24 °

max 24 ° / min 12 °

Nedjelja

27.04.

24° / 12°

Ponedjeljak

28.04.

21° / 12°

Utorak

29.04.

22° / 11°

Srijeda

30.04.

24° / 10°

Četvrtak

01.05.

24° / 11°

Petak

02.05.

26° / 14°

Subota

03.05.

24° / 15°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Zamjenica GenSek NATO-a: Na Balkanu još ima secesionističkih težnji, riječi nekad opasnije od oružja

Izvor: Antena M

Politika

Comments 0
NATO Samit mladih u Budvi

Zamjenica GenSek NATO-a: Na Balkanu još ima secesionističkih težnji, riječi nekad opasnije od oružja

Autor: Antena M

  • Viber

Zamjenica generalnog sekretara NATO-a Radmila Šekerinska poručuje da je posebno raduje što se NATO Samit mladih u organizaciji Atlantskog saveza Crne Gore i NATO-a održava u Budvi. To je, kaže, region iz kojeg i ona dolazi.

"Zapadni Balkan je od strateškog značaja za NATO. Kroz sve nemire 90-ih, videli smo da je NATO zaista podržavao mir. I to je i danas tako, iako, naravno, nemamo rat kakav smo imali 90-ih godina, a vjerujte mi, bilo je strašno, bilo je zastrašujuće, i to je uticalo na sve u regionu. Dok su se većina zemalja Istočne Evrope kretale ka članstvu u NATO-u, a potom i u Evropskoj uniji, mi smo ostali zaglavljeni u onome što zovemo balkansko blato konflikta i rata", poručuje Šekerinska.

Vjeruje da su mnogi na Balkanu naučili lekcije iz 90ih.

"Jedna od velikih lekcija koju sam ja tada naučila jeste da samo odsustvo rata nije dovoljno.
I ono što sam vidjela tokom 90-ih je da riječi zaista znače. Danas imamo miran Zapadni Balkan, zemlje sarađuju, ne bore se međusobno. Imamo snažnu interakciju. Glavni fokus je članstvo u Evropskoj uniji. Mnoge zemlje su postale članice NATO-a, ali još nismo napredovali u pogledu retorike podjela. Još je prisutna u regionu. Još imamo nacionalističku, pa čak i secesionističku retoriku.

Ono što smo vidjeli tokom 90-ih je da riječi ponekad mogu biti opasnije od oružja i da mogu dovesti do nasilja, mogu izazvati mržnju. I zato je naša poruka za Zapadni Balkan da očekujemo više regionalne odgovornosti u rješavanju nekih od ovih problema. A problemi neće biti riješeni mržnjom i podjelama. Riješiće se uz mnogo truda i saradnje. To je ono što očekujemo. To je ono u šta ulažemo. Naša najveća misija je još uvijek KFOR. Takođe podržavamo napore EU i EU snage u Bosni i Hercegovini. I nastavićemo da budemo veoma posvećeni ovom regionu. Pozivam sve učesnike da nam pomognu u dizajniranju i razvoju drugačijeg Zapadnog Balkana.

Vjerujem da će mladi biti bolji od nas. Mi nijesmo uspjeli da spriječimo rat", istakla je Šekerinska.

Govoreći o pripremama za julski NATO samit u Hagu, Šekerinska je kazala da ako želite da „ako želite da izbjegnete rat, za njega se morate pripremiti“.

„To je naša filozofija, investiramo u odbranu, jer želimo da izbjegnemo rat. Ako pokažemo snagu i jedinstvo, odlučnost da zaštitimo sve saveznike, to je način da izbjegnemo rat i tim ciljevima ćemo se posvetiti i na NATO samitu“, naglasila je Šekerinska.

Samit u Hagu će se, kako je navela, u velikoj mjeri fokusirati na ključni cilj – a to je kako da NATO učinimo još jačim.

“Dozvolite mi da objasnim šta podrazumijevamo pod ovim. Kada govorimo o jačem Savezu, govorimo i o jedinstvu, ali i o sposobnosti da zaista branimo sve saveznike. Dakle, kažemo „svi za jednog, jedan za sve“, ali to znači da stvarno morate imati kapacitet, sposobnosti, vojnu snagu. Zato će fokus samita u Hagu biti snažno usmjeren na nastavak trenda povećanog izdvajanja za odbranu.

Znate, kada je bezbjednost ugrožena – ništa drugo nije važno. Dolazim iz ovog regiona – kada sam bila vaših godina, veći dio Evrope je uživao u blagodatima mira, ali ovaj region je znao koliko su mir i bezbjednost važni. Znamo da u trenutku kada su mir i bezbjednost ugroženi, sve ostalo nestaje”, upozorila je Šekerinska.

Kada su vremena izazovna, naglasila je, moramo ponekad donositi teške odluke.

“Jedna od tih teških odluka jeste da moramo više ulagati u odbranu. To se već počelo dešavati širom Saveza. Vidjeli smo da brojni saveznici ne samo da dostižu 2% BDP-a, što je bio cilj NATO-a još prije više od deset godina, već ga i znatno premašuju. Ako pogledate posebno zemlje koje su blizu Rusije, one su prešle na 4%, neke su obećale čak i 5%. Ova odluka jasno odražava prijetnju koju svi osjećaju. Zato će fokus samita u Hagu biti u velikoj mjeri na tome kako povećati izdvajanja za odbranu i kako ojačati industrijsku bazu odbrane” zaključila je Šekerinska.

"Samit u Hagu će se usmjeriti na naš ključni cilj, a to je kako da učinimo NATO jačim, kako da ga učinimo izbalansiranijim, ravnomjernijim, u smislu doprinosa svakog saveznika, i kako da ga učinimo smrtonosnijim. Kada govorimo o jačem savezu, govorimo i o jedinstvu, ali i o sposobnosti da zaista obranimo sve saveznike. Dakle, kažemo svi za jednog, jedan za sve, ali to znači da morate imati kapacitet, morate imati sposobnosti, morate imati snagu. I zato će fokus na samitu u Hagu biti vrlo usmjeren na nastavak trenda povećanja izdvajanja za odbranu. Znate, kada je bezbjednost ugrožena, ništa drugo nije važno", poručila je.

"Jedna od ključnih tema samita biće razgovor o povećanju izdataka za odbranu. Ići ćemo na mnogo više od 2 odsto izdvajanja sredstava iz budžeta članica", napominje Šekerinska.

Kako naglašava tokom izlaganja na NATO Samitu mladih, u Crnoj Gori, ako pogledamo u nebo vidjećemo često italijanske i grčke avione. To je, kaže, pokazatelj posvećenosti među saveznicima.

"Ako želimo da izbjegnemo rat, moramo se spremiti za njega", zaključila je ona.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR