici, Kragujevcu, Čačku i Užicu, koji se između ostalog direktno ili indirektno dovode u vezu sa članovima kriminalnih grupacij a iz Crne Gore. Među njima ima i opasnih kriminalaca sa Pala, Istočnog Sarajeva, Banja Luke, Trebinja, Bileće, Foče...", kazao je sagovornik iz policije Vikend novinama.

Ko je sve na spisku?
Plan zabrane ulaska strancima sa kriminalnim pedigreom donio je Sektor kriminalističke policije, na osnovu razmjene podataka sa kolegama iz regiona, a u okviru međunarodne policijske saradnje.
Na listi nepoželjnih turista, unešenih u baze podataka na svim graničnim prelazima, našla su se i neka zvučna imena srpskog podzemlja, ali i jedan državljanin Republike Srpske, koji je u međuvremenu likvidiran na terasi porodičnog stana u Loznici (BiH).
Tako su čarima ljetnjeg provoda u Crnoj Gori nevoljno morali da odole pripadnici takozvanog voždovačkog klana Vladan Kontić zvani Konte i Mirko Vuković, kojima policija nije dozvolila da pređu granicu, već ih je vratila na srpsku teritoriju. Isti tretman imao je i srpski državljanin Filip Korać, jedan od najbližih saradnika ozloglašenog Luke Bojovića, koji se trenutno nalazi u zatvoru u Španiji.
"Ulazak u Crnu Goru nije dozvoljen ni Slavenku Dučiću, bliskom takozvanom škaljarskom klanu, kao ni ekstremnom navijaču Crvene zvezde Ivanu Bogdanovu, te ni Miroslavu-Mirku Šijanu, sinu estradne umjetnice Goce Božinovske", kazao je sagovornik VN.

Manje krivičnih djela, turisti i građani sigurniji
Iz Sektora kriminalističke policije smatraju da se ovaj vid prevencije uoči i tokom turističke sezone ispostavio kao djelotvoran, te da je bezbjednosna situacija stabilna.
"Za blizu 30 odsto je smanjena stopa svih vidova kriminaliteta krvnih delikata, krađa i paljenja vozila, teških razbojništava, javnog reda i mira...", kazao je izvor Vikend novina, podsjećajući da se prije nepunih mjesec u Baru ipak dogodilo jedno mafijaško ubistvo. Baranin Božidar Tomašević (35) surovo je izrešetan u centru grada, a svi kraci istrage vode ka njegovim poslovima u inostranstvu, gdje je boravio posljednjih 12 godina. Moglo bi se reći da je jedan od razloga za stabilnu bezbjednosnu situaciju u Crnoj Gori i činjenica da je većina članova zavađenih ovdašnjih grupacija napustilo zemlju, dok je značajan dio njih u zatvoru.

Neke protjeruju, neke prate
Nezvanično, kriminalistička policija je koristila i zakonsko ovlašćenje otkazivanja boravka, za osobe koje su naknadno identifikovane kao potencijalni izvršioci krivičnih djela, a sprovedeno je i niz istražnih aktivnosti.
"O tim osobama ranijih godina nijesmo imali saznanja da su potencijalna opasnost po bezbjednost, obavljen je niz informativnih razgovora, neki su protjerani iz Crne Gore, dok ima i onih koji su bili i dalje su pod nadzorom. Riječ je o nekoliko desetina osoba iz regiona i nekoliko pojedinaca iz Zapadne Evrope", ispričao je sagovornik iz policije.

Momcima sa Voždovca ne daju na more
Jedan od glavnih aktera dokumentarca "Vidimo se u čitulji“ i pripadnik voždovačkog klana Vladan Kontić zvani Konte prije mjesec nije mogao da uđe u Crnu Goru, a granična policija vratila je u Srbiju i Mirka Vukovića, njegovog saradnika.
Kako su regionalne kriminalne grupacije međusobno povezane poput hobotnice, tako i Kontić u Crnoj Gori ima neprijatelje u nekoliko gradova, sljedbenike grupacije Luke Bojovića, sa kojim je ušao u sukob još prije deset godina, kada je ranjen.
Osim njih dvojice, još jedan pripadnik voždovačkog klana se našao na meti kriminalističke policije, sada srpski državljanin Miloš Nilović, porijeklom iz Nikšića, koji nije prvobitno bio na spisku za zabranu ulaska. Međutim, kada je registrovan u Budvi, s njim je obavljen informativni razgovor, nakon čega mu je otkazan boravak.

Likvidiran saradnik egzekutora Andrije Mrdaka
Na spisku osoba sa zabranom ulaska doskora je bio Čedo Đokić, koji je u međuvremenu izbrisan iz elektronske baze, jer je ubijen je l. avgusta, dok je pio kafu na balkonu svog stana u Zvorniku (Republika Srpska). Napadač je najvjerovatnije pucao iz snajpera sa magistralnog puta. Naknadno je nađeno i zapaljeno auto iz kojeg je, kako se sumnja, pucano.
Nema informacija da je Đokić pokušao da uđe u Crnu Goru. Međutim, pripadnicima crnogorske kriminalističke policije je njegovo kretanje bilo zanimljivo iz razloga što se dovodio u blisku vezu sa Darkom Nedeljkovićem Geislerom, osumnjičenim za ubistvo Baranina Andrije Mrdaka, ispred ZIKS-a, krajem 2014. godine. Za Nedeljkovićem je raspisana Interpolova potjernica, ali je u okviru ovog izviđaja predmet provjera inspektora kriminalističke policije bio i ubijeni Đokić.

Zabrana i za tjelohranitelja Kotoranina Jovice Vukotića
Novosađanin Slavenko Dučić koji, prema operativnim podacima policije, povremeno obavlja poslove obezbjeđenja Kotoranina Jovice Vukotića, nedostupnog crnogorskim organima takođe je na granici sa Srbijom saznao da ne može ući u Crnu Goru. S obzirom na njegovo sumnjivo djelovanje i kriminalnu biografiju, nijesu poznati razlozi Dučićevog pokušaja ulaska u zemlju. Inače, on je rođeni brat Gorana Dučića koji je misteriozno stradao na jednom splavu, na Dunavu. Okolnosti pod kojima je Dučić poginuo, u junu ove godine, nijesu poznati osim da je više puta u toku tuče udaren u glavu nakon čega je sa splava pao u rijeku. Njegovo tijelo isplivalo je na površinu rijeke tri dana kasnije. I Goran Dučić je bio tjelohranitelj Vukotića, kao i zajednički prijatelj dvojice braće iz Novog Sada, Goran Stančić, koji se nalazi u spuškom pritvoru zbog šverca oružja koje je bilo zakopano u blizini kuće familije Vukotić.

Šijanu onemogućeno da se bahati po Budvi, zabrana i za Bogdanova
Ljetovanje na Crnogorskom primorju, provod i druga bahaćenja ovog ljeta mogli su biti samo u domenu želja za mladog Miroslava-Mirka Šijana, sina poznatog ubijenog srpskog mafijaša Zorana Šijana i pjevačice Goce Božinovske.
Mladi Šijan vraćen je nedavno sa granice, a takav tretman dobio je nakon incidenta koji je prošlog ljeta izazvao zajedno sa Veljkom Ražnatovićem, sinom pjevačice Svetlane-Cece Ražnatović ispred budvanske diskoteke “Trokadero". Tada im je obojici otkazan boravak u Crnoj Gori.
I ozloglašeni navijač Crvene zvezde Ivan Bogdanov, poznat po nasilništvu na utakmicama i van stadiona, takođe je bio onemogućen da uđe u Crnu Goru.

Ivan Bogdanov foto: novosti.rs

Vraćen vođa Barana, Budvana i Škaljara
Iako crnogorskoj javnosti nije poznato ime Beranca Filipa Koraća, koji sada živi u Beogradu i ima srpsko državljanstvo, u hijerarhiji kriminalne organizacije Beograđanina Luke Bojovića, visoko se kotira.
On je nedavno pokušao da uđe u Crnu Goru, ali je vraćen sa granice, a crnogorska policija u saradnji sa partnerskim službama bezbjednosti pomno prati njegovo kretanje i djelovanje. Posebno je zanimljiva činjenica da je Korać za kratko vrijeme stekao povjerenje pritvorenog Bojovića, koji mu je, kako se sumnja, povjerio važne poslove u međunarodnom švercu kokaina ka Njemačkoj, Holandiji, Švedskoj, Danskoj i drugim zemljama.
"Kada je u pitanju djelovanje crnogorskih kriminalnih ogranaka klana koji je nekada predvodio pokojni Luka Đurović, dijela budvanske grupacije i takozvanog škaljarskog klana, Korać važi za njihovog koordinatora. Sumnja se da baš on upravlja kompletnim kokainskim biznisom, čiji su organizatori i izvođači pripadnici navedenih grupacija", kazao je sagovornik VN.
Nezvanično, Korać je bio predmet provjera u nekoliko istraga o nerasvijetljenim ubistvima, među kojima je i likvidacija Armina-Muše Osmanagića.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR