Praznik rada je sinonim za odmor i roštilj, bar kod nas na Balkanu.
Donosimo savjete kako napraviti najbolji roštilj.
Roštiljanje je popularna metoda sporog pečenja mesa omiljena širom svijeta, a najbolja je kada se sprema iznad pravog žara.
Puno je stvari koje utiču na dobar ukus hrane sa roštilja, od pripreme mesa i povrća do tehnika pečenja, zbog toga vam donosimo savjete kojima ćete svoje umijeće roštiljanja podići na viši nivo.
Pecite polako
Za roštiljanje se često misli da je jednako kao i tzv. grilanje, ali svaki zaljubljenik u hranu sa roštilja znaće da su ove dvije metode nešto potpuno drugačije. Roštilja se obično iznad indirektnog izvora topline duže vrijeme, a grilanje je obično iznad direktnog izvora topline (vatre) kraće vrijeme. Pravi roštilj je za obroke kada vam nije problem čekati neko vrijeme na jelo.
Koristite drva i/ili ugalj
Ako se jela sa roštilja spremaju na otvorenom, najbolja opcija su drvo i ugalj - za razliku od plinskih roštilja. Drvo će se pobrinuti za ravnomjernu toplotu i specifičan ukus mesa, dok će ugalj doprinijeti dimljenom ukusu koji pravi ljubitelji roštilja preferiraju.
Začini i umaci
Postoje različite "teorije" u vezi s tim da li bi meso trebalo začiniti suvim začinima ili saftnom marinadom prije pečenja ili za vrijeme pečenja. Odluka je na vama. Suvi začini obično imaju blaži ukus i treba ih obilno nanijeti, dok su saftne marinade pikantnije. Bez obzira na to za šta se odlučite, pobrinite se da ostavite začinima dovoljno vremena da prodru u meso, najmanje pola sata ili preko noći, zavisno od debljine mesa.
Dodajte maslac
Ukoliko pripremate odrezak, odmah nakon pečenja ga sklonite sa roštilja i potom uzmite kašičicu maslaca i njome premažite komad mesa te ostavite da se rastopi. Dobićete posebno sočno i ukusno meso. Istu proceduru možete primijeniti i na povrću.
Aromatično bilje
Prije pečenja na vruć ugalj pospite šaku-dvije sušenog ili još bolje svježeg začinskog bilja. Savjetuje se ruzmarin ili estragon, vaš roštilj dobiće novi ukus.
Uništite bakterije
Bakterije koje uzrokuju trovanje hranom obožavaju roštilj, a sva nedovoljno pečena hrana savršena je prilika za njihovo razmnožavanje. Uz malo pažnje držaćete ih podalje od svoga roštilja. Prije nego što meso bacite na roštilj, pobrinite se da bude zaista vruć.
Ugalj je spreman kada se užari, a površina mu je ravnomjerno prekrivena blijedosivim pepelom. Za to je potrebno oko 30 minuta, a sirovu hranu ne ostavljajte na suncu. Iznesite je iz kuhinje tek kada roštilj bude spreman za pečenje. Zamrznutu hranu potrebno je otopiti, a tek onda staviti na roštilj. Nikada nemojte ubrzano roštiljati. Sva riba i meso, a posebno piletina, moraju biti dobro pečeni. Ne stavljajte piletinu na najtopliji dio roštilja. Da biste provjerili da li je piletina dovoljno pečena, u najdeblji dio mesa zabodite metalni ražnjić - sokovi koji iscure trebalo bi da budu bistri i bez traga krvi. Sirovu i pečenu hranu držite u odvojenim posudama. Marinadu koja je bila u dodiru sa sirovim mesom nikad nemojte ostavljati. Bacite je i posudu dobro operite prije upotrebe.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR