10 °

max 14 ° / min 6 °

Subota

20.04.

14° / 6°

Nedjelja

21.04.

10° / 6°

Ponedjeljak

22.04.

15° / 8°

Utorak

23.04.

12° / 10°

Srijeda

24.04.

14° / 9°

Četvrtak

25.04.

14° / 9°

Petak

26.04.

15° / 8°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Ulaganje u zaštitu radnika je investicija, a ne trošak

Društvo

Comments 0

Ulaganje u zaštitu radnika je investicija, a ne trošak

Izvor: Pobjeda

Autor: Gordana Đuračić

  • Viber

Najveći broj povreda na radu u Crnoj Gori dešava se u građevinskoj djelatnosti, zbog neprimjenjivanja propisanih mjera zaštite i zdravlja na radu, saopšteno je iz Ministarstva rada i socijalnog staranja. Iz tog Vladinog resora ipak navode da se stanje iz godine u godinu poboljšava, pa je u posljednjih destak godina broj povreda na radu smanjen za 60 odsto.

Osiguranje

Iz kompanija, CRBC i Bemaks, poručuju da su svi njihovi zaposleni kolektivno osigurani od povreda na radu i da im je zaštita na radu jedan od prioriteta i da joj posvećuju veliku pažnju. Zakonom o zaštiti i zdravlju na radu definisano je da su poslodavci dužni da zaposlene obavezno osiguravaju, kao i da premije za osiguranje padaju na teret poslodavca, a određuju se u zavisnosti od nivoa rizika od povreda na radu, profesionalnih bolesti i bolesti u vezi sa radom.

"Najveći broj povreda na radu je upravo iz građevinske djelatnosti, a u prilog tome ide neprimjenjivanje propisanih mjera zaštite i zdravlja na radu. Problem se ogleda u tome što poslodavci ne obezbjeđuju korišćenje sredstava i opreme lične zaštite na radu, zaposlene ne osposobljavaju za bezbjedan i zdrav rad, ne obezbjeđuju ljekarske preglede o zdravstvenoj sposobnosti za bezbjedan rad", kazali su Pobjedi iz Ministarstva rada.

Predstavnici Ministarstva dodaju da postoji i odgovornost radnika kod povreda na radu.

"Tu imamo i drugu krajnost u slučajevima kada je poslodavac obezbjedio sve propisane mjere zaštite i zdravlja na radu, a zaposleni ih se ne pridržava misleći da mu je dovoljno samo iskustvo koje ima, pa se takav rad završi sa smrtnim ishodom, iz čega možemo zaključiti da samo zajedničkim djelovanjem možemo obezbijediti sigurno radno mjesto", poručeno je iz ovog Vladinog resora.

Govoreći o trenutnom stanju u Crnoj Gori, predstavnici Ministarstva su istakli da postoji problem oko vođenja evidencija o povredama na radu, zbog rada na crno, kada zaposleni nije prijavljen kod poslodavca.

"Pa ukoliko se dogodi povreda na radu, poslodavac je ne prijavljuje, što samim tim onemogućava uvid u realno stanje kada govorimo o povredama na radu", rekli su predstavnici Ministarstva.

Povrede

Oni su naveli da podaci Uprave za inspekcijske poslove pokazuju da je u odnosu na 2008. broj povreda na radu smanjen za 60 odsto.

"Možemo slobodno reći da se iz godine u godinu stanje u Crnoj Gori poboljšava, što i jeste cilj svih nas, a svakako ćemo nastaviti sa aktivnostima koji će za cilj imati povećanje navedenog broja u procentima", poručuju iz Ministarstva.

Ono što nama ostaje sada na zadatku je upravo primjena i implementacija kako zakona tako i velikog broja podzakonskih akata, a to će ujedno predstavljati i veliki izazov

Iz ovog Vladinog resora su govoreći o građevinskom sektoru napomenuli da je Zakon o zaštiti i zdravlju na radu u toku prošle godine, pretrpio određene promjene, u kojem su prenešene relevantne Direktive EU upravo iz djelatnosti građevinskog sektora.

Predstavnici Ministarstva su podsjetili da je jedna od ključnih novina podizanje odgovornosti i obaveze poslodavca uvođenjem koordinatora za zaštitu i zdravlje na radu u fazi pripreme projekta i koordinatora za zaštitu i zdravlje na radu u fazi izvođenja radova, kada radove izvode dva ili više investitora.

"Ovim novinama, zaštita i zdravlje na radu kada je građevinski sektor u pitanju, podiže zaštitu na jedan veći nivo što obezbjeđuje sigurnije radne uslove za sve zaposlene", tvrde predstavnici Ministarstva.

Oni dodaju da je zakonska regulativa iz oblasti zaštite i zdravlja na radu zaokružena, donešene su izmjene i dopune Zakona o zaštiti i zdravlju na radu, kao i veliki broj podzakonskih akata koji su usklađivani sa relevantnim Direktivama EU.

"Ono što nama ostaje sada na zadatku je upravo primjena i implementacija kako zakona tako i velikog broja podzakonskih akata, a to će ujedno predstavljati i veliki izazov. Problem predstavlja to što poslodavci misle da je ulaganje u zaštitu i zdravlje na radu trošak, a ne investicija, ne shvatajući da je ulaganjem u zaštitu svoga zaposlenog poslodavac u suštitni na dugoročnom dobitku", istakli su iz Ministarstva rada i socijalnog staranja.

Nema razlika

Oni su dodali da CRBC trenutno u Crnoj Gori (ne računajući zaposlene kod podizvođača) ima 1.633 radnika, od čega su 1.348 kineska radnika, a lokalnih je 285

Iz kineske kompanije CRBC, koja je glavni izvođač radova na priorotetnoj dionici auto-puta Bar - Boljare, od Smokovca do Mateševa, saopšteno je da je kolektivno osiguranje u toj kompaniji riješeno u skladu su Ugovorom o projektovanju i izgradnji auto-puta Bar - Boljare i članom 30 Zakona o zaštiti i zdravlju na radu.

"U skladu sa navedenim, kompanija CRBC ima polisu kolektivnog osiguranja zaposlenih od povreda na radu, profesionalnih bolesti i bolesti u vezi sa radom. Svi zaposleni, uključujući i građevinske radnike, su osigurani od posljedica nesrećnog slučaja, u skladu sa Zakonom o zaštiti i zdravlju na radu i zavisno od nivoa rizika za svako pojedinačno radno mjesto", saopšteno je iz CRBC.

Predstavnici ove kompanije su precizirali da nema razlike u osiguranju između radnika iz Kine i Crne Gore koji su angažovani u tom preduzeću.

"Svi zaposleni su osigurani istom polisom", kazali su iz CRBC-a.

Prema njihovim riječima zaštita na radu je jedan od njihovih prioriteta.

"Kompanija CRBC sprovodi integrisani sistem zaštite na radu, u skladu sa Zakonom o zaštiti i zdravlju na radu i ostalim relevantnim crnogorskim propisima", rekli su predstavnici CRBC-a.

Oni su dodali da CRBC trenutno u Crnoj Gori (ne računajući zaposlene kod podizvođača) ima 1.633 radnika, od čega su 1.348 kineska radnika, a lokalnih je 285.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR