14 °

max 15 ° / min 7 °

Petak

26.04.

15° / 7°

Subota

27.04.

19° / 9°

Nedjelja

28.04.

22° / 12°

Ponedjeljak

29.04.

24° / 14°

Utorak

30.04.

25° / 15°

Srijeda

01.05.

22° / 13°

Četvrtak

02.05.

22° / 14°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Na njoj se svakih 46 minuta smjenjuju dan i noć: Koliko je  sati na Međunarodnoj svemirskoj stanici?

Izvor: NASA

Mozaik

Comments 0

Na njoj se svakih 46 minuta smjenjuju dan i noć: Koliko je sati na Međunarodnoj svemirskoj stanici?

Izvor: nationalgeographic.rs

Autor: Nikoleta Rakočević

  • Viber

Međunarodna svemirska stanica (International Space Station) svakog dana obleti Zemlju po 16 puta i toliko puta na stanici Sunce izađe i zatim zađe. Kako se onda tamo računa vrijeme?

Međunarodna svemirska stanica (International Space Station) je poduhvat prije svega SAD i SSSR, odnosno Rusije. Poslije su se projektu priključile i neke druge zemlje, odnosno svemirske agencije.

Od početka se nametao problem računanja vremena i rješenje je nađeno u svjetskom vremenu, tj. računanje po Griniču koji je otprilike negdje na sredini između Moskve i Hjustona gdje se nalaze sjedišta svemirskih agencije dvije zemlje.

Sem toga, širom planete se nalaze kontrolni centri koji nadgledaju i prate rad Stanice i zato je neophodno da na Stanici postoji neko vrijeme po kojem će se svi ravnati i tako uskladiti svoje aktivnosti, pa je i to razlog za ovu odluku o Svjetskom vremenu.

Dakle, na MSS teče Svjetsko vrijeme.

A kad smo već kod Stanice, evo nekih podataka koji će vas možda interesovati.

Prva posada je na stanicu stigla 2. novembra 2000. Svaka posada ima svoju oznaku koja se sastoji od riječi "Ekspedicija" i rednog broja. Trenutno se na stanici nalazi posada Ekspedicije 65. U posadu se ne računaju astronauti koji na stanicu stignu zbog isporuke i instaliranja opreme.

Stanica se snabdijeva energijom Sunca preko solarnih panela. Unutar stanice obezbijeđena je atmosfera po sastavu slična atmosferi Zemlje i sa pritiskom koji vlada na nivou mora.

Na visini na kojoj se nalazi stanica gravitacija Zemlje iznosi oko 90% od one na nivou mora, ali zbog stalnog slobodnog pada stanice u njoj se gravitacija ne osjeća (ipak, preciznije rečeno, na stanci postoji mikrogravitacija).

Na stanici se koristi svjetsko vreme, što je otprilike na sredini između lokalnih vremena dva glavna kontrolna centra, u Moskvi i Hjustonu.

Tipičan dan posade počinje buđenjem u 06:00 zatim slijede post spavačke aktivnosti i jutarnja inspekcija stanice. Nakon toga je doručak i redovna konferencija sa kontrolom na zemlji. Radno vrijeme na stanici počinje u 08:10. U 13:05 posada ima prekid od jednog sata za ručak. Poslijepodne se sastoji od vježbi i rada, a zatim, u 19:30, posada izvodi svoje predspavačke aktivnosti. Slijedi večera i konferenciju sa centrom na zemlji. Po pravilu spavanje počinje u 21:30 čime je završen dnevni raspored aktivnosti.

Uopšte, posada radi 10 sati dnevno preko nedjelje, a 5 sati subotom. Ostatak vremena posadi služi za relaksaciju, gimnastičke vježbe i dovršavanje poslova.

Stanica obiđe Zemlju za oko 92 minuta što znači da se na njoj svakih 46 minuta smjenjuju dan i noć. U roku od 24 časa za posadu stanice Sunce 16 puta izađe i 16 puta zađe. Da bi se održao prirodan ritam ljudskog organizma zbog toga se u vrijeme spavanja posade prozori na stanici zamračuju.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR