Savjet Centralne banke Crne Gore usvojio je jedanaest podzakonskih akata za primjenu izmjena Zakona o kreditnim institucijama, čime je regulatorni okvir usklađen sa evropskim direktivama i otvoren put za zatvaranje pregovaračkog poglavlja 9 o finansijskim uslugama, što potvrđuje posvećenost zemlje procesu evropskih integracija.
„Na danas održanoj sjednici Savjeta Centralne banke Crne Gore, kojom je predsjedavala guvernerka dr Irena Radović, usvojena su podzakonska akta neophodna za primjenu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kreditnim institucijama“, saopštila je CBCG.
U pitanju je, kako pojašnjavaju, set od ukupno jedanaest odluka kojima se dodatno operacionalizuju odredbe pomenutog zakona, kojim je crnogorski regulatorni okvir u oblasti poslovanja kreditnih institucija u potpunosti usklađen sa zahtjevima evropskih direktiva i propisa CRD (Capital Requirements Directive) i CRR (Capital Requirements Regulation).
„Usvajanjem ovog seta odluka stvaraju se ključni preduslovi za ispunjavanje mjerila 1 u okviru pregovaračkog poglavlja 9 – Finansijske usluge, što predstavlja važan korak ka privremenom zatvaranju ovog poglavlja i dodatno potvrđuje posvećenost CBCG procesu evropskih integracija. Na sjednici je istaknuto da će dosljedna primjena novih pravila dodatno ojačati otpornost i stabilnost bankarskog sistema Crne Gore, unaprijediti prudencijalni nadzor i doprinijeti transparentnijem i sigurnijem poslovanju kreditnih institucija“, ističe se u saopštenju.
Naglašavaju i da je na današnjoj sjednici usvojeno i pet podzakonskih akata kojima se uređuju oblasti od značaja za nadzor poslovanja i vršenja kontrole Razvojne banke. Obaveza donošenja ovih akata propisana je Zakonom o Razvojnoj banci Crne Gore.
Savjet je usvojio i Odluku o izmjeni Odluke o finansijskog planu Centralne banke Crne Gore za 2025. godinu.
Revizija Finansijskog plana uslovljena je primarno:
- izmjenama u dinamici očekivanog uticaja implementacije SEPA platnih šema;
- povećanjem prihoda od kaznenih mjera koje je CBCG, u skladu sa Zakonom o kreditnim institucijama i Zakonom o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, izrekla prema pojedinim kreditnim institucijama;
- povećanjem rashoda u cilju ispunjavanja zahtjeva reformske EU agende i potrebe za intenzivnijom modernizacijom poslovanja, uključujući uvođenje savremenih digitalnih rješenja zasnovanih na vještačkoj inteligenciji, kao i jačanje kapaciteta sajber bezbjednosti.
Savjet je na današnjoj sjednici razmatrao i druga pitanja iz domena svoje nadležnosti, zaključuje se u saopštenju.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR