30 °

max 31 ° / min 18 °

Četvrtak

17.07.

31° / 18°

Petak

18.07.

33° / 16°

Subota

19.07.

35° / 19°

Nedjelja

20.07.

37° / 21°

Ponedjeljak

21.07.

39° / 24°

Utorak

22.07.

40° / 25°

Srijeda

23.07.

39° / 23°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Budžetski prihodi i druge bajke

Ekonomija

Comments 4
Perperzona

Budžetski prihodi i druge bajke

Autor: Antena M

  • Viber

Za Antenu M piše: Ana Nives Radović

U mitovima i bajkama herojima pripada trijumf, zmajevi bivaju poraženi, a blago se, na kraju, vraća narodu. Ministarstvo finansija Crne Gore, sudeći prema načinu na koji konstruiše javnu komunikaciju, svoju fiskalnu priču oblikuje upravo po toj strukturi, iako u savremenom ekonomskom kontekstu, zmajevi nijesu metaforičke sile zla, već budžetski deficiti, strukturne slabosti i neostvareni prihodi, „blago“ se više ne dijeli, već se sve češće pribavlja kroz zaduživanje, a heroji, ukoliko ih uopšte ima, moraju da se suoče s realnošću koja ne priznaje političke narative. Građanima, u toj konstrukciji, ne ostaje ništa osim pažljivo doziranog „opreznog optimizma“ i izostanka onog najosnovnijeg – istine koju bi brojke trebalo da pokažu.

Postoji razlika između privremene fiskalne devijacije i sistemske konstrukcije neistine. Ova druga, nažalost, postaje prepoznatljiv obrazac djelovanja pomenutog resora, koji, suočen s ozbiljnim zaostatkom u realizaciji ključnih budžetskih prihoda, pokušava da pažnju javnosti preusmjeri sa precizno brojčano izraženog odstupanja od plana na selektivna i irelevantna poređenja sa prethodnom godinom.

Ovo nije sporno samo sa aspekta transparentnosti, već je riječ o institucionalizaciji fiskalne netačnosti i to na način koji sofisticirani čitaoci neće prepoznati kao tehničku grešku, već kao svjesnu političko-komunikacijsku operaciju čiji je cilj zamućivanje osnovne istine, a to je da budžetski prihodi ne prate projekcije jer su projekcije bile ekonomski neutemeljene.

Prema zvanično pribavljenim brojkama, realizacija budžetskih prihoda u junu 2025. godine, u trima najvažnijim kategorijama, koje obuhvataju PDV, akcize i doprinose na zarade, manja je za ukupno 19,4 miliona eura u odnosu na plan. Planirani prihodi od naplate PDV-a za prvih šest mjeseci ove godine iznosili su 126 miliona eura, dok je realizovano 115 miliona, što predstavlja manjak od 8,23%. Kod prihoda od akciza, plan je bio 40 miliona eura, a ostvareno je 35,7 miliona, što znači da nedostaje 10,71%. Što se tiče doprinosa, planirana naplata iznosila je 33,5 miliona, a realizacija 28,5 miliona, odnosno bilježi se zaostatak od 14,78%.

Ne uspijevajući da demantuje bilo što od navedenog, jer je riječ o zvaničnim podacima, Ministarstvo finansija pokušalo je da relativizuje problem ukazivanjem na rast u odnosu na prethodnu godinu, kao da se budžetski planovi izrađuju na osnovu prošlosti, a ne na osnovu konkretnih fiskalnih ciljeva. Takav pristup je pokazatelj konceptualnog nerazumijevanja, a reklo bi se i potpunog prezira prema osnovama budžetskog upravljanja.

Još jedan pokušaj retoričke manipulacije ogleda se u insistiranju na bruto prihodima, uz ignorisanje činjenice da je neto naplata ono što ima fiskalni značaj. Ministarstvo se poziva na rast „bruto PDV-a“, dok istovremeno priznaje da je njegov povraćaj u junu bio veći za 6,4 miliona eura nego prethodne godine. Ukratko, u budžetu je manje sredstava nego što bi bruto brojka sugerisala. Nije u pitanju tehnička fusnota, već suštinski fiskalni problem.

Slično se dešava i kod doprinosa, gdje su projektovane brojke evidentno nerealne, s obzirom na prethodno političko umanjenje doprinosa za PIO u okviru filozofije “Evropa sad 2”. Jasno je da je, nakon što su doprinosi prepolovljeni, pokušaj da se taj gubitak nadoknadi većim PDV-om i akcizama bio zasnovan na optimističkom modelu koji nije imao empirijsko utemeljenje.

Najopasniji aspekt ovakvog fiskalnog narativa jeste pretvaranje budžetskog plana u aksiom, jer se, umjesto da bude podložan provjerama, testiranju i korekciji, koristi kao politički štit i sredstvo delegitimizacije svake javne kritike, pa otud i nimalo suptilan pokušaj ministarstva da medije optuži za „neetičko izvještavanje“, pozivajući ih da koriste isključivo „zvanične podatke“. Ironija je u tome što upravo zvanični podaci potvrđuju da budžet odstupa od plana, jer plan nije bio fiskalno održiv.

Kada se greška u vođenju fiskalne politike prizna i koriguje riječ je o profesionalnom odnosu. Kada se retorički zamagljuje u pitanju je potpuno odsustvo osjećaja za odgovornost.

Komentari (4)

POŠALJI KOMENTAR

Delvidek

Dobro je reka onaj Lekić iz Bara (nijesam siguran je li bio predstavnik sindikata ili unije poslodavaca) još 2021-ve na početku Spajkijevih "reformi": lijepo je sve ovo, no se bojim da ne bude Evropa sad a Afrika sjutra.

Delvidek

Spajki i kumpanija će se uvatit one dobro poznate: "vjerujete li nama ili zvaničnim informacijama?"