Autorka: Milena Aprcović
- Najviše me brine nepodnošljiva lakoća laganja, revizija istorije, veličanje ratnih zločinaca, obezvrjeđivanje svega, a posebno temeljnih vrijednosti. Brine me i nesposobnost institucija da ih zaštite, kaže u razgovoru za Antenu M Jovana Marović, bivša potpredsjednica Vlade za spoljnu politiku, evropske integracije i regionalnu saradnju i ministarka evropskih poslova.
Prošle su gotovo tri godine od kada je Marović podnijela ostavku na te pozicije u Vladi, ali i na potpredsjedničku u Građanskom pokretu URA.
Danas kaže da bi se u crnogorsku politiku vratila samo ako bi mogla da je kreira i vjeruje da u politici niste poželjni ako mislite svojom glavom.
***
Antena M: Iako ne na javnim funkcijama, moja misija "Crna Gora u EU" se ovdje ne završava. Izjavili ste ovo prije skoro tri godine, kada ste napustili funkciju potpredsjednice Vlade za spoljnu politiku, evropske integracije i regionalnu saradnju i ministarke evropskih poslova. Smatrali ste da ubrzanje evropskog puta nije bilo moguće u tadašnjim uslovima. Kreće li se od tada Crna Gora ka EU brzinom dozvoljenom na autoputu ili joj učesnici u saobraćaju debelo sviraju?
Marović: Drago mi je što ste pomenuli tu rečenicu, jer je to obećanje jedina pozitivna stvar iz tog perioda. To što danas pišem, lobiram i predlažem modele za bržu integraciju Crne Gore u EU znači da sam riječ i održala.
Zvuči kao kliše, ali zaista mi je to bio cilj od trenutka kada sam shvatila šta Evropska unija predstavlja prije gotovo 30 godina. Od tada tom cilju i doprinosim, uprkos brojnim uvredama i omalovažavanjima od strane današnje parlamentarne većine na račun mog učinka. Kao što sam tada rekla, nisam bila svemoguća da Crnu Goru uvedem u EU za tri mjeseca, posebno bez podrške Vlade i parlamenta.
Odgovor na Vaše pitanje danas nije jednostavan. S jedne strane, to što se uopšte krećemo i što postoji mapa puta za zatvaranje svih poglavlja do kraja 2026. godine, daje nam nadu i obavezuje da pomognemo koliko možemo. S druge strane, svakodnevno nas realnost prizemljuje — ne toliko zbog sporosti reformi, koliko zbog činjenice da volja da se stvari mijenjaju iz korijena jednostavno ne postoji.
Antena M: Istakli ste jednom prilikom da vladavina prava nije prioritet parlamentarnoj većini i da se trguje osnovnim demokratskim vrijednostima. Kada bi Vas neki stranac pitao “Jovana, šta te trenutno najviše brine u tvojoj zemlji?”, kako biste mu odgovorili?
Marović: Najviše me brine nepodnošljiva lakoća laganja, revizija istorije, veličanje ratnih zločinaca, obezvrjeđivanje svega, a posebno temeljnih vrijednosti. Brine me i nesposobnost institucija da ih zaštite. Kao što sam nedavno rekla — ispostavilo se da je moguće prodati državu za sedam dana, ako ministri i ministarke nisu rano zaspali i mogu da udare “like” na WhatsApp grupi, čime daju zeleno svjetlo za stvaranje „nove đedovine”. Mislim da je taj slučaj najbolji primjer koliko smo nisko pali i žao mi je što to svima nije očigledno.
Možda ćemo spletom okolnosti postati članica EU 2028. ili 2029. godine čak i bez ispunjenih uslova, ali osvanuće i dan nakon ulaska, a mi nećemo biti bolji. Ni institucije neće biti izgrađene preko noći, niti će vrijednosti same po sebi zaživjeti.
Antena M: Poručili ste ranije da reforme moraju biti vidljive u životima ljudi. Koje reforme smatrate ključnim za Crnu Goru?
Marović: Prije svega, potrebne su jake i nezavisne institucije. To znači da sudije, sutkinje, tužiteljke i tužioci moraju biti birani po integritetu i stručnosti, da izbori budu fer, da imamo istinski nezavisne medije i da se konačno stane na kraj partijskom zapošljavanju. Kada to postane temelj, na njemu se lako može graditi moderna, evropska Crna Gora.
Antena M: Kako komentarišete veoma često kršenje pretpostavke nevinosti u javnom prostoru, kao i relativizovanje nasilja? Posebno kada to, na primjer, dođe iz partije čiji članovi vode sam bezbjednosni sektor…
Marović: U Crnoj Gori je, nažalost, normalizovano da svako može sve. Tako je postalo prihvatljivo da bezbjednosni sektor vode ljudi bez ikakvog iskustva iz te oblasti, pa im ni ne smeta da krše osnovne pravne principe poput pretpostavke nevinosti.
Nama ostaje da to konstatujemo, ali bojim se da se građani i građanke sve više vode principom prilagođavanja, umjesto da na izborima sankcionišu ovakva ponašanja.
Antena M: Da li biste se i zbog kojeg cilja vratili u crnogorsku politiku?
Marović: Vratila bih se samo ako bih mogla da kreiram politiku. Nikada više ne bih pristala da se moji principi tretiraju kao slabost i da moj glas ne znači ništa jer sam preglasana, bilo u Vladi, bilo u partiji. Iako često citiram Krležu: „To što sam stajao sam, ne znači da nisam bio u pravu“, u politici niste poželjni ako mislite svojom glavom.
Vratila bih se samo zbog toga da mijenjam Crnu Goru na bolje. Interes i slava me ne zanimaju. Pošto trenutno ne vidim ni jednu partiju niti ideju koja bi me zaista povukla, to bi morala da bude neka nova priča — priča koju bih ispričala zajedno sa ljudima koji dijele iste vrijednosti, imaju obraz i kojima je Crna Gora iskreno na prvom mjestu.
Orlov krš
@donjogrbljanin Crna Gora se ne može odbraniti ćutanjem i bježanjem,već jasnim,aktivnim otporom rušilačkoj vlasti!
donjogrbljanin
@Orlov krš tacno je to sto kazes, ali u tekstu vidis da je bas zbog toga i izasla iz Vlade i izdajnicke URAe. U Vladi se suprostavljala TU i nije digla ruku za taj sramni cin nego iz protesta izasla iz prostorije dje se glasalo.
Orlov krš
@donjogrbljanin Pa neċe biti baš tako,nije se proslavila u Vladi Dritana Abazoviċa kod usvajanja tzv Temeljnoh ugovora!