15 °

max 20 ° / min 14 °

Četvrtak

29.05.

20° / 14°

Petak

30.05.

22° / 12°

Subota

31.05.

24° / 11°

Nedjelja

01.06.

24° / 13°

Ponedjeljak

02.06.

25° / 16°

Utorak

03.06.

26° / 17°

Srijeda

04.06.

27° / 17°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Autizam nije bolest: Rana identifikacija i intervencija ključne

Izvor: Foto: CdM

Društvo

Comments 0

Autizam nije bolest: Rana identifikacija i intervencija ključne

Izvor: Mina

Autor: Bojana Komnenić

  • Viber

Lokalne samouprave i institucije na lokalnom nivou moraju razviti usluge u zajednici kako bi osobama s autizmom bila omogućena rana identifikacija i interevencija, a potom i rehabilitacija, poručeno je sa skupa povodom obilježavanja 2. aprila, Svjetskog dana osoba s autizmom.

Na skupu, koji je na podgoričkom Trgu nezavisnosti organizovalo Udruženja mladih sa hendikepom (UMHCG) u saradnji sa Fondacijom “Ognjen Rakočević”, istaknuto je da autizam nije bolest, već stanje koje se različito manifestuje kod svake osobe s autizmom pojedinačno.

Zbog toga je, poručili su organizatori, najvažniji proces rane identifikacije i intervencije koja podrazumijeva set mjera i aktivnosti podrške osobama s autizmom i njihovim porodicama.

“Nadležna ministarstva moraju zajednički razviti program podrške koji će obuhvatiti sistem habilitacije i rehabilitacije, obrazovanja, osamostaljivanja, i radne aktivacije”, kazala je izvršna direktorica UMHCG Aleksandra Pavićević.

Ona je naglasila da lokalne samouprave i institucije na lokalnom nivou moraju razviti usluge u zajednici kako bi osobama s autizmom bila omogućena rana identifikacija i interevencija, a potom habilitacija i rehabilitacija.

“Ovo je ključno, s svjedoci smo da izostaje. Centar za autizam je značajan, kao mjesto u kojem će se obavljati rana identifikacija autizma, i intervencija, odnosno razvijati potreban sistem stručnih usluga”. Ipak, to nije dovoljno, i država mora uraditi mnogo više“, pojasnila je Pavićević.

Prema njenim riječima, uloga medija je, takođe, veoma važna, jer oni moraju pomoći u prihvatanju i posredovanju, odnosno prozivanju vlasti da riješe aktuelna pitanja u vezi s osobama s autizmom, i njihovim položajem.

„Mediji moraju prestati da stigmatizuju i da senzacionalističkim pričama i često pogrešnim pristupom ne utiču na produbljenje sažaljenja”, istakla je Pavićević.

Ona je poručila da i društvo ima svoju ulogu i dijelom odgovornost da prihvati, razumije, da ne isključuje, zapostavlja i izbjegava osobe s autizmom.

Martina Čurović, predstavnica Fondacije “Ognjen Rakočević”, kazala je da dosta roditelja i dalje ne shvata pojam autizma, i da ne razumiju da autizam nije bolest koja se liječi.

Čurović je dodala da otvaranjem Centra za autizam nije dostignut krajnji cilj.

“Imamo još puno da radimo kako bismo pomogli osobama s autizmom. Treba da radimo na edukaciji učitelja i nastavnika da bi se kapaciteti osoba s autizmom iskoristili maksimalno”, istakla je ona.

Čurović je je naglasila da je rana identifikacija i intervencija najvažnija. “Treba voditi računa o obezbjeđivanju što većeg broja asistenata u vrtićima i školama”.

Otac prvog studenta s autizmom Veliša Radulović je, u filmu prikazanom u okviru događaja, naveo da je za Rastkov napredak bio veoma značajan asistent u nastavi.

Kako je naveo, asistent nije samo uticao na lakše savladavanje nastave, već i na drugačiji odnos ostalih učenika i nastavnika prema Rastku.

“Sad smo počeli na fakultet, upisao se. Nama je svaki korak čudo. Ne mora završiti fakultet, ali njegova bolja komunikacija i njegov bolji pristup ljudima koji ga okružuju za nas je veliki uspjeh”, istakao je Radulović.

Svjetski dan osoba s autizmom se na globalnom nivou obilježava pod sloganom 'LightItUpBlue na inicijativu oganizacije Autizam Govori (Autism Speaks) iz Njujorka.

Tim povodom su, kako je saopšteno iz UMHCG, brojne zgrade i objekti u mnogim zemljama svijeta osvijetljeni plavom bojom.

„Na inicijativu UMHCG i ove godine se globalnoj inicijativi pridružila Crna Gora, na način što su u noći imeđu 1. i 2. aprila zgrade Ministarstva kulture na Cetinju, Instituta za javno zdravlje u Podgorici, Telenora i Glavnog grada svijetlile u plavoj boji”, kaže se u saopštenju

Organizatori današnjeg skupa zahvalili su se sponzorima događaja - Aqua Bianki, Boneli, Societe Generale Montenegro banci, PG soundu, Savezu slijepih Crne Gore i Reursnom centru “1. jun”, a program je završen puštanjem 100 plavih balona u vazduh.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR