Sukob između republikanskog predsjednika Donalda Trampa i njegovog glavnog finansijera kampanje Ilona Maska dobio je novu, još napetiju dimenziju u subotu, kada je milijarder iz svijeta svemira i automobilske industrije najavio osnivanje nove političke partije, poručujući da će Trampov „veliki, prelijepi“ poreski zakon dovesti Ameriku do bankrota.
Dan nakon što je na svojoj platformi X pitao pratioce da li je vrijeme da se stvori nova politička partija u SAD, Mask je u subotu objavio: „Danas je osnovana Američka partija – da vam vratimo slobodu“.
„U odnosu dva prema jedan, vi želite novu političku partiju – i imaćete je!“, napisao je.
Maskova objava uslijedila je nakon što je Tramp dan ranije potpisao svoj, kako ga sam naziva, „veliki, prelijepi“ zakon o smanjenju poreza i povećanju državne potrošnje, što je Mask oštro kritikovao.
Mask, koji je postao najbogatiji čovjek na svijetu zahvaljujući kompaniji Tesla i satelitskoj firmi SpaceX, uložio je stotine miliona dolara u Trampovu kampanju za reizbor i od početka njegovog drugog mandata vodio je Ministarstvo za efikasnost vlade, s ciljem smanjenja državnih troškova.
Prvi znakovi nezadovoljstva među investitorima pojavili su se kasnije tokom dana. Iz investicione kompanije Azoria Partners saopštili su da će odložiti uvrštavanje Tesla fonda na berzu. Izvršni direktor Azorije, Džejms Fišbek, napisao je na platformi X da traži od Tesla odbora da pojasni Maskove političke ambicije, te je naglasio da osnivanje nove partije podriva povjerenje akcionara koji su očekivali da će Mask nakon napuštanja državne službe u maju više biti posvećen kompaniji.
Mask je ranije najavio da će osnovati novu partiju i uložiti sredstva kako bi s političke scene uklonio poslanike koji su podržali sporni zakon.
Tramp je početkom sedmice zaprijetio da će ukinuti milijarde dolara subvencija koje Maskove kompanije primaju od savezne vlade.
Republikanci su izrazili zabrinutost da bi Maskova promjenljiva svađa s Trampom mogla ugroziti njihove šanse da sačuvaju većinu na kongresnim izborima 2026. godine.
Na pitanje na platformi X šta je bio ključni trenutak kada je od podržavaoca postao Trampov kritičar, Mask je odgovorio: „Povećanje deficita sa već suludih 2 biliona pod Bajdenom na 2,5 biliona. Ovo će bankrotirati zemlju“.
Ni Tramp ni Bijela kuća nijesu odmah komentarisali Maskovo saopštenje.
Sukob s Trampom, često opisivan kao duel najbogatijeg i najmoćnijeg čovjeka na svijetu, doveo je do nekoliko naglih padova vrijednosti Teslinih akcija.
Akcije su snažno porasle nakon Trampove reizborne pobjede u novembru i dostigle vrhunac od preko 488 dolara u decembru, da bi u aprilu izgubile više od polovine vrijednosti, a prošlu nedjelju završile na 315,35 dolara.
I pored Maskove ogromne finansijske moći, probiti dominaciju dvije vodeće partije u Americi biće izuzetno težak zadatak, s obzirom na to da republikanci i demokrate kontrolišu političku scenu više od 160 godina, dok se Trampova podrška u anketama tokom njegovog drugog mandata uglavnom stabilno drži iznad 40%, uprkos često podjeljivačkim politikama.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR