Predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan rizikuje da izgubi podršku nacionalističkih turskih birača u nastojanju da ostvari mir sa militantima Kurdistanske radničke partije (PKK), čije su prošlosedmično spaljivanje oružja neki ocijenili kao predstavu.
Oštra reakcija na Erdoganov poziv u subotu za široku parlamentarnu podršku ovom procesu pokazuje koliko mu je teško uskladiti zahtjeve nacionalista i Kurda, a neuspjeh bi mogao ugroziti uspjeh cijelog plana.
U njegovu budućnost je takođe uključeno mnogo: mandat mu traje do 2028, osim ako parlament ne podrži ranije izbore ili promjenu ustava kojom bi se produžila njegova 22-godišnja vladavina, tokom koje je podigao ugled Turske, NATO članice, na svjetskoj sceni. On tvrdi da lični politički interesi nijesu u pitanju.
„Vrata nove moćne Turske širom su otvorena“, rekao je u subotu povodom simboličnog početnog predavanja oružja.
Dok je partner Erdoganove stranke AKP, radikalno desničarska koalicija MHP, gurala ovaj mirovni proces, manje nacionalističke stranke su ga oštro kritikovale. Podsjetile su na njegove godine osuđivanja prokurdskog DEM-a kao povezanog s 40-godišnjim ustankom PKK-a, za koji sada PKK tvrdi da je završen.
Erdoganove izjave o „zajedničkom hodu“ s DEM-om naišle su na hladan odgovor same prokurdske stranke, čija poslanica Pervin Buldan kaže da ne postoji šira politička saradnja između njih i AKP-a.
Portparol AKP-a Omer Čelik u odgovoru na zahtjev za komentar, naglasio je predsjednikove nacionalističke stavove, poručivši da ovaj proces „nije trgovina, pregovori ili ustupci“.
Parlament formira komisiju koja treba da odluči kako odgovoriti na kurdske zahtjeve za većom autonomijom i reintegraciju boraca koji se pridržavaju februarskog poziva na razoružanje koji je uputio zatvoreni vođa PKK-a Abdulah Ocalan.
Nacionalistička opoziciona stranka IJI odbija da učestvuje, a njen lider Musavat Dervišoglu u subotu je opisao mirovni proces kao izdaju nakon sukoba u kojem je poginulo više od 40.000 ljudi.
„Nećemo dozvoliti da Republika bude uništena, nećemo dozvoliti da se turska zemlja podijeli, nećemo pokleknuti pred izdajom“, poručio je on.
Umit Ozdag, lider opozicione Stranke pobjede, takođe je podgrijavao nacionalističke strasti, nazivajući komisiju pokušajem da se PKK legitimiše, a događaj na kojem je 30 članova PKK spalilo oružje nazvao „roštilj partijom“.
„Ne može se samo spaliti 30 pušaka i smatrati da je to završeno. Oružje se predaje, a članovi PKK se ispituju jedan po jedan“.
Visoki turski zvaničnik rekao je da je spaljivanje oružja „nepovratna prekretnica“. To je dio petofaznog procesa koji bi do početka 2026. trebalo da rezultira pravnim reformama i društvenim pomirenjem, prema drugom turskom izvoru.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR