Vitni Linsenmer, docent za ishranu i dijetetiku na Univerzitetu Sent Luis za "Everyday Health" ističe: "Protein je poznat po svom zasićujućem kvalitetu, drugim riječima, svojoj sposobnosti da se osjećate (i ostanete) siti prije sljedećeg obroka. To je zbog određenih hormona koji se oslobađaju kao odgovor na proteine u ishrani koji signaliziraju mozgu da ste siti".
Protein ima bolji termički efekat od drugih makronutrijenata kao što su ugljeni hidrati i masti, što znači da može koristiti više kalorija vašeg tijela za varenje i metabolizam.
Proteini se razgrađuju duže, što zahtijeva više energije za obradu i apsorpciju.
Varenje proteina sagorijeva 20 do 30 procenata kalorija, u poređenju sa 5 do 10 procenata za ugljene hidrate i 0 do 3 procenata za masti. Zbog toga, zdrava količina proteina u ishrani može ubrzati metabolizam i podržati kontrolu težine.
Proteini regulišu šećer u krvi
Linsenmer napominje: "Viši unos proteina može pomoći u poboljšanju nivoa šećera u krvi kada nadoknađuje unos ugljenih hidrata, posebno rafinisanih ugljenih hidrata".
Ishrana bogata proteinima i vlaknima može podstaći osjećaj sitosti i usporiti porast nivoa glukoze u krvi.
Kada se osjećate siti, vjerovatno ćete izbjeći prejedanje, što može poboljšati osjetljivost na insulin i smanjiti nivo glukoze u krvi. Dijeta sa visokim sadržajem proteina povećava lučenje hormona koji mogu poboljšati osjetljivost na insulin kod ljudi sa gojaznošću i predijabetesom.
Kako izračunati svoje potrebe za proteinima?
Možete izračunati svoje potrebe za proteinima tako što ćete početi od svoje ciljne težine i raditi unazad.
Ako želite da se spustite na 63 kilograma, na primjer, preporučuje se da jedete između 64 i 127 grama (g) proteina dnevno, pri čemu su veće količine prikladnije za ljude koji češće vježbaju.
Ako brojite kalorije da biste izgubili težinu, preporučuje se da 10 do 35 procenata vašeg dnevnog unosa kalorija treba da dolazi iz izvora proteina. Međutim, kada je u pitanju gubitak težine, Linsenmer preporučuje da se teži ka višim granicama tog opsega, piše "Everyday Health".
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR