Francuska namjerava da prizna palestinsku državu u septembru na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, saopštio je sinoć predsjednik Emanuel Makron, nadajući se da će taj potez doprinijeti miru u regionu. Međutim, plan je naišao na oštre osude Izraela i Sjedinjenih Američkih Država.
Makron je odluku objavio na mreži X, uz pismo koje je poslao predsjedniku Palestinske uprave Mahmudu Abasu, potvrđujući namjeru Francuske da krene ka priznanju Palestine i da ubijedi i druge partnere da učine isto.
„Vjeran istorijskoj posvećenosti pravednom i trajnom miru na Bliskom istoku, odlučio sam da Francuska prizna državu Palestinu“, poručio je Makron.
„Tu ću svečanu objavu dati na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija u septembru“.
Fidèle à son engagement historique pour une paix juste et durable au Proche-Orient, j’ai décidé que la France reconnaîtra l’État de Palestine.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) July 24, 2025
J’en ferai l’annonce solennelle à l’Assemblée générale des Nations unies, au mois de septembre prochain.… pic.twitter.com/7yQLkqoFWC
Francuska, dom najveće jevrejske i muslimanske zajednice u Evropi, postaće prva velika zapadna zemlja koja priznaje palestinsku državu, što bi moglo dodatno ojačati pokret koji je do sada predvodilo nekoliko manjih zemalja koje su inače kritičnije prema Izraelu.
Ova vijest izazvala je bijes u Izraelu i Vašingtonu.
Izraelski premijer Benjamin Netanijahu osudio je odluku jedne od najbližih izraelskih saveznica i članice G7, rekavši da takav potez „nagrađuje terorizam i prijeti da stvori još jednu iransku ispostavu“.
U objavi na mreži X dodao je: „Palestinska država u ovakvim uslovima bila bi odskočna daska za uništenje Izraela, a ne za miran suživot.
„Da budemo jasni: Palestinci ne žele državu pored Izraela; oni žele državu umjesto Izraela“.
We strongly condemn President Macron’s decision to recognize a Palestinian state next to Tel Aviv in the wake of the October 7 massacre. Such a move rewards terror and risks creating another Iranian proxy, just as Gaza became.
— Benjamin Netanyahu - בנימין נתניהו (@netanyahu) July 24, 2025
A Palestinian state in these conditions would be a…
Izraelski ministar odbrane Izrael Kac nazvao je ovaj potez „sramotom i kapitulacijom pred terorizmom“, dodajući da Izrael neće dozvoliti uspostavljanje „palestinske tvorevine koja bi ugrozila našu bezbjednost i opstanak“.
U odgovoru, američki državni sekretar Marko Rubio rekao je da Sjedinjene Države „oštro odbacuju (Makronov) plan da prizna palestinsku državu na Generalnoj skupštini UN-a“.
Na mreži X poručio je: „Ova neodgovorna odluka samo služi Hamasovoj propagandi i unazađuje mirovni proces. To je šamar žrtvama sedmog oktobra“.
The United States strongly rejects @EmmanuelMacron’s plan to recognize a Palestinian state at the @UN general assembly.
— Secretary Marco Rubio (@SecRubio) July 25, 2025
This reckless decision only serves Hamas propaganda and sets back peace. It is a slap in the face to the victims of October 7th.
Ranije je i Kanada pozvala Izrael da traži mir, pri čemu je premijer Mark Karni osudio „neuspjeh da se spriječi rapidno pogoršanje humanitarne katastrofe u Gazi“ i ponovio podršku rješenju o dvjema državama.
Karni je takođe optužio Izrael za kršenje međunarodnog prava zbog blokade kanadske pomoći civilima u ratom pogođenoj palestinskoj enklavi.
„Kanada poziva sve strane da odmah pregovaraju o prekidu vatre u dobroj vjeri“, dodao je.
„Ponovo pozivamo Hamas da odmah oslobodi sve taoce, a izraelsku vladu da poštuje teritorijalni integritet Zapadne obale i Gaze“.
U diplomatskom dopisu iz juna, Sjedinjene Države su navele da se protive jednostranom priznanju palestinske države, tvrdeći da bi to moglo biti u suprotnosti sa spoljnopolitičkim interesima SAD i imati posljedice.
U junu je američki ambasador u Izraelu Majk Hakabi rekao da ne vjeruje da je nezavisna palestinska država i dalje cilj američke spoljne politike.
Predsjednik Donald Tramp sam je izrazio sumnju u rješenje o dvjema državama, predloživši u februaru da SAD preuzme kontrolu nad Gazom — što su osudile organizacije za ljudska prava, arapske države, Palestinci i UN, nazivajući to prijedlogom „etničkog čišćenja“.
Makron je mjesecima bio sklon priznanju palestinske države, u pokušaju da održi ideju o rješenju dvjema državama živom, uprkos pritiscima da to ne učini.
Francuski zvaničnici su prvobitno razmatrali taj potez uoči jedne konferencije Ujedinjenih nacija, koju su Francuska i Saudijska Arabija planirale da zajednički organizuju u junu kako bi se definisali parametri za mapu puta ka palestinskoj državi, uz obezbjeđenje izraelske bezbjednosti.
Konferencija je odložena pod pritiskom SAD i nakon što je počeo dvanaestodnevni vazdušni rat između Izraela i Irana, tokom kojeg je zatvaranje vazdušnog prostora u regionu otežalo prisustvo predstavnicima pojedinih arapskih država.
Ponovo je zakazana i svedena na ministarski nivo za 28. i 29. jul, dok će se drugi događaj održati uz Generalnu skupštinu Ujedinjenih nacija u septembru, s učešćem šefova država i vlada.
Katunjanin-Miogost
Svaka čast Makron . Pravično i pošteno , ovo iznenađenje.