Nova faza EU i EBRD programa za jačanje konkurentnosti privatnog sektora Crne Gore, kojim se identifikuju ključne reformske mjere u oblastima poput borbe protiv sive ekonomije, digitalizacije i unapređenja podrške preduzećima, a koji će se u narednoj fazi sprovoditi uz tehničku pomoć finansiranu od strane Evropske unije predstavljena je danas u Podgorici.
Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i Evropska unija (EU) podržavaju privatni sektor Crne Gore kroz identifikaciju ključnih mjera i oblasti politike koje treba da unaprijede njegovu konkurentnost.
Ove aktivnosti su podržane kroz program Prioriteti politike konkurentnosti za Zapadni Balkan, koji finansira EU, a pokrenula je EBRD u saradnji sa Centrom za napredne ekonomske studije (CEVES) i lokalnim partnerima.
Cilj programa je identifikacija i sprovođenje seta mjera politike koje će poboljšati konkurentnost privatnog sektora u zemljama Zapadnog Balkana, uključujući i Crnu Goru.
Na događaju održanom u Podgorici, učesnici programa okupili su se kako bi razgovarali o identifikovanim prioritetima politike, uključujući unapređenje inspekcijskih službi u borbi protiv sive ekonomije, unapređenje podrške i finansiranja za preduzeća, jačanje istraživačke i digitalne infrastrukture, kao i rješavanje izazova na tržištu rada kroz ciljane reforme i digitalna rješenja.
Ističući važnost saradnje između sektora, institucija i drugih zemalja, Remon Zakaria, šef kancelarije EBRD-a u Crnoj Gori, rekao je: „Ovaj zajednički napor, kroz Prioritete politike konkurentnosti za Crnu Goru i širu regionalnu inicijativu, ključan je za stvaranje održivog poslovnog okruženja koje podstiče inovacije, podržava digitalizaciju i jača konkurentnost. Usaglašavanjem prioriteta i prelaskom sa analize na akciju, možemo postaviti temelje za jaču i otporniju budućnost ekonomije našeg regiona“.
U narednoj fazi, nadležne institucije će dobiti tehničku pomoć, takođe finansiranu od strane EU, kako bi im se pomoglo u sprovođenju identifikovanih i dogovorenih mjera politike neophodnih da mala i srednja preduzeća (MSP) postanu konkurentnija u regionu i na međunarodnom nivou, kao i kako bi institucije sa mandatom za MSP efikasnije pružale podršku.
Yngve Engstrom, šef Sektora za saradnju u Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori, je ovom prilikom izjavio: „Podrška EU i EBRD-a pruža stručna i provjerena rješenja za uklanjanje prepreka i strukturnih problema u poslovnom okruženju Crne Gore. Ova podrška osnažuje i nadopunjuje obaveze koje je Crna Gora preuzela kroz Agendu reformi EU, omogućavajući korišćenje sredstava i sprovođenje reformi sa snažnim uticajem na rast. Unaprijeđeno poslovno okruženje će povećati investicije, podstaći inovacije, smanjiti troškove i cijene i podstaći rast ekonomije.“
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR