Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) pokreće tenderski postupak za nabavku dvaju modernih baterijskih sistema za skladištenje električne energije ukupnog kapaciteta 240 megavat-sati (MWh), čime se očekuje značajno unapređenje stabilnosti i efikasnosti elektroenergetskog sistema Crne Gore, saopštila je kompanija.
U saopštenju se navodi da je Odbor direktora EPCG donio Odluku o pokretanju tenderskog postupka za nabavku dva baterijska postrojenja za skladištenje električne energije (BESS – Battery Energy Storage System). Svako postrojenje biće snage 30 megavata (MW) i kapaciteta 120 megavat-sati (MWh), što ukupno iznosi 240 MWh kapaciteta za skladištenje.
"Ova odluka predstavlja jedan od najvažnijih koraka u novijoj istoriji EPCG i važnu prekretnicu u modernizaciji elektroenergetskog sistema Crne Gore", ističu u EPCG.
Nabavkom ovih sistema stvoriće se, kako naglašavaju, bolji uslovi za stabilno snabdijevanje električnom energijom, efikasnije upravljanje mrežom i bržu integraciju obnovljivih izvora energije poput sunca i vjetra.
"Nabavkom ovih sistema stvoriće se bolji uslovi za stabilno snabdijevanje električnom energijom, efikasnije upravljanje mrežom i bržu integraciju obnovljivih izvora energije poput sunca i vjetra", dodaje se u saopštenju.
EPCG je, kako podsjećaju, u prethodnim godinama radila na projektima proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora, pripremajući se za prelazak na savremeniji i održiviji energetski miks u skladu sa evropskim i globalnim trendovima.
"U proteklim godinama, EPCG je aktivno radila na projektima koji podrazumijevaju proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora. Time se kompanija priprema za prelazak na savremeniji i održiviji energetski miks, u skladu sa evropskim i globalnim trendovima", dodaju.
Baterijski sistemi omogućavaju čuvanje viška energije proizvedene u periodima niske potrošnje ili nižih cijena struje, koja se može koristiti kada je potrošnja veća i cijene više, čime EPCG ostvaruje finansijske uštede i dodatne prihode.
"Baterijski sistemi za skladištenje električne energije predstavljaju ključnu tehnologiju u ovom procesu. Omogućavaju da se višak energije – koji se proizvodi kada je potrošnja niska ili kada su cijene struje niže – sačuva i iskoristi kasnije, kada je potrošnja veća i cijene više", pojašnjavaju u EPCG.
Ovi sistemi pomažu u izbjegavanju skupog uvoza električne energije tokom vršnih opterećenja i omogućavaju efikasnije upravljanje postojećim elektranama, čime doprinose sigurnosti snabdijevanja i ekonomičnosti sistema.
"Takođe, BESS sistemi pomažu u izbjegavanju skupog uvoza električne energije tokom vršnih opterećenja i omogućavaju efikasnije upravljanje postojećim elektranama. Zbog toga su važni za sigurnost snabdijevanja i ekonomičnost sistema", naglašava EPCG.
Baterijska postrojenja mogu brzo reagovati na iznenadne promjene u mreži, bilo da se radi o višku energije ili povećanoj potrošnji, što doprinosi stabilnosti i pouzdanosti elektroenergetskog sistema.
"Jedna od najvećih prednosti ovih sistema je što mogu brzo da reaguju u slučaju iznenadnih promjena u mreži – bilo da se pojavi višak energije, bilo da dođe do povećane potrošnje", dodaje se u saopštenju.
Crna Gora ima veliki potencijal za proizvodnju energije iz sunca i vjetra, ali zbog njihove nestalnosti, baterijska postrojenja omogućavaju čuvanje i korišćenje energije u odgovarajućem trenutku, olakšavajući priključenje novih obnovljivih izvora.
"Crna Gora ima veliki potencijal za proizvodnju struje iz sunca i vjetra, ali su ovi izvori nestalni jer zavise od vremenskih uslova. Baterijska postrojenja rješavaju taj problem, jer omogućavaju čuvanje i upotrebu energije u pravom trenutku", ocjenjuje se u saopštenju.
Pored toga, sistemi služe kao dodatna rezerva u slučaju kvarova ili prekida, povećavajući sigurnost snabdijevanja za domaćinstva i privredu, te smanjuju zavisnost od uvoza struje i jačaju energetsku nezavisnost Crne Gore.
"Pored toga, ovi sistemi služe kao dodatna rezerva u slučaju kvarova ili prekida, čime se povećava sigurnost snabdijevanja za domaćinstva i privredu. Manja zavisnost od uvoza struje znači i veću energetsku nezavisnost Crne Gore", ističu.
Kako se energetsko tržište Evrope digitalizuje i otvara, fleksibilni sistemi kao što su BESS biće osnova za pametne mreže, modernizaciju tržišta električne energije i nove usluge koje povećavaju efikasnost sistema.
"Kao se energetsko tržište u Evropi sve više otvara i digitalizuje, ovakvi fleksibilni sistemi biće osnova za pametne mreže, modernizaciju tržišta električne energije i nove usluge koje povećavaju efikasnost sistema", dodaju u EPCG.
Oni navode da kompanija jača svoju poziciju lidera u regionu i priprema se za buduće izazove kroz ovaj projekat, pokazujući posvećenost održivom razvoju, savremenim tehnologijama i energetskoj sigurnosti Crne Gore.
"Pokretanjem ovog tendera, EPCG pokazuje svoju posvećenost održivom razvoju, savremenim tehnologijama i jačanju energetske sigurnosti Crne Gore. Realizacija ovog projekta pozicionira našu zemlju među državama koje koriste najnaprednije energetske tehnologije", zaključuje se u saopštenju.
Sve vi cvjetalo
A da popravite mrezu, jer vise plqcamo gubitke na mrezi, no sta potrosimo struje. Potrosnja ne prelazi 30% na racunu, ostatak placamo vazdusno hladjenje.