15 °

max 15 ° / min 6 °

Subota

20.04.

15° / 6°

Nedjelja

21.04.

10° / 7°

Ponedjeljak

22.04.

16° / 8°

Utorak

23.04.

13° / 10°

Srijeda

24.04.

12° / 9°

Četvrtak

25.04.

13° / 8°

Petak

26.04.

16° / 8°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Izvor kontroverzi već 60 godina – da li su antiperspiranti bezbjedni za upotrebu?

Izvor: Pixabay

Mozaik

Comments 0

Izvor kontroverzi već 60 godina – da li su antiperspiranti bezbjedni za upotrebu?

Izvor: N1

Autor: Ana Ašanin

  • Viber

Bez obzira koristite li dezodorans ili antiperspirant, ili kombinaciju oba, vjerovatno znate da među njima postoji razlika, ili ste čuli da se antiperspirant često spominje i u negativnom kontekstu, kao nesiguran za upotrebu. Pa, u čemu je razlika?

“Dezodorans je kozmetički proizvod koji kontroliše i smanjuje tjelesni miris tako što minimizira rast bakterija na tijelu posebno ispod pazuha, a antiperspirant je proizvod za njegu kože koji kontroliše znojenje, a sastoji se od aluminijumskih soli,” objasnila je za Huff Post lekarka iz Redirect Healtha, dr Dženis Džonston.

Jednostavno rečeno, antiperspiranti zaustavljaju znojenje, a dezodoransi poboljšavaju cjelokupni miris, a iako mnogi proizvodi za nanošenje ispod pazuha sadrže oboje, neki radije izbjegavaju proizvode s antiperspirantima, piše Večernji list.

“Zbog nekoliko studija sprovedenih u šezdesetim i sedamdesetim mnogi brinu da se aluminijum koji se nalazi u antiperspirantu može povezati s Alchajmerovom bolesti i predstavlja rizik za rak dojke zbog blizine pazuha limfnim čvorovima i dojkama”, kaže Džonston.

I dok je aluminijum zaista pronađen u mozgu oboljelih od Alchajmerove bolesti, naučnici još uvijek ne znaju da li je to posljedica izlaganja aluminijumu ili posljedica same bolesti.

“Svi smo mi svakodnevno izloženi aluminijumu ― prirodno se nalazi u tlu i vodi, a može se naći i u hrani, a korišćenje antiperspiranta neće dovesti pretjeranog izlaganja; za to bi morali da radite posao poput zavarivača aluminijuma”, rekla je i dodala:

“Jasno je da se nedavne studije slažu da ne postoji veza između Alchajmerove bolesti i upotrebe antiperspiranta, a brojne su studije takođe istraživale i da li antiperspiranti uzrokuju rak dojke, ali nisu uspjele da pronađu vezu.”

Još jedna zabrinutost u vezi s antiperspirantima proizlazi iz činjenice da oni zapušavaju pore kako bi smanjili znojenje pa toksini koje tijelo izlučuje putem znoja ostaju u organizmu, međutim to nije istina.

“Tijelo izlučuje štetne toksine i hemikalije sistemom filtracije u bubrezima i jetri, a ne žlijezdama znojnicama”, rekla je Mišel Henri, dermatološkinja iz Njujorka.

“S obzirom na to, kada koristite antiperspirant ne morate brinuti zbog raka dojke, nakupljanja toksina ili Alchajmerove bolesti; ipak, kao i svaki drugi proizvod za njegu kože, on može izazvati alergiju ali ne zbog antiperspiranta, već zbog drugih štetnih sastojaka proizvoda kao što su mirisi, lanolin, vitamin E ili drugi”, kaže dr Džejmi de Rosa, hirurg lica i osnivač DeRosa Center Plastic Surgery & Med Spa.

Ako se to dogodi, navodi da treba prestati koristiti proizvod i pitati ljekara za savjet.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR