Grupa saveznih država pod vođstvom demokrata zatražila je u petak od saveznog sudije u Bostonu da ponovo blokira pokušaj predsjednika Donalda Trampa da ograniči pravo na državljanstvo po rođenju, iako je prošlomjesečna odluka Vrhovnog suda SAD otežala nižim sudovima da zaustavljaju uredbe Bijele kuće.
Pravnici iz Nju Džerzija, koji zastupaju 18 saveznih država i Distrikt Kolumbiju, pozvali su sudiju Leu Sorokina da zadrži zabranu koju je u februaru uveo na Trampovu izvršnu uredbu, čime bi njeno sprovođenje bilo blokirano na teritoriji čitave zemlje.
Predmet je vraćen u Sorokinovu sudnicu kako bi procijenio uticaj istorijske odluke Vrhovnog suda od 27. juna. U toj odluci, donesenoj većinom glasova 6:3, konzervativna sudinica Ejmi Koni Beret napisala je da sudije nižih instanci, poput Sorokina, koje su ranije blokirale Trampovu politiku, moraju ponovo razmotriti opseg svojih odluka.
Trampova uredba je prošle nedjelje već zaustavljena od strane drugog sudije u Nju Hempširu, ali bi još jedna presuda u Sorokinovoj sudnici predstavljala dodatni udarac toj politici, u sporu za koji se očekuje da će na kraju završiti pred Vrhovnim sudom.
Šankar Duraisvami, advokat države Nju Džerzi, rekao je Sorokinu da odluka Vrhovnog suda jasno ostavlja mogućnost da se izriču sveobuhvatne zabrane ako su one jedini način da se tužiocima obezbijedi „potpuno pravno olakšanje“.
Duraisvami je istakao da je jedino sveobuhvatna zabrana Trampove uredbe način da se izbjegne ogroman administrativni haos za državne vlasti. Ograničavanje prava na državljanstvo u nekim državama, a ne u drugim, zakomplikovalo bi sprovođenje saveznih programa poput Medikejda, naveo je. Takav „mozaik pristup“ bi, prema njegovim riječima, izazvao konfuziju među imigrantskim porodicama i navalu ljudi u države u kojima uredba ne važi, dodatno opterećujući resurse.
„Polovične mjere nisu dovoljne kada se radi o zaustavljanju očigledno neustavne izvršne odluke“, rekao je Duraisvami, dodajući da Trampova administracija „žuri da nametne radikalnu promjenu u samom shvatanju državljanstva“.
Erik Hamilton, advokat Ministarstva pravde, odgovorio je da države, zagovarajući univerzalnu zabranu, nijesu uzele u obzir odluku Vrhovnog suda. Po njegovim riječima, na državama je bilo da predlože suženiji oblik zabrane, ali to nijesu uradile. Takođe je tvrdio da se one pozivaju isključivo na finansijske štete, koje se obično ne rješavaju sudskim zabranama.
Sorokin mu je odgovorio da je Prvi apelacioni sud SAD već odbacio taj argument u ranijoj odluci kojom je njegova zabrana ostala na snazi.
„Mi ne tražimo od ovog suda da preduzme ništa protivno praksi apelacionog suda“, rekao je Hamilton.
„Ali izgleda kao da upravo to radite“, odgovorio mu je sudija.
Sorokin je najavio da će pisanu odluku donijeti u narednim nedjeljama.
Trampova uredba nalaže američkim institucijama da od 19. februara ne priznaju državljanstvo djeci rođenoj u SAD ukoliko ni jedan od roditelja nije državljanin ili ima stalni boravak.
Umjesto da direktno odlučuje o ustavnosti uredbe, Vrhovni sud se u junskoj odluci fokusirao na pitanje tzv. univerzalnih zabrana, kada jedan okružni sudija blokira sprovođenje federalne politike širom zemlje. Ipak, sud je ostavio mogućnost da takve zabrane budu dozvoljene u određenim slučajevima, poput grupnih tužbi ili kada su neophodne za potpuno pravno olakšanje tužiocima.
Nova presuda Sorokina, sudije kojeg je imenovao bivši predsjednik Barak Obama, bila bi drugi udarac Trampovoj uredbi ovog mjeseca. Na ročištu u Nju Hempširu 10. jula, sudija Džozef Laplant, koga je imenovao Džordž Buš, izrekao je sveobuhvatnu zabranu nakon što je zaključio da djeca čiji bi status državljanstva bio ugrožen mogu da nastupe kao kolektivna tužba.
Demokratske države, uz podršku grupa za prava imigranata, tvrde da je uredba Bijele kuće u suprotnosti sa 14. amandmanom Ustava SAD, koji garantuje državljanstvo skoro svakome ko se rodi na američkom tlu.
Ministarstvo pravde, s druge strane, tvrdi da Vrhovni sud nikad nije direktno tumačio odredbe o državljanstvu na način kako to Tramp zagovara, te da je njegova interpretacija u skladu sa tekstom Ustava.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR