Filmski centar Crne Gore će ove godine na konkursu za sufinansiranje komplementarnih djelatnosti u kinematografiji podržati deset projekata u ukupnom iznosu od 50.000,00€, navodi se u saopštenju Centra.
Među podržanim projektima našle su se programske aktivnosti u okviru filmskih festivala, aktivnosti udruženja i asocijacija iz oblasti kinematografije, projekti koji se bave podizanjem profesionalnih znanja i vještina, razvijanjem i promocijom filmske edukacije i kulture, te proučavanjem i izdavaštvom u oblasti filma, objašnjavaju iz Filmskog centra.
Podržani su sljedeći projekti:
Projekat „Dječija animirana serija na romskom jeziku“ koji realizuje NVO Juventas, ima za cilj unaprjeđenje obrazovne inkluzije romske djece u Crnoj Gori kroz sinhronizaciju popularne animirane serije na romski jezik.
Projekat Filmski program „Kratki rezovi – XVII Međunarodni književni festival Odakle zovem“ u realizaciji Sibila predviđa filmske projekcije i razgovore sa filmskim stvaraocima.
Projekat „CIRCLE 2025 – trening program za rediteljke i producentkinje“ u realizaciji Ardor Films namijenjen filmskim autorkama dokumentarnog i igranog filma čija je misija osnaživanje žena u audiovizuelnom sektoru.
Projekat „MREŽA 3.0 - Uhvati film“ nevladinog udruženja Art 365 usmjeren je na marginalizovane grupe, promovišući inkluzivnost kroz angažman mladih profesionalaca u filmskoj produkciji.
Far produkcija sa projektom „Film svima“ – audiodeskripcija crnogorskih kratkometražnih filmova sprovodi inicijativu za izradu zvučnog prevođenja vizuelnih informacija, kao i edukativne radionice za praktično učenje pisanja audiodeskripcije.
Projekat „škART REZIDENT IV + REKVIFEM“ koji realizuje NVU Škart kombinuje povećanje kulturne raznolikosti kroz promociju inkluzije sa razvijanjem i promocijom kulture u Crnoj Gori kroz edukaciju, osnaživanje i povećanje vidljivosti mladih filmskih autora, autorki i LGBTIQ+ osoba.
„Student Docs“ u produkciji NVO Crnogorski filmski festival je edukativni program koji realizuje UnderhillFest, usmjeren ka studentima crnogorskih univerziteta sa ciljem razvoja praktičnih vještina u oblasti dokumentarnog filma kroz kombinaciju predavanja, radionica i mentorskog rada.
Projekat „Kultura u kadru – objektivom kroz nasljeđe“, nevladine organizacije Medaur je filmska radionica koja će mladim polaznicima omogućiti učenje osnovnih tehnika i metoda kreiranja filmskog sadržaja, kao i snimanje kratkometražnog filma sa temom iz nasljeđa grada Risna.
Izložba „Desetka u kadru“ koju realizuje Link Creative Studio u sklopu ovogodišnjeg izdanja festivala Džada Film Fest donosi retrospektivu kroz objektiv fotografa koji su pratili njegov rast i razvoj i ključne trenutke festivala.
Cezam Production sa svojim projektom „XI Green Montenegro International Film Fest“ fokusira se na podizanje ekološke svijesti i zaštitu životne sredine, uz afirmaciju crnogorskih stvaralaca i njihovo umrežavanje na međunarodnom nivou.
Odluku možete da pogledate na zvaničnom sajtu Filmskog centra Crne Gore.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR