29 °

max 29 ° / min 16 °

Nedjelja

27.07.

29° / 16°

Ponedjeljak

28.07.

30° / 13°

Utorak

29.07.

29° / 19°

Srijeda

30.07.

30° / 18°

Četvrtak

31.07.

28° / 20°

Petak

01.08.

32° / 21°

Subota

02.08.

33° / 20°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Od oktobra se uvodi porez na kupljena polovna vozila?

Izvor: Pixabay, ilustracija

Društvo

Comments 3

Od oktobra se uvodi porez na kupljena polovna vozila?

Izvor: CdM

Autor: Antena M

  • Viber

Vlada Crne Gore predložila je novi Zakon o porezu na promet upotrebljavanih motornih vozila, plovnih objekata, vazduhoplova i letjelica, kojim se uređuje fiskalno oporezivanje prilikom kupovine polovnih sredstava prevoza. Zakon bi trebalo da stupi na snagu 1. oktobra 2025. godine, a već izaziva pažnju javnosti zbog precizno definisanih obaveza, rokova i kazni. Predlog zakona je u skupštinskoj proceduri.

Šta se oporezuje?

Prema članu 1 predloga zakona, porez će se plaćati na svaki promet ili drugi vid sticanja polovnih vozila, plovila, aviona i letjelica, ukoliko taj promet nije već oporezovan porezom na dodatu vrijednost (PDV). To uključuje i kupoprodaju, nasljedstvo, donacije, razmjenu, kao i sudske odluke na osnovu kojih dolazi do prenosa vlasništva. Svi prihodi od ovog poreza biće prihod budžeta Crne Gore.

Ko plaća porez i koliko?

Obveznik je kupac ili sticalac. Poreska stopa iznosi pet odsto tržišne vrijednosti vozila ili objekta u trenutku sticanja. Ukoliko je sticanje izvršeno putem javnog nadmetanja, osnovicu predstavlja ukupni iznos naknade iskazan u dokazima o prometu.

Zakon predviđa olakšicu za rane platioce: oni koji izmiruju obavezu u roku od 90 dana od početka primjene zakona, platiće umanjenu stopu od 2,5 odsto.

Izuzeci od oporezivanja

Od plaćanja poreza izuzeti su: nasljednici prvog nasljednog reda, supružnici i partneri u istopolnim zajednicama, bivši supružnici pri diobi imovine, javne ustanove i organi koji se finansiraju iz državnog ili lokalnog budžeta (za poklone i donacije), poklonoprimci u slučaju odricanja nasljednika u korist drugog lica.

Rokovi i procedura

Obveznik je dužan da u roku od 15 dana od dana nastanka obaveze podnese zahtjev poreskom organu za utvrđivanje poreza. Uz zahtjev se dostavljaju ugovor ili drugi dokumenti koji potvrđuju promet. Poreski organ zatim ima 15 dana da donese rješenje, nakon čega obveznik ima 10 dana za uplatu poreza. Bez dokaza o plaćenom porezu neće biti moguće registrovati vozilo ili objekat.

Ukoliko obveznik ne podnese zahtjev na vrijeme, Poreska uprava pokreće postupak po službenoj dužnosti.

Kazne za nepoštovanje zakona

Za kršenje zakona predviđene su novčane kazne:

od 1.000 do 10.000 eura za pravna lica koja ne podnesu zahtjev,

od 300 do 2.000 eura za fizička lica i odgovorne osobe,

kazne do 11.000 eura za neplaćanje poreza u predviđenom roku.

Čak, i sudovi, notari i tehničke službe za registraciju vozila mogu biti kažnjeni ako u roku ne dostave dokumenta o prometu nadležnom poreskom organu.

Nadzor i sprovođenje

Nadzor nad primjenom zakona vršiće Ministarstvo finansija, dok će detaljna pravila o procedurama biti definisana podzakonskim aktima koji treba da budu usvojeni u roku od 60 dana od stupanja zakona na snagu.

Zakon koji zamjenjuje stari propis

Novi zakon zamjeniće postojeći Zakon o porezu na promet polovnih motornih vozila i plovila, donesen još 2003. godine, a posljednji put dopunjen 2017. godine.

Primjena novog zakona trebalo bi da počne 1. oktobra ove godine, a svi koji planiraju da kupe ili naslijede polovno vozilo ili letjelicu – biće dužni da obrate pažnju na nove obaveze i rokove kako bi izbjegli kazne i zastoje u registraciji.

Komentari (3)

POŠALJI KOMENTAR

Delvidek

@Nikola Ocekujem sve vise i vise novih i besmislenih poreza i dazbina jer je kasa prazna. Bankrot nam se "smijesi" uz Evropu sad.

Nikola

A kako bi drugacije punili kasu, akcize, porezi, benzin.

Katunjanin-Miogost

Oni koji su opljačkali veliki procenat građana, penzionera, kojima je po 40 i više godina uzimano ne male svote za mirnu starost , dodatno otimaju da bi pokrili svoja neznanja i nezarađena bahaćenje i komfor.