Svjetska trgovinska organizacija (STO) je u srijedu značajno smanjila svoju prognozu za globalnu robnu trgovinu, predviđajući pad umjesto ranije očekivanog stabilnog rasta. Organizacija upozorava da bi dodatne američke carine, kao i domino efekti koje izazivaju, mogli dovesti do najtežeg pada od vrhunca pandemije COVID-19.
STO sada procjenjuje da će trgovina robom ove godine opasti za 0,2%, što je dramatičan preokret u odnosu na oktobarsku prognozu rasta od 3,0%. Nova procjena zasnovana je na mjerama koje su bile na snazi početkom ove sedmice.
„Veoma sam zabrinuta – pad u rastu globalne trgovine robom je razlog za ozbiljnu zabrinutost“, izjavila je generalna direktorka STO-a, Ngozi Okonjo-Iveala, na konferenciji za medije u Ženevi.
Predsjednik SAD Donald Tramp uveo je dodatne carine na uvoz čelika i automobila, kao i šire mjere koje su pogodile globalnu trgovinu, prije nego što je iznenada zaustavio rast carina za dvanaest zemalja. Njegov trgovinski rat sa Kinom dodatno se zaoštrio, uz uzajamne mjere koje su dovele do toga da carine na uvoz sa obje strane premaše 100%.
STO navodi da bi, ako bi Tramp ponovo uveo pune stope carina u okviru šireg seta mjera, to umanjilo rast trgovine robom 0,6 procentnih poena, dok bi dodatni efekti mimo američke trgovine donijeli još 0,8 poena pada.
Ukupno gledano, to bi značilo pad od 1,5% – najdublji od 2020. godine.
„Ako dođe do pada u trgovini robom, postoji bojazan da će to imati negativan uticaj i na globalni BDP. Već smo vidjeli kako trgovinske tenzije mogu izazvati nestabilnosti na finansijskim tržištima i u drugim dijelovima ekonomije“, dodala je Okonjo-Iweala. Posebno je istakla i zabrinutost zbog uticaja na zemlje u razvoju.
Generalna direktorka STO-a je naglasila da je njen najveći strah – razdvajanje ekonomija SAD i Kine.
Prema procjenama STO-a, trgovina robom između ovih dviju zemalja smanjiće se za 81%. Taj pad bi dostigao i 91% da nije bilo nedavnih izuzeća za proizvode poput pametnih telefona.
„Ekonomsko razdvajanje moglo bi imati dalekosežne posljedice, naročito ako bi dovelo do šire fragmentacije globalne ekonomije duž geopolitičkih linija u dva odvojena bloka“, upozorila je Okonjo-Iveala.
U takvom scenariju, globalni BDP bi dugoročno mogao opasti za čak 7%, što je, kako je rekla, „značajno i ozbiljno“.
„Zbog nepredvidive prirode nedavnih promjena u trgovinskim politikama, ove prognoze treba uzeti s dodatnom dozom opreza“, poručili su iz STO-a. Ipak, očekuju skroman oporavak u 2026. godini, uz rast od 2,5%.
Ranije u srijedu, Agencija Ujedinjenih nacija za trgovinu i razvoj upozorila je da bi globalni ekonomski rast mogao usporiti na 2,3% zbog trgovinskih tenzija i sve veće neizvjesnosti, što prijeti da podstakne recesioni trend.
Ženevski STO ističe da bi poremećaji u trgovini između SAD i Kine mogli povećati kineski izvoz u sve regione izvan Sjeverne Amerike 4% do 9%.
Druge zemlje bi, prema prognozama, mogle iskoristiti prostor koji se otvara na američkom tržištu, posebno u sektorima poput tekstila, odjeće i elektroopreme.
Iako usluge nijesu direktno pogođene carinama, STO predviđa da će i one osjetiti udar, jer oslabljena tražnja za robom negativno utiče na sektore kao što su transport i logistika. Šira neizvjesnost mogla bi dodatno da oslabi potrošnju u turizmu i investicionim uslugama.
Prema projekcijama, trgovina komercijalnim uslugama će rasti po stopi od 4,0% u 2025. i 4,1% u 2026. godini, što je ispod osnovnih očekivanja od 5,1% i 4,8%.
Očekivani pad dolazi nakon snažne 2024. godine, kada je obim svjetske trgovine robom porastao 2,9%, a trgovina uslugama čak 6,8%.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR