Izraelski rezervista Zak Bergerson osjetio je potrebu da reaguje kad je vidio kako se njegovi saborci oslanjaju samo na oči i uši da bi otkrili jata neprijateljskih dronova iznad njih. Kao stručnjak za visoke tehnologije, 36-godišnjak je razvio nosivi uređaj koji koristi tehnologiju mobilnih telefona da upozori vojnike na vazdušne prijetnje. Kao i drugi rezervisti, Bergerson je iskoristio svoje civilno znanje i vojno iskustvo da ojača izraelsku odbrambenu industriju.
Njegov startap, nazvan SkyHoop, izašao je iz tajnosti – faze u kojoj startapi rade neprimjetno – i sada se testira u Ukrajini, dok su u toku pregovori za probno korišćenje u Ministarstvu odbrane SAD. Dok američki predsjednik Donald Tramp posreduje u primirju u Gazi, izraelski startapi poput Bergersonovog privlače ulaganja američkih i izraelskih fondova rizičnog kapitala i ciljaju da iskoriste rastuće tržište odbrambenog izvoza u Evropi.
Više od trećine svih startapa u odbrambenoj tehnologiji registrovanih kod izraelske organizacije Startup Nation Central, koja prati inovacije u Izraelu, osnovano je od kad je smrtonosni napad Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023. godine započeo rat u Gazi. U junu, dok je Izrael gađao iranske nuklearne i balističke ciljeve, dvanaestodnevni vazdušni sukob pokazao je efikasnost izraelske vazdušne odbrane. Ministarstvo odbrane je saopštilo da je Izrael presreo 86% iranskih balističkih projektila.
Promjena prirode ratovanja dovela je do promjena u nabavci odbrambene opreme širom svijeta. Zapadne vojske traže novu, isprobanu tehnologiju koju usavršavaju vojnici na terenu. Oko 20% izraelskih rezervista radi u snažnom sektoru visokih tehnologija.
Izraelski startapi u odbrani privukli su ulaganja velikih američkih fondova rizičnog kapitala, koji su ranije izbjegavali ovaj sektor zbog rizika i regulativa. Pojavili su se i izraelski VC fondovi koji ulažu u odbranu. Lital Lešem, izraelska rezervistkinja, u decembru je suosnovala Protego Ventures, fond koji je proučio oko 160 odbrambenih kompanija i prikupio približno 100 miliona dolara. Očekuje da će do kraja godine uložiti u četiri kompanije.
„Rezervisti izlaze sa bojnog polja i zaista osnivaju nove firme da riješe stvarne probleme koje su iskusili u stvarnom vremenu na bojištu“, rekla je Lešem za Reuters.
Ove kompanije će se suočiti sa velikim izazovima u širenju na globalno tržište i prevazilaženju regulatornih prepreka, dodala je Lešem, ali predviđa da, kao što je izraelska sajber industrija uspjela, i ovaj sektor može biti polje u kojem će izraelski preduzetnici uspjeti.
Startapi su nekada SAD gledali kao „sveti gral“ za svoje ciljno tržište, kaže Lešem, ali i to se mijenja.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR