7 °

max 14 ° / min 6 °

Subota

20.04.

14° / 6°

Nedjelja

21.04.

9° / 6°

Ponedjeljak

22.04.

15° / 6°

Utorak

23.04.

11° / 10°

Srijeda

24.04.

14° / 9°

Četvrtak

25.04.

12° / 8°

Petak

26.04.

17° / 10°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Čini se da je omikron preuzeo dio genetskog materijala prehlade, što bi mogla biti izvrsna vijest

Izvor: EPA

KORONAVIRUS

Comments 0

Čini se da je omikron preuzeo dio genetskog materijala prehlade, što bi mogla biti izvrsna vijest

Izvor: Jutarnji

Autor: Antena M

  • Viber

Nova omikron varijanta virusa covid-19 najvjerojatnije je pokupila barem jednu od svojih mnogobrojnih mutacija tako što je preuzela komadić genetskog materijala drugog virusa i to najvjerojatnije onog koji uzrokuje prehladu, koji je prisutan u istim zaraženim stanicama, tvrde istraživači.

Kako piše Reuters, ovo nije primijećeno ni u jednoj ranijoj varijanti koronavirusa, nazvanoj SARS-CoV-2, ali je prisutno u mnogim drugim virusima, uključujući one koji uzrokuju prehladu, kao i u ljudskom genomu, navode stručnjaci.

"Omikron preuzimanjem novog 'koda' sebe čini 'ljudskijim', a to mu može pomoći u izbjegavanju imunološkog sustava", rekao je stručnjak kompanije koja se bavi analizom podataka, a bazirana je u Kembridžu.

Otkriće bi moglo značiti da se virus lakše prenosi, ali i da uzrokuje samo blagu ili asimptomatsku bolest, što bi bila izvrsna vijest za čovječanstvo nakon gotovo dvije godine pandemije. Naučnici još ne znaju je li omikron zarazniji od ostalih varijanti, uzrokuje li teži oblik bolesti ili će prestići deltu kao najrašireniju varijantu koronavirusa.

Prema ranijim studijama, stanice u plućima i u gastrointestinalnom sustavu mogu istovremeno sadržavati SARS-CoV-2 i viruse obične prehlade. To bi omogućilo virusnu rekombinaciju, proces u kojem dva različita virusa u istoj stanici domaćinu međusobno djeluju dok same sebe kopiraju, stvarajući nove kopije koje imaju genetski materijal oba "roditelja".

Isti genetski slijed pojavljuje se i kod humanog koronavirusa HCoV-229E koji uzrokuje prehladu kod ljudi, kao i u virusu HIV-a koji uzrokuje AIDS, navodi Soundararajan.

Južna Afrika, gdje je omikron prvi put identifikovan, ima najveću stopu zaraženih HIV-om na svijetu, a on slabi imunološki sustav i povećava osjetljivost osobe na infekcije virusima prehlade i drugim patogenima. U tom dijelu svijeta postoji mnogo ljudi kod kojih se mogla dogoditi rekombinacija, kažu epidemiolozi.

"Vjerojatno smo propustili mnoge generacije rekombinacija koje su se dogodile tokom vremena i koje su dovele do pojave omikrona", dodao je stručnjak.

Navode i da ova nova otkrića naglašavaju važnost vakcinisanja protiv koronavirusa. "Morate se vakcinisati kako biste smanjili izglede da se drugi ljudi, koji su imunokompromitovani, susretnu s virusom SARS-CoV-2", prenosi Reuters.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR