23 °

max 27 ° / min 18 °

Subota

23.08.

27° / 18°

Nedjelja

24.08.

29° / 17°

Ponedjeljak

25.08.

29° / 19°

Utorak

26.08.

30° / 18°

Srijeda

27.08.

32° / 19°

Četvrtak

28.08.

34° / 21°

Petak

29.08.

35° / 22°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Na današnji dan: Rođen Vitomir Vito Nikolić

Kultura

Tag Video
Comments 0

Na današnji dan: Rođen Vitomir Vito Nikolić

Autor: Antena M/analitika

  • Viber

Na današnji dan prije 88 godina, rođen je Vitomir Vito Nikolić, crnogorski pjesnik, novinar i putopisac.

Nikolić je porijeklom Nikšićanin, rođen 27. aprila 1934. godine u Mostaru, gdje mu je otac bio u vojnoj službi. Drugi svjetski rat je presjekao njegovo djetinjstvo, pa aprila 1941. njegova porodica bježi u Nikšić.

Vito Nikolić je za života objavio tri zbirke pjesama, dok je četvrtu objavio njegov prijatelj Rajko Babović. Posthumno je objavljeno nekoliko izdanja pjesama kao i zbirka feljtona, putopisa, reportaža i zapisa.

Prve zbirke pjesama „Drumovanja“ i „Sunce, hladno mi je!“ Vito je štampao o svom trošku. Iako u skromnoj opremi, bile su tražene i rado čitane. 

Iz Nikšića se preselio u Podgoricu gdje je radio u redakciji Pobjede. U Pobjedi je objavljivao popularne reportaže „Crnom Gorom putem i bespućem“.

Vito važi za jednog od najvećih, a možda i posljednjeg crnogorkog boema, čemu u prilog ide i činjenica da je nerijetko održavao književne večeri u kafanama, gdje bi, okružen prijateljima, čitao stihove svojih pjesama. Neki od njegovih stihova bili su inspiracija brojnim muzičarima.

Često se može čuti da je Vito Nikolić crnogorski Jesenjin, a on je bio "samo kafanski i više ničiji, bio pust i prezren - neželjen kao grobar", kako je zapisao u svojoj pjesmi "Intime“,

Nikolić je 1994. godine zaustavio planetu i sišao, otišavši u "vječnu skitnju među zvijezdama“.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR