U Crnoj Gori je, u prva tri mjeseca ove godine, registrovano 235 krivičnih djela nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici i deset krivičnih djela u oblasti vršnjačkog nasilja, pokazuju podaci Uprave policije.
Iz Uprave policije su agenciji MINA kazali da je u tom periodu počinjeno i 14 krivičnih djela koja se dovode u vezu sa nasiljem u porodici.
„Tokom januara, februara i marta ove godine, izvršeno je 235 krivičnih djela nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici i 14 krivičnih djela koja se dovode u vezu sa nasiljem u porodici“, rekli su iz policije.
Kako su naveli, od 253 izvršioca tih krivičnih djela 217 su muškarci, a 36 žene, dok je među žrtvama 79 mušaraca i 209 žena.
Iz policije su kazali da su u istom periodu podnijela 121 prekršajnu prijavu zbog 144 izvršena prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici.
„Navedeni broj prekršaja učinjen je od 129 izvršilaca, od kojih su 91 muškog, a 38 ženskog pola. Žrtve izvršenih prekršaja su 141 osoba - 57 muškog, a 84 ženskog pola“, naveli su iz policije.
Oni su rekli da je, u prva tri mjeseca ove godine, najviše krivičnih i prekršajnih djela iz oblasti nasilja u porodici počinjeno u Podgorici - 77 krivičnih djela i 16 prekršaja.
Iz policije su kazali da je u Danilovgradu registrovano deset krivičnih djela i jedan prekršaj, a na Cetinju šest krivičnih djela i jedan prekršaj.
Kako su naveli, u Bijelom Polju registrovano je 13 krivičnih djela i dva prekršaja, Beranama 17 krivičnih djela i 12 prekršaja, Mojkovcu i Kolašinu po dva krivična djela, Plavu tri krivična djela i četiri prekršaja, a u Rožajama šest krivičnih djela i sedam prekršaja u oblasti porodičnog nasilja.
"U Nikšiću je za tri mjeseca registrovano 29 krivičnih djela i 32 prekršaja, Pljevljima pet krivičnih djela i 12 prekršaja, a u Baru 16 krivičnih djela i 28 prekršaja", rekli su iz policije.
Oni su kazali da su u Ulcinju, tokom tri mjeseca, registrovali dva krivična djela i jedan prekršaj, u Budvi 11 krivičnih djela i 18 prekršaja, Herceg Novom 21 krivično djelo, Kotoru tri krivična djela i tri prekršaja, a u Tivtu 12 krivičnih djela i sedam prekršaja iz oblasti nasilja u porodici.
Iz Uprave policije su istakli da sa žrtvama nasilja rade policijski službenici koji su za to obučeni i da su inspektori koji rade sa žrtvama posvećeni stvaranju svih uslova kako bi se žrtva od prvog kontakta sa službenicima osjećala sigurno.
Kako su ukazali, policiji se nasilje u porodici prijavljuje kad prevencija nasilja u društvu, na svim prethodnim društvenim nivoima, zakaže.
„A to su obično situacije u kojima je već došlo do nasilnog akta ili ozbiljne prijetnje da će se nasilje dogoditi“, kazali su iz policije, navodeći da u tim situacijama dosljedno primjenjuju zakon, uz senzibilan pristup žrtvi.
Iz Uprave policije su istakli da je edukovana, senzibilna i profesionalna policija neophodna za rješavanje problema sa kojima se suočavaju žrtve nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja.
Oni su kazali da su, u prva tri mjeseca ove godine, evidentirali deset krivičnih djela iz oblasti vršnjačkog nasilja i 29 prekršaja počinjenih od strane maloljetnika.
Kako su naveli, deset krivičnih djela iz oblasti vršnjačkog nasilja počininile su 24 maloljetne osobe, od kojih su 22 muškog i dvije ženskog pola.
Iz policije su rekli da se krivična djela maloljetnika odnose na po jedan slučaj nanošenja lakih i težih povreda, šest slučajeva nasilničkog ponašanja, kao i po jedan slučaj nedozvoljenog držanja oružja i prikazivanja tuđeg spisa, portreta i snimka.
„Ta krivična djela izvršena su na štetu 14 maloljetnih osoba (deset muških i četiri ženska lica)“, kazali su iz policije.
Kako su dodali, registrovano je i 29 prekršaja počinjenih od strane 31 maloljetnika, od kojih je 25 osoba muškog i šest ženskog pola.
„Prekršaji su počinjeni na štetu 31 maloljetnog lica (20 muškog i 11 ženskog pola)“, kazali su iz policije.
Oni su rekli da posvećuju značajnu pažnju prevenciji, otkrivanju, sprečavanju i suzbijanju vršnjačkog nasilja, podsjećajući da inspektori imaju obavezan fond časova koji u toku školske godine drže osnovcima i srednjoškolcima na temu vršnjačkog nasilja.
Iz Uprave policije su rekli da preduzimaju zakonske mjere kako bi rasvijetlili sve prijavljene slučajeve, a kako bi se procesuirale odgovorne osobe, odnosno osobe koje zbog uzrasta (14 i više godina) mogu da budu krivično procesuirane.
„Prevenciji vršnjačkog nasilja djeca se uče, ili bi makar tako trebalo da bude, u vrtiću, a kasnije se edukacija o važnosti asertivnog komuniciranja i nenasilnog rješavanja konflikta nastavlja u školi“, naglasili su iz policije.
Oni su istakli da je uključivanje roditelja i staratelja u komunikaciju sa vaspitačima i nastavnicima, u vrtićkom i školskom uzrastu, a radi rješavanja nastalog problema među vršnjacima, izuzetno važno.
Iz Uprave policije naglasili su da se žrtve ili njihovi roditelji/staratelji obraćaju policiji kada neka karika u lancu odgovornosti za djetetovo vaspitanje i ponašanje zakaže.
„Odnosno kad je već počinjeno krivično djelo iz oblasti maloljetničke delikvencije, a radi se obično o aktu u kojem je već prisutno i fizičko nasilje“, naveli su iz policije.
Oni su istakli da se korekcija devijantnog ponašanja koja vodi ka nenasilnom rješavanju konflikata i rad sa djecom i maloljetnicima kojima je potrebna podrška psihologa i drugih stručnih lica kako bi na vrijeme razriješili uzrok takvog devijantnog ponašanja, ogleda u saradnji roditelja ili staratelja sa vaspitačima, nastavnicima, razrednim starješinama, školskim psiholozima i drugim osobama medicinske ili neke druge potrebne struke.

Izvor: Ilustracija
Za tri mjeseca 235 krivičnih djela nasilje u porodici
Izvor: Mina
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR