Analitičar Dušan Janjić kaže kako zvanične reakcije iz Beograda nije ni očekivao, ali siguran je, dodaje, da su predsjednici Crne Gore i Srbije Milo Đukanović i Aleksandar Vučić razgovarali o presudi za pokušaj terorizma na dan izbora 2016.
"Kakvi god da su medijski, politički govori, narativi i odnosi, uvijek postoji način da se razmijene mišljenja za takve informacije koje su ozbiljne i koje udaraju u srce bezbjednosti Srbije", kaže Janjić u intervjuu za Pobjedu.
On je rekao da je potpuno uvjeren da Andrija Mandić već ima državljanstvo Srbije.
"Iznenađen sam da osuđenima za državni udar nijesu oduzete putne isprave - a postoji mogućnost od bjekstva", rekao je Janjić, i naglašava da postoji čitav jedan mehanizam koji je sakriven iza srpske žandarmerije, a koji je pod uticajem Rusije što je prijetnja i Srbiji i Vučiću.
Govoreći o tome što će se promijeniti u odnosima između Srbije i Crne Gore nakon presude za terorizam u pokušaju, Janjić kaže da bi trebalo sačekati da presuda postane pravosnažna.
"To jeste pravnički važno vrijeme, ali i vrijeme u kojem očekujem da se naprave analize da se pripreme odgovori - inače ne očekujem neku brzu promjenu niti izjašnjavanje povodom presude. U sadržaju presude se država Srbija, odnosne službe Srbije preko pojedinaca i Rusije povezuju sa pokušajem državnog udara na teritoriji strane države, znači da bi to trebalo da ima ozbiljne posljedice. Te posljedice mogu da idu u pravcu: nove negativne kampanje zaoštravanja odnosa, a mogu i da se završe sporazumom o normalizaciji i stabilizaciji odnosa između Srbije i Crne Gore. Takav sporazum je neophodan. Unutar sporazuma bi bilo obostrano odricanje od bezbjednosno obavještajnog djelovanja na teritoriji druge zemlje i zajedničko djelovanje na teritoriji treće zemlje", rekao je Janjić.
Navodi da bi to moglo da se dogodi.
"I to je očekivanje na putu i Srbije i Crne Gore ka EU, što se odnosi i na Sjevernu Makedoniju – to je taj pozitivni ishod. Postoji i drugi ishod koji se ne mora javno održavati, ali će vjerovatno biti dio medija. Srbija i Crna Gora moraju zajednički da rade na presijecanju veza između organizovanog kriminala, međusobnih i organizovanih kriminalnih službi i bezbjednosnih provokacija", kazao je Janjić.
Radivoje FRA
Janjiću, zašto se ne glasneš oko nezakonitog djelovanja opštine Vrbas koja neće da uvede Crnogorski jezik u službenu upotrebu na svojoj teritoriji iako su ispunjeni svi uslovi i obavezna je da to uradi? Nije tamo problem ni albanski, hrvatski, bosanski, sve je to uvedeno. A frustracije sa cg jezikom