Administracija Donalda Trampa neće odmah uvesti novu carinsku stopu od 10% za članice bloka zemalja u razvoju BRICS, ali hoće ako te države usvoje takozvane „antiameričke“ političke mjere, kazao je izvor upućen u situaciju.
Predsjednik Tramp je u nedjelju izjavio da će Sjedinjene Države uvesti dodatnu carinu od 10% zemljama koje se svrstaju uz „antiameričke politike“ BRICS-a, izazvavši oštra negiranja članica tog bloka da su usmjerene protiv SAD.
„Povučena je crta. Ako se budu donosile političke odluke koje su protiv SAD, carina će biti naplaćena“, rekao je izvor koji je želio ostati anoniman jer nije ovlašćen da govori javno.
Bijela kuća još nije objavila nikakvo izvršno naređenje.
Trampovu najavu, koju je iznio na svojoj platformi Truth Social, pratile su završne pregovore Indije, Indonezije i drugih zemalja BRICS-a s američkom vladom oko trgovinskih sporazuma, uoči roka 9. jula kada su prvobitno trebale stupiti na snagu više carinske stope. Novi rok sada je pomjeren za 1. avgust.
Trgovinski analitičari navode da je ova prijetnja dodatnim carinama pokušaj da se zadrži pritisak na države koje pokušavaju izbjeći visoke carine koje je Tramp najavio još u aprilu. Mnoge članice i partneri BRICS-a snažno zavise od trgovine sa SAD.
Trampova objava uslijedila je nekoliko sati nakon što su BRICS lideri izdali 31-straničnu izjavu u kojoj su osudili napade na Gazu i Iran, pozvali na reforme međunarodnih institucija i upozorili da jednostrane carinske i necarinske mjere ugrožavaju globalnu trgovinu.
Prvi samit BRICS-a održan je 2009. i okupio je lidere Brazila, Kine, Indije i Rusije, a Južna Afrika se kasnije priključila. Prošle godine u blok su uključeni Egipat, Etiopija, Indonezija, Iran i Ujedinjeni Arapski Emirati, dok je Saudijska Arabija prihvaćena kao članica, ali za sada učestvuje kao partnerska zemlja.
Ostale partnerske države su Bolivija, Nigerija, Kuba, Kazahstan, Malezija, Tajland, Vijetnam i Uganda.
Tramp ima bliske odnose sa liderima nekih od tih zemalja, poput Saudijske Arabije i UAE, a već sedmicama najavljuje mogućnost trgovinskog sporazuma s Indijom. Njegova administracija je prošle sedmice zaključila okvirni sporazum s Vijetnamom, dok su u toku slični pregovori s Tajlandom.
U zajedničkoj izjavi BRICS lidera u nedjelju, kritikovani su napadi Izraela – saveznika SAD – na Gazu i Iran, a upućen je i poziv za reforme međunarodnih organizacija, uz upozorenje da rast jednostranih carinskih mjera prijeti globalnoj trgovini.
Nije jasno da li će Trampova nova carinska prijetnja ugroziti pregovore s Indijom, Indonezijom i ostalim članicama BRICS-a.
Južna Afrika je poručila da nije „antiamerička“ i da su njeni razgovori s američkom administracijom i dalje konstruktivni.
Indonezija, koja nastoji izbjeći carinu od 32%, treba ove sedmice da potpiše sporazum vrijedan 34 milijarde dolara s američkim partnerima, te je ponudila da smanji carine na ključne američke proizvode na „skoro nulu“ i da kupi američku pšenicu u vrijednosti od 500 miliona dolara.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR