„Relativizacija nasilja prema Nikoli Jovanoviću od strane Demokrata i PES-a sraman je i besprizoran politički čin koji je dio ukupne manipulacije koja traje već duže od deceniju”, ocjenjuje u razgovoru za Antenu M Vatroslav Belan, predsjednik Liberalne partije i jedan od lidera Evropskog saveza.
Kako naglašava, tom manipulacijom, pokušava se provući teza o dva ekstremizma.
“Pa su tako ekstremisti i antifašisti koji ne žele prihvatiti da u crnogorskom društvu Trinaestojulsku nagradu dobije osoba koja s jedne strane nije napisala nikakvo djelo - to stavimo po strani, ali koja istovremeno negira postojanje jedne nacije i to crnogorske nacije u državi Crnoj Gori”, napominje sagovornik Antene M.
Dakle, kako ukazuje, to je jedna besprizorna manipulacija kroz koju Demokrate i PES pokušavaju oprati svoju političku biografiju i opravdati svoj čvrsti zagrljaj sa DF-om.
“To im više ne prolazi, niti ćemo dozvoliti da im prođe, jer se ovdje jasno radi o aktu nasilja, o napadu na Nikolu Jovanovića, a sve ono što se dešavalo u dva dana na Gorici je borba za očuvanje antifašističkih vrijednosti Crne Gore na kojima ova država treba da nastavi da postoji”, podvlači Belan.
Kako poručuje, neka i Demokrate i PES vide zašto će i u buduće trpjeti zvižduke od ovog dijela građana koji žele očuvati navedene vrijednosti.
“A neka svoje koalicione partnere iz DF-a, upozore da se zaista nasilje nad legalno i demokratski izabranim predstavnicima na lokalnom ili bilo kom nivou ne može trpjeti”, izričit je Belan.
Uvjeren je da će Crna Gora ustati protiv toga i bez obzira na njihove relativizacije i manipulacije, kako kaže, ta ideja da do kraja razorimo crnogorsko društvo samo da bi oni ostali na vlasti neće proći.
Podsjećamo, Jovanović je, uprkos povredama juče došao na posao i održao kolegijum, a čim je ušao u zgradu opštine, a potom i kabinet, stigla su dva mejla prijeteće sadržine.
Jovanović je potvrdio da je zbog brutalnih prijetećih poruka podnio prijavu Upravi policije.
Zabrinutost za bezbjednost Odžića
Belan ističe da su nakon napada na Jovanovića zabrinuti za bezbjednost predsjednika SO Budva Petra Odžića, te je tim povodom, sa ostalim liderima saveza, Damirom Šehovićem i Ivanom Vujovićem juče uputio zahtjev Agenciji za nacionalnu bezbjednost i Upravi policije da izvrše procjenu bezbjednosti Odžića.
“Vidjeli ste nakon brutalnog napada na predsjednika opštine Jovanovića - da su se na društvenim mrežama poštovaoci, članovi, simpatizeri DF-a naslađivali zbog tog čina, a istovremeno upućivali prijetnje Petru Odžiću i najavljivali kako bi Odžić trebalo da bude prevaspitan na isti način”, napominje sagovornik Antene M.
Ukazuje kako je jasno da pod ovim i ovakvim rukovodstvom bezbjednosnog sektora niko nije siguran, a posebno, ističe, nijesu sigurni opozicioni lideri i oni koji se hrabro bore protiv ove vlasti.
Pitanje zašto je policija u prvom izvještaju prećutala da je ranjena slučajna prolaznica
Upitali smo Belana – ako jedan predsjednik opštine nije siguran, kako se osjećaju obični građani i građanke, koji u ovakvom ambijentu, evidentno dodatno strahuju za svoju bezbjednost.
“Ako legalno i demokratski izabrani predsjednik opštine - samo zato što dolazi iz opozicionih redova, dobije batine u sred bijela dana, nakon gostovanja na javnom servisu, odnosno bude fizički napadnut, što da očekuju ostali građani”, ističe Belan.
Podsjeća i da je, nakon izjave tužioca, povodom ubistva koje se dogodilo prije tri večeri, ustanovljeno da je povrijeđena i druga osoba, slučajna prolaznica.
“Treba vidjeti zašto je Uprava policije u prvom izvještaju prećutala tu činjenicu - da mi prolaznici koji šetamo, uveče i pokušavamo se rashladiti u Podgorici, možemo da nastradamo od nekog rikošeta ili obračuna kriminalnih klanova”, upozorava sagovornik Antene M.
Bezbjednosna situacija izuzetno loša
Kako naglašava, bezbjednosna situacija u Crnoj Gori je izuzetno loša.
“Moramo da brinemo za našu djecu, omladinu koja izlazi u grad, koja se provodi. Ni u jednom trenutku ne znate u kom će se dijelu Crne Gore zapucati i doći do žrtava”, podvlači Belan.
Osvrnuo se i na, kako kaže, sramnu izjavu direktora Uprave policije Lazara Šćepanovića, koji je kazao - imali smo sreće da nije bilo slučajnih žrtava.
“Sad se moramo osloniti na sreću, moramo se moliti Bogu da kad uveče izađemo ili u toku dana, da se bezbjedno vratimo kući”, kategoričan je Belan.
Vrh bezbjednosnog sektora pogubio konce
Komentarišući konferenciju direktora Uprave policije, Belan ističe da je samo dokazala u kakvom stanju nam je bezbjednosni sektor i kako se njime rukovodi.
“Pokazala nam je da vrh bezbjednosnog sektora i oni koji su za to zaduženi, apsolutno ne kontrolišu bezbjednosno stanje u Crnoj Gori, da su pogubili sve konce – da li ne umiju, da li ne znaju ili je sve to dio šireg plana”, pita se Belan.
Relativizacija kriminala
Nada se, kako ističe - da ti momci neće još dugo rukovoditi bezbjednosnim sektorom, jer će to, upozorava, biti pogubno po Crnu Goru.
“Ja bih, osim Šćepanovićevog prebacivanja odgovornosti na sudstvo napomenuo da se sada gospodin Šćepanović sjetio kako su obračuni kriminalnih klanova problemi i u evropskim zemljama i kako evropske zemlje takođe muku muče sa tim problemom”, naglašava Belan.
Međutim, kako ukazuje, ne sjeća se takve vrste opravdanja prije 2020.
“Nekako je sada ispalo u ovom periodu od 2020. do 2025. da se i na taj način relativizuje, pa se govori kako je kriminal bez granica, bez nacija, bez etničke pripadnosti. Do 2025. iz redova sadašnje vlasti je dolazila isključivo teza da je kriminal crnogorski problem”, napominje Belan.
Naglašava da je organizovani kriminal imao isključivo crnogorski etnički predznak, ali sada kada je rukovođenje povjereno njima, kada bezbjednosnim sektorom rukovode Bečić, Šaranović, Šćepanović, odjednom je to globalni problem koji nema granice.
“E pa neće moći tako”, poručuje sagovornik Antene M.
Skrivanje iza Šćepanovića odraz kukavičluka i zavisnosti od Mandića
Belan ističe da nam ćutnja nekih od najviših državnih zvaničnika govori da nemaju hrabrosti, niti kuraži da izađu pred javnost, da odgovaraju, da stanu pred građanke i građane Crne Gore oči u oči, nego su se sakrili, isturili su direktora Uprave policije da nosi njihov krst.
“U redu. To je njegova obaveza, njegova volja”, naglašava Belan.
Napominje da ništa nijesmo čuli ni od premijera.
“Ja bih ovdje i premijera istakao, jer nakon ove pucnjave ja ne vidim da se premijer oglasio. Dakle, kriju se od odgovornosti, pokazuju svoj kukavičluk, pokazuju svoje neznanje, ali ne smiju da se suprotstave Andriji Mandiću jer im od Mandića zavise fotelje, to je vrlo vjerovatno”, izričit je Belan.
Blagotvorno bi bilo da ti momci daju ostavke
Belan ukazuje da bi za Crnu Goru blagotvorno bilo da ti momci, čelnici bezbjednosnog sektora zaista daju ostavke i da Crna Gora krene da spašava sve koliko se spasiti može bez njih na političkim i važnim funkcijama, pogotovo ne u u vrhu bezbjednosnog sektora.
“Vidjeli smo im zaista njihove rezultate. Ja sam juče putem društvenih mreža, pošto se ponovo odgovornost prebacuje i na sudstvo, ističe se taj fenomen, koji sam pomenuo - da se s tim bore i evropske države, upitao - kako je sad moguće da ponovo imamo kriminalne klanove, ako ispratimo izjave koordinatora bezbjednosnog sektora od 2020. do 2025, vidjećemo nevjerovatne izjave o tome kako su kriminalne grupe razbijene, kako su uništene, kako dolaze pohvale od strane Evropske komisije, kako bezbjednosni sektor bilježi istorijski uspjeh”, napominje Belan.
Ovo što se dešava prethodnih dana su, kaže, rezultati tog istorijskog uspjeha.
“Dva ubistva, jedan napad na predsjednika opštine u tri dana, da ne pominjemo dva masakra na Cetinju”, podvlači Belan.
U stvari, kako ističe, ti masakri moraju biti uvijek na vrhu pomenutih nedjela, na vrhu agende.
Ako Marković nema šta da kaže, pitanje je da li je VDT karika u borbi protiv kriminala i očuvanju bezbjednosti
Sagovornik Antene M osvrnuo se i na činjenicu da se VDT Milorad Marković juče nije pojavio na kontrolnom saslušanju iz proceduralnih razloga koje je on naveo, navodno da Odbor za bezbjednost nije nadležan da njega propituje.
“Moguće. Nijesam pravnik. Vjerovatno je on to vrlo uskopravno gledao”, ističe Belan.
Ali, kako ukazuje, onda se postavlja pitanje - ako VDT Marković nema šta da kaže Odboru za bezbjednost, odnosno ako Odbor za bezbjednost nema šta da propituje VDT-a Markovića, u odnosu na aktuelnu bezbjednosnu situaciju u Crnoj Gori - da li je Vrhovno državno tužilaštvo karika u borbi protiv kriminala i očuvanju bezbjednosti u Crnoj Gori ili nije”, naglašava Belan.
Kako dodaje, ako nam VDT u ovoj situaciji kaže - nemam ja šta da odgovaram Odboru za bezbjednost, da li to znači da mi ne možemo na tužilaštvo računati kada se radi o borbi protiv kriminala i očuvanju bezbjednosti i sigurnosti države Crne Gore.
Uvod u totalitarizam i fašizam koji se mora spriječiti
Belan ocjenjuje da u cijeli ovaj kontekst treba staviti i slučaj bratanića Andrije Mandića, Danila.
“Došli smo u situaciju u kojoj se otvoreno puca na građane i građanke Crne Gore, iz službenih automobila Skupštine, gdje se utvrdi da se tragovi okrivljenog nalaze na licu mjesta i dalje imamo beskrupulozno, bezočno relativizovanje i tog oružanog napada, kao i napada na Jovanovića. Znate li čemu sve to vodi? To vodi potpunom totalitarizmu, to je uvod u fašizam”, upozorava sagovornik Antene M.
Kako ukazuje, koliko god to građankama i građanima možda zvučalo, kada opozicijoni lideri to kažu - nerealno, nažalost, realno je ostvarivo.
“Istorija je pokazala da su ovo prvi koraci ka totalitarnim, autoritarnim i na kraju fašističkim društvima. Kada vi na ovaj način relativizujete ovu vrstu kriminala, od oružanog napada iz službenog vozila Skupštine, napada na predsjednika opštine, kada relativizujete obračune kriminalnih bandi, zato što ste potpuno nesposobni ili ste uvezani ili šta god - e to je uvod ka katastrofi jednog društva i to je uvod ka ovome što sam kazao, ka autoritarnim, totalitarnim i na kraju fašističkim društvima“, kategoričan je Belan.
Smatra, da je vrijeme da se to sada spriječi.
“Jer bojim se - kako godine budu prolazile, ako ovo normalizujemo, ako ovo stanje postane normalnost, onda crnogorsko društvo nema budućnosti”, zaključuje Belan.
roki
Bravo Vatro.