Dvadeset jedan robot nalik čovjeku pridružio se hiljadama učesnika polumaratona u Pekingu, u Kini, što je prvi put da su se mašine takmičile sa ljudima u trci na 21 kilometar.
Roboti kineskih proizvođača, poput DroidVP i Noetix Robotics, bili su različitih oblika — neki niži od 120 centimetara, a neki visoki i do 180 cm. Jedna kompanija pohvalila se da njihov robot gotovo potpuno liči na čovjeka, da ima ženstvene osobine, te da može da namiguje i smije se. Kompanije su testirale svoje robote nedjeljama prije trke. Zvaničnici u Pekingu opisali su događaj kao nešto što više liči na trku automobila, s obzirom na prisustvo inženjerskih i navigacionih timova.
„Roboti veoma dobro trče, veoma stabilno. Imam osjećaj da svjedočim evoluciji robota i vještačke inteligencije“, rekao je gledalac He Sishu.
Robote su pratili ljudski instruktori, od kojih su neki morali fizički pomagati mašinama tokom trke. Nekoliko robota nosilo je patike za trčanje, jedan je imao bokserske rukavice, a drugi crvenu traku za glavu sa natpisom „Sigurno će pobijediti“ na kineskom jeziku.
Čovjek je ipak bio brži
Pobjednički robot bio je Tiangong Ultra iz Inovacionog centra za humanoidnu robotiku u Pekingu, završivši trku za dva sata i 40 minuta. Kada su ljudi u pitanju, pobjednik je završio polumaraton za sat i dvije minute.
Neki roboti, poput Tiangong Ultre, uspjeli su da završe trku, dok su drugi imali poteškoće već na početku. Jedan robot je pao odmah na startnoj liniji i ležao nekoliko minuta prije nego što je ustao i nastavio. Drugi se sudario sa ogradom nakon samo nekoliko metara.
Iako su se roboti nalik ljudima pojavljivali na maratonima u Kini tokom protekle godine, ovo je prvi put da su se zaista takmičili zajedno s ljudima. Kina se nada da će ulaganjima u industrije poput robotike stvoriti nove pokretače ekonomskog rasta. Ipak, neki analitičari izražavaju sumnju u to da učešće robota na maratonima predstavlja pouzdan pokazatelj njihovog industrijskog potencijala.
„Zanimljivo, ali ne pokazuje mnogo u smislu korisnog rada“
Alan Fern, profesor računarstva, vještačke inteligencije i robotike na Univerzitetu Oregon, rekao je, suprotno tvrdnjama zvaničnika iz Pekinga da ovakve trke zahtijevaju tehnološke proboje, da je softver za trčanje humanoidnih robota razvijen i predstavljen prije više od pet godina.
„Kineske kompanije su se fokusirale na predstavljanje hodanja, trčanja, plesanja i drugih vještina vezanih za agilnost.
„U principu, to su zanimljive demonstracije, ali ne pokazuju mnogo u smislu korisnog rada ili bilo kakvog oblika napredne inteligencije“, kazao je Fern. Tang, jedan od direktora Inovacionog centra, dodao je:
„Naš fokus će u budućnosti biti industrijska primjena humanoidnih robota, kako bi oni zaista mogli ući u fabrike, poslovna okruženja i konačno u domaćinstva.“
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR