Udar asteroida u Zemlju, koji je okončao eru dinosaurusa, imao je razoran učinak na planetu pukom slučajnošću, tvrde naučnici.
Da je udario 30 sekundi kasnije ili 30 sekundi ranije, uzrokovao bi neuporedivo manju štetu i dinosaurusi bi vjerovatno preživjeli, a kao rezultat toga čovjek vjerovatno nikad ne bi postao dominantna vrsta na planeti, otkriva novi BBC-jev dokumentarac.
Pretpostavlja se da je asteroid udario Zemlju prije oko 66 miliona godina, i to područje današnjeg poluostrva Jukatan u Meksiku, ostavivši iza sebe krater širok gotovo 180 km i dubok više od 30 km. Naučnici koji su proučavali geološku strukturu kratera, otkrili su da je kamen bogat sumpornim slojevima i taj se kamen prilikom udara asteroida pretvorio u prah.
Vazduh se tada ispunio oblakom prašine, nalik onome nakon jake erupcije vulkana, što je zasjenilo sunce i drastično ohladilo planetu. Stotinama godina su temperature bile izrazito niske i izbrisale su većinu života na Zemlji. Dinosaurusi koji nijesu uginuli zbog dima, udara kamenja ili cunamija, pretpostavlja se da su ostali bez hrane i uginuli od gladi, piše Dejli Mejl.
Međutim, da je asteroid prečnika 9,6 kilometara na Zemlju pao nekoliko sekundi prije ili kasnije, vjerovatno bi pao u Atlantik ili Pacifik, duboku vodu, i ne bi uzrokovao tako fatalne posljedice. Doduše, naučnici pretpostavljaju da bi takvim udarom isparila većina morske vode, no smatraju da bi time bila nanesena manja šteta.
Ano Minus
@Monica Bellucci, Bila bi manja steta i za planetu i za zivi svijet, jer bi posljedice udara bile blaze. Manji potresi, manje zagadjena atmosfera, kraca zima, vise prezivjelijeh vrsta, vise hrane... Pa, mozda bi pretekao i poneki dino.
Monica Bellucci
Znači bila bi manja šteta da je nestao neki okean sa lica zemlje,nego što su dinaosaurusi zbrisani? A za koga bi to bila manja šteta,nije valjda da se neka NVO bavi pravima dinaosaurusa.