Alpska čokolada Milka je u ispitivanju Organizacije za zaštitu prava potrošača Fudvoč proglašena "najdrskijom reklamnom laži" godine, saopšteno je.
"Milka čokolada je školski primjer za tzv. shrinkflation i to je glavni razlog zašto su je potrošači i proglasili "najdrskijom reklamnom laži godine", stoji u saopštenju organizacije Fudvoč.
"Šrinkflejšn" je termin koji se upotrebljava za slučajeve kod kojih proizvodi ne poskupljuju pod svaku cijenu, ali im se smanjuje sadržaj (količina), uz zadržavanje iste cijene.
Povećanje cijene 48 odsto
Trideset četiri odsto ispitanika glasalo je za to da se proizvođaču Milka čokolade dodijeli negativna nagrada „Goldener Windbeutel” („Windbeutel” je vrsta poslastice, a u doslovnom prevodu znači „kesa vazduha” ili „vjetra”).
Kompanija Mondelez je cijenu alpske Milka čokolade povećala sa 1,49 na 1,99 eura, a ubrzo nakon toga smanjila težinu čokolade sa 100 na 90 grama. To, kako je saopštila organizacija Fudvoč, predstavlja povećanje cijene od 48 odsto.
Multinacionalna kompanija Mondelez je povećanje cijene opravdala rastom cijena kakaa na svjetskom tržištu, kao i ostalim faktorima koji utiču na krajnju cijenu proizvoda.
„Poslovno okruženje je složenije i nestabilnije nego ikada”, saopštili su iz kompanije Mondelez.
Kritike zbog netransparentnosti
Organizacija Fudvoč je, međutim, kritikovala netransparentnost, posebno kada je riječ o smanjenju težine proizvoda.
„Na prednjoj strani čokolade doduše piše da se radi o tabli od 90 grama, ali je oznaka mala i često je prekrivena na policama supermarketa“, navode iz Fudvoča.
Ova organizacija za zaštitu potrošača ukazuje i na statističke podatke prema kojima je cijena čokolade u Njemačkoj prošle godine porasla za oko osam odsto, dok je Mondelez cijene pojedinih čokolada povećao i do 64 odsto.
Ostali dobitnici negativne nagrade
Na drugom mjestu neslavne liste obmanjivanja potrošača našao se dimljeni losos norveške kompanije, koja je naišla na oštre kritike zbog kršenja zakona o zaštiti životinja.
Na trećem mjestu ponovo se našla čokolada pod nazivom „Menstru Chocobar“, koja se obraća ženama tokom menstruacije uz tvrdnju da sadrži sastojke poput gvožđa i vitamina B6 koji, navodno, ublažavaju menstrualne tegobe.
Prema navodima Fudvoča, za takve tvrdnje ne postoje naučni dokazi.
Na četvrtom mjestu našao se popularni margarin Rama, proizvođača Flora Fud grupe, kojem potrošači zamjeraju to što na ambalaži stoji da je napravljen od „100% prirodnih sastojaka“, iako proizvod, prema Fudvoču, sadrži brojne industrijski proizvedene sastojke.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR