14 °

max 18 ° / min 13 °

Subota

26.04.

18° / 13°

Nedjelja

27.04.

22° / 12°

Ponedjeljak

28.04.

21° / 12°

Utorak

29.04.

23° / 11°

Srijeda

30.04.

23° / 10°

Četvrtak

01.05.

24° / 13°

Petak

02.05.

24° / 13°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Pjesma koju je Koen pisao cijelu deceniju i promijenio 180 puta

Kultura

Tag Video
Comments 0

Pjesma koju je Koen pisao cijelu deceniju i promijenio 180 puta

Izvor: RTS

Autor: Antena M

  • Viber

Hit Leonarda Koena "Hallelujah" prešla je dug put od prve do 180. verzije prije nego što je publika čula. Kanadski kantautor radio je na njoj 10 godina, ali uspjeh je izostao. Sve dok nije naišao „Šrek“. Dokumentarni film "Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song" priča je o pjesmi koja je postala međunarodna himna, pjesma za svadbe i sahrane.

Hallelujah je jedna od najpoznatijih pjesama ikada napisanih. Ipak, novi film otkriva da je Leonardu Koenu bilo potrebno 180 pokušaja tokom čitave decenije da je završi. I pored toga, njegova diskografska kuća odbila je pjesmu.

Prošlo je skoro 20 godina prije nego što je animirani bauk, Šrek, pretvorio pjesmu u nevjerovatno veliki hit. 

Tekst se nastavlja ispod linka

Autori dokumentarnog filma Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song imali su pristup bez presedana brojnim Koenovim bilježnicama, prikazujući tragove pisanja i brisanja.

„Dobili smo Leonardov 'prećutni blagoslov' nedugo prije nego što je preminuo 2016. godine“, kaže jedan od reditelja filma Den Geler.

Koen je na spisak stavio sastanak sa predsjednikom „Kolumbija rekordsa“, Valterom Jetnikofom, koji je odbio album Various Positions, na kojem je Haleluja bila glavna numera.

Jednog dana 1984, Džon Lisauer, njegov dugogodišnji aranžer i producent, dobio je poziv.

„Leonard me je pitao da li želim da snimim ploču jer ima nekoliko novih pjesama, uključujući i onu koja se zove Haleluja. Nikada nisam pitao za stihove niti da ih objasni jer bi to bilo uvredljivo. Jednostavno sam želio da budem publika. Stvarno sam mislio da će u 'Kolumbiji' biti oduševljeni. Koliko sam samo pogriješio. Jetnikofu se baš nije dopalo“, ispričao je Lisauer.

Ali nije dao nikakvo objašnjenje osim nekog nejasnog komentara o tome da mu se „ne sviđa miks“.

Reditelji dokumentarca Den Geler i Dejna Goldfajn pokušali su da intervjuišu Jetnikofa: „Njegova žena rekla je da ima demenciju“. Preminuo je prošle godine.

„Kako je Kolumbija mogla tako strašno da pogriješi?“, pita se Lisauer.

Odbijanje je bilo poražavajuće za Koena. „Bio je potpuno slomljen“, kaže francuska fotografkinja Dominik Iserman, koja je živjela sa Koenom dok je pisao pjesme za album i bila u studiju tokom snimanja.

Haleluja je započela svoj život sa religioznim naklonom, odražavajući Koenovo jevrejsko nasljeđe, sa aluzijama na kralja Davida i Bat Ševom (iz teksta pjesme: The secret chord that David played – Tajni akord koji je David svirao), kao i na Samsona i Dalilu.

Kasnije verzije su bile više duhovne, a ponekad i seksualne. Stihovi poput Kada je David svirao, njegovi prsti su krvarili (When David played, his fingers bled) prikazani su kao oni od kojih je autor odustao.

Koen je zabilježio datum svog prvog susreta sa Isermanomovom u svom rokovniku:

„Ujutru bismo zajedno popili kafu prije nego što bi on počeo da radi na pesmi (Haleluja). Predamnom bi svirao različite verzije. Ali to je bila takva zagonetka; tako simbolična pjesma. Da, nejasna je – kao ptica koja leti po sobi“, prisjeća se Dominik Iserman.

Nakon što je odbijena, Haleluja se našla među pjesmama koje je na nekoliko koncerata pjevao Bob Dilan, ali bez većeg uspjeha.

Sam Koen izveo je Haleluju krajem 1980-ih godina, opet bez pravog uspjeha. Pjesmi je bio potreban Džon Kejl sa malo drugačijom verzijom da bi stekla veću prepoznatljivost, a zatim i Džef Bakli, koji je 1993. godine potpisao ugovor za „Kolumbija rekords“, doduše sa drugim čelnim ljudima.

Koen se 1994. godine, zbog depresije i prekomjerne konzumacije alkohola, preselio na pet godina u budistički manastir u Kaliforniji. Ubrzo nakon što je napustio to utočište, saznao je da studio „Dreamvorks“ snima animirani film Šrek u kojem su autori planirali da koriste njegovu pjesmu, u sceni gdje Šrek jadikuje zbog zarobljene princeze Fione.

„Mislila sam da je to odgovarajuća muzika za složenu mješavinu osjećanja, koja nije često prisutna u porodičnim filmovima“, kaže rediteljka Šreka Viki Dženson, koja je u filmu iskoristila verziju koju je otpjevao Džon Kejl.

Ipak, izgleda da Koen nikada nije bio ljut što su drugi tako dobro prošli sa njegovom pjesmom.

„Apsolutno nema sumnje da je Haleluja pomogla da se podmladi Leonardova karijera", zaključuju stručnjaci.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR