19 °

max 28 ° / min 17 °

Četvrtak

10.07.

28° / 17°

Petak

11.07.

30° / 15°

Subota

12.07.

32° / 17°

Nedjelja

13.07.

35° / 20°

Ponedjeljak

14.07.

35° / 22°

Utorak

15.07.

37° / 22°

Srijeda

16.07.

31° / 24°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Fon der Lajen brani svoj mandat pred EP nakon predloženog glasanja o nepovjerenju

Izvor: EPA-EFE

Svijet

Comments 0

Fon der Lajen brani svoj mandat pred EP nakon predloženog glasanja o nepovjerenju

Za prisiljavanje predsjednice i komesara na ostavku biće potrebne dvije trećine glasova poslanika, što se do sada desilo samo jednom u istoriji EU.

Izvor: Euronews/Antena M

Autor: Portal Antena M

  • Viber

Prijedlog za izglasavanje nepovjerenja Evropskoj komisiji, koji je podnijet u Evropskom parlamentu, biće razmatran kasnije tokom dana, kada će Ursula fon der Lajen braniti svoj politički opstanak u hemiciklu, prije nego što poslanici iznesu svoju odluku u četvrtak.

Glasanje mora da se održi najmanje 48 sati poslije početka debate. Svi poslanici koji su potpisali prijedlog, u teoriji, još uvijek mogu povući svoju podršku, a ako se ne ispuni uslov o minimalnoj desetini, proces će biti obustavljen.

Glasanje će biti javno, poimenično, što znači da će svaki poslanik glasati otvoreno. Da bi prijedlog nepovjerenja bio usvojen, potrebno je da za njega glasa najmanje dvije trećine onih koji glasaju, što predstavlja većinu ukupnog broja poslanika.

Devet pokušaja do sada, samo jedna ostavka

Do sada je bilo devet pokušaja poslanika da sruše Evropsku komisiju.

1990. godine Grupa evropske desnice pokušala je da prisili Komisiju na ostavku zbog poljoprivredne politike, ali su ubjedljivo poraženi – za su glasala samo 16 poslanika, dok ih je 243 bilo protiv.

Posljednji pokušaj zbio se u novembru 2014, protiv Komisije na čijem je čelu bio luksemburški predsjednik Žan-Klod Junker. Inicirao ga je euroskeptični politički savez Evropa slobode i direktne demokratije, kao odgovor na finansijski skandal „Luksemburške afere“ koji je razotkrio poreski sistem te zemlje. Za prijedlog je glasalo samo 101 od 670 poslanika, što je bilo daleko ispod potrebnog praga.

Drugi pokušaji odnosili su se na teme poput budžeta EU, uticaja kravljeg ludila u Evropi i upravljanja Eirostatom, statističkim uredom Komisije.

Samo jednom u istoriji je prijedlog nepovjerenja doveo do ostavke Komisije – i to bez formalnog glasanja u plenumu.

U martu 1999. Komisija na čijem je čelu bio luksemburški predsjednik Žak Santer podnijela je ostavku zbog optužbi za prevare i problema sa transparentnošću, prije nego što je Parlament formalno glasao. To se desilo uprkos tome što je ta Komisija ranije preživjela tri različita glasanja o drugim pitanjima.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR