Pape koje odaberu ovo ime obično su progresivni reformatori. Ako Donald Tramp i Džej-Di Vens misle da imaju saveznika u Vatikanu, mislim da se varaju, ocjenjuje u analizi za Guardian Ketrin Pepinster, nekadašnja urednica časopisa The Tablet.
Šta znači ime? Kada je u pitanju papa – znači sve. Bijeli dim iz Sikstinske kapele sinoć je obavijestio svijet da je izabran novi papa koji će naslijediti Franja, a po prvi put, papa je iz Sjedinjenih Država.
Međutim, ako Donald Tramp i njegov katolički konvertit, potpredsjednik Džej-Di Vens, misle da imaju razlog za slavlje, trebali bi malo da preispitaju. Kardinal Robert Prevost odabrao je ime Leo XIV – a ako nosiš papinsko ime Leo, obično si reformator na progresivnom kraju katolicizma. Odlučivši se za ime Leo XIV, Prevost će natjerati katolike da pomisle na posljednjeg Lea – Leona XIII – i njegovu encikliku iz 1891. godine, Rerum Novarum, koja je utvrdila prava radnika na fer platu, sigurne radne uslove i pravo na članstvo u sindikatima. Ako je papa Franjo bio Papa naroda, Leo XIV će biti Papa radnika.
Katolička crkva u SAD je duboko podijeljena. S jedne strane, postoje oni koji su podržali Trampa na posljednjim izborima i koji se slažu s Vensovim mišljenjem da postoji poredak ljubavi u kojem je porodica na prvom mjestu, zatim komšiluk, a daleko nakon toga ostatak čovječanstva. S druge strane, tu su oni koji su saglasni s papom Franjom da je ovo pogrešno tumačenje hrišćanstva – Leo XIV će vjerovatno biti na istoj liniji kao njegov prethodnik.
Jer Prevost je Amerikanac s razlikom: sveštenik koji je veći dio svog života proveo u inostranstvu. Iako je rođen u Čikagu, pridružio se redovnicima Augustincima, zatim postao jedan od njihovih misionara u Peruu, a kasnije je od strane pape Franje postavljen za biskupa u toj zemlji. To iskustvo mu je dalo sasvim drugačiju perspektivu na Amerike i ulogu SAD u svijetu – razumijevanje toga kako Latinska Amerika može gledati svog ogromnog susjeda s oprezom, kao i činjenicu da je za mnoge Latinoamerikance crkva simbol oslobođenja, a ne slijepo pridržavanje rigidnih tradicija.
Za kardinale u konklavi koji su razmatrali ko bi trebao biti sljedeći lider Katoličke crkve, bili su uzeti u obzir liderstvo, pastoralno iskustvo, poznavanje Vatikana i snaga karaktera. Robert Prevost ima sve ovo u izobilju. Predvodio je svoj red kao prior general, radio je u biskupiji, a od 2023. godine vodi vatikansko odjeljenje koje bira biskupe. Smatra se da je pri odabiru biskupa prioritet imao saosjećajni i pastoralni pristup.
Biće onih koji će se zabrinuti da je Prevost napravio grešku u načinu na koji je postupao sa krizama zlostavljanja u Peruu. Seksualno zlostavljanje djece i ranjivih osoba i dalje ostaje mrlja na Katoličkoj crkvi, a način na koji se nosi s tim biće jedan od njegovih velikih testova.
Iako su neke LGBTQ+ organizacije primijetile da je, prije nego što je papa Franjo izabran, Prevost iskazivao zabrinutost zbog onoga što je nazvao "homoseksualnim načinom života", primjetno je da je jedan od vodećih zagovarača prava gej osoba unutar Katoličke crkve, američki isusovac Džejms Martin, izbor Prevosta opisao kao "briljantni odabir", naglasivši da je Prevost "ljubazan, otvoren i iskren".
Imaće i drugih izazova: rješavanje pitanja koja su kardinali iznosili na svojim pre-konklavnim sastancima, poznatim kao opšte kongregacije. Na 12 sastanaka ukazano je na potrebu da se nastavi realizacija ambicija pape Franje za crkvu koja bi laicima omogućila veći uticaj – poznate kao sinodalnost; crkva treba da i dalje bude glasna u zaštiti Božijeg stvaranja u vrijeme ekološke krize; i treba da nastavi da traži ulogu za žene u crkvi.
Papa Franjo je imenovao nekoliko žena na visoke vatikanske pozicije, ali dominacija muškaraca u crkvi bila je previše očigledna proteklih dana, kada je 133 izabranih kardinala muškaraca ušlo u Sikstinsku kapelu da glasa za vođu 1,4 milijarde katolika širom svijeta.
Ali ako su kardinali bili sigurni u jednu stvar tokom svojih pre-konklavnih sastanaka, to je da novi papa mora biti oličenje pontifexa – starog naziva za papu, koji znači mostograditelj. U njegovim riječima sa balkona bazilike Svetog Petra, papa Lav XIV je poručio pred 40.000 okupljenih i milionima katolika širom svijeta: "Moramo biti crkva koja gradi mostove". Novi papa samo treba da pogleda u svoju domovinu, SAD, da bi vidio koliko podjela mogu biti štetne – a sigurno je svjestan i kako podjele unutar crkve mogu biti razorne. Papa radnik mora biti i papa jedinstva.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR