16 °

max 16 ° / min 8 °

Četvrtak

18.04.

16° / 8°

Petak

19.04.

15° / 7°

Subota

20.04.

15° / 6°

Nedjelja

21.04.

10° / 4°

Ponedjeljak

22.04.

16° / 7°

Utorak

23.04.

12° / 10°

Srijeda

24.04.

14° / 8°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Žene zastupljenije u sektoru bezbjednosti, ali ne na rukovodećim mjestima

Izvor: Foto: PR centar

Društvo

Comments 0

Žene zastupljenije u sektoru bezbjednosti, ali ne na rukovodećim mjestima

Izvor: PR Centar

Autor: Jelena Ćetković

  • Viber

U proteklih šest godina ostvaren je napredak u pogledu uvođenja rodne ravnopravnosti u sektor bezbjednosti, ali to nije slučaj na svim pozicijama i po svim linijama rada, saopšteno je na završnoj konferenciji i panel diskusiji Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM).

Direktorica CEDEM-a Milena Bešić kazala je da je u okviru projekta „Inicijativa za osnaživanje žena: edukacijom za rodnu ravnopravnost“ objavljena komparativna analiza „Zastupljenost žena u sektoru bezbjednosti: ključna dostignuća i prepreke“, koja, kako je pojasnila, sadrži preporuke za povećanje zastupljenosti žena na pozicijama na visokom nivou u sektoru bezbjednosti.

 „Ova analiza pokazuje da je u periodu od 2013-2019. godine ostvaren napredak u pogledu uvođenja rodne ravnopravnosti u sektor bezbjednosti. Međutim, iako uporedna analiza pokazuje porast zastupljenosti žena u gotovo svim institucijama sektora bezbjednosti, sa druge strane, to nije slučaj na svim pozicijama i po svim linijama rada“, navela je Bešić.

 Ona je istakla da je najveći procenat žena i dalje angažovan na poslovima civilnih lica u vojnoj službi i državnih službenica na nižem i srednjem nivou.

 „Žene se i dalje suočavaju sa izazovima u pogledu pristupa komandnim i rukovodećim mjestima, te operativni i policijskim poslovima, prije svega zbog teškoća u pogledu usklađivanja profesionalnog i privatnog života“, rekla je Bešić.

 Ona je kazala da je CEDEM sproveo istraživanje o socio-ekonomskom položaju žena žrtava nasilja, ocjenjujući da je Crna Gora prepoznala problem nasilja i da se sa njim suočava i obračunava svakodnevno, kroz rad svojih institucija.

 „Međutim, i pored toga što postoji sistem za borbu protiv nasilja i što se svaka institucija i svim zaposleni u njoj trude da svoj posao obave valjano i do kraja, čini se da još mnogo toga treba uraditi kako bi se u ovoj, teškoj borbi pobijedilo. Baveći se isključivo djelom koje je nasilnik izvršio, država nepravedno nasilnika stavlja u centar pažnje, dok samu žrtvu ostavlja po strani, bez prijeko potrebne podrške i zaštite, barem tokom onog vremena do isticanja presude, a vrlo često i kasnije, jer su kazne preblage i ne postižu cilj“, istakla je Bešić.

 Koordinatorka za rodnu ravnopravnost u Upravi policije Biljana Dulović rekla je na prvoj sesiji „Učešće žena u sektoru bezbjednosti“ da je u toj instituciji zaposleno 11 odsto žena.

„Zašto nas u sektoru bezbjednosti, mislim na vojsku i policiju, ima tako malo? Pretpostavljam da su razlozi stereotipi i predrasude, odnosno shvatanja da su to poslovi za koje je potrebna izuzetna fizička snaga, koja je kod žene manja nego kod muškarca“, navela je Dulović.

 Ona je kazala da žena na rukovodnim pozicijama gotovo da nema, ocjenjujući da ukoliko žena ne obavlja policijske poslove, ne može se od nje očekivati da bude na rukovodećoj poziciji.

 Predstavnica Agencije za nacionalnu bezbjednost Sanja Raičević podsjetila je da je ta institucija, u normativnom smislu, uspostavila određene podzakonske akte kojima se reguliše pitanje rodne ravnopravnosti.

 „U Agenciji su trenutno, od ukupnog broja zaposlenih, 38 odsto žene. Od procenta žena na rukovodećim pozicijama koje smo imali u 2006. godini u procentualnom iznosu od dva odsto, sad imamo 39 odsto žena na rukovodećim pozicijama“, navela je Raičević.

 Ona smatra da je potrebno povećati svijest žena, navodeći da svaka žena koja želi da se zaposli u sektoru bezbjednosti mora da bude svjesna „da mora imati određeni stepen samopouzdanja, da se sama izbori za odrđene stvari, mora imati dosta inicijative, i da ima podršku ne samo muškaraca nego i žena, društva i porodice“.

 Zamjenik Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković kazao je na drugoj sesiji „Uloga Institucija u implementaciji rodne politike i borbi protiv rodno zasnovanog nasilja“ da u toj instituciji je zaposleno 66,6 odsto žena.

 On je kazao da bi napravio podjelu na formalnu i faktičku ravnopravnosti, pojašnjavajući da se formalna ogleda u samom zakonu i sudskoj praksi, a da je faktička šira kategorija, i „ogleda se kroz društvenu moć žena“.

 Bjeković je rekao da je važan indikator ekonomska moć žena, navodeći da tu postoje objektivne prepreke za napredovanje ženskih ljudskih prava i sloboda.

„Nekoliko je kategorija u oblasti rada, zapošljavanja, u biznis sektoru i ostvarivanju imovinskih prava. Ovo je rak rana generalno cijelog sistema u Crnoj Gori, obzirom da najveći broj pritužbi i indikatora iz kojih se ta neravnopravnost može izvesti, zasnovan je u tim područjima“, rekao je Bjeković.

Sudija Osnovnog suda u Podgorici Rade Ćetković kazao je da u crnogorskom pravosuđu žene zauzimaju većinski dio zaposlenih, navodeći da je na rukovodećem položaju, na čelu pravosuđa žena.

 „Za vrijeme njennog upravljanja crnogorskim pravosuđem, statistički podaci pokazuju da su rezultati izuzetno dobri, tako da uloga žene na samoj rukovodećoj poziciji, ako se posmatra primjer crnogorskog pravosuđa, treba da ohrabri sve pripadnice ženskog pola da daju maksimalan napor i svoje kapacitete“, rekao je Ćetković.

 Projekat “Inicijativa za osnaživanje žena: edukacijom za rodnu ravnopravnost!” realizovao je CEDEM u saradnji sa Crnogorskim ženskim lobijem, uz podršku Ministarstvo za ljudska i manjinska prava.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR