7 °

max 14 ° / min 6 °

Subota

20.04.

14° / 6°

Nedjelja

21.04.

9° / 6°

Ponedjeljak

22.04.

15° / 6°

Utorak

23.04.

11° / 10°

Srijeda

24.04.

14° / 9°

Četvrtak

25.04.

12° / 8°

Petak

26.04.

17° / 10°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Koronavirus: Novo naučno ispitivanje donosi loše vijesti

Izvor: EPA/EFE

Svijet

Comments 0

Koronavirus: Novo naučno ispitivanje donosi loše vijesti

Izvor: B92, INDEPENDENT.CO.UK

Autor: Antena M

  • Viber

Čini se da je koronavirus mutirao i postao "lakše prenosiv", pokazalo je novo američko istraživanje, vjerovatno kao odgovor na ljudske intervencije - poput socijalnog udaljavanja.

Novo istraživanje naučnika u Hjustonu nije otkrilo da su te mutacije učinile virus smrtonosnijim, piše Independent.

Studija je ispitala više od 5.000 genetskih sekvenci virusa, zaključujući da je jedna od mnogih mutacija koronavirusa akumulirala promjene u strukturi proteina na površini virusa.

Svi virusi mutiraju i većina ovih slučajnih promjena genetske sekvence je beznačajna, stoga nije pronađena razlika u težini bolesti nakon mutacije.

Teoretski, naučnici vjeruju da je evolutivni trend virusa podstakao na povećanje stope zaraze i smanjenje težine simptoma, jer su virusima potrebni živi domaćini da bi preživjeli.

Dejvid Morens, virusolog sa Nacionalnog instituta za alergije i zarazne bolesti, pregledao je novu studiju i rekao da nalazi ukazuju na veliku mogućnost da je virus, dok se kretao kroz populaciju, postao zarazniji, što bi moglo da ima posljedice po našu sposobnost da to kontrolišemo.

Stariji savjetnik Faučija rekao je da bi ovo mogla biti reakcija virusa na ljudske intervencije, uključujući maske i socijalnu distancu, koje su razvijene od početka pandemije da bi zaustavile njeno širenje.

I Džejms Maser,vodeći autor studije kazao je da smo "dali ovom virusu mnogo prilika, kao i da trenutno postoji ogromna populacija koronavirusa na svijetu.

"Moguće je da ovaj virus, kada naš imunitet na nivou populacije postane dovoljno visok, pronađe način da zaobiđe naš imunitet. Ako bi se to dogodilo, bili bismo u istoj situaciji kao i sa gripom. Moraćemo stalno da jurimo mutacije i mijenjamo formulaciju vakcine u skladu sa tim", objašnjava Morens.

U "Houston Metodistu", koji je deo Medicinskog centra Teksas, naučnici sekvenciraju genom 30.000 primeraka korona virusa od početka marta, kada se vjeruje da je virus prvi put stigao u grad sa 7 miliona stanovnika.

Istraživanje pokazuje da se virus širio po predgrađima Hjuston u dva talasa, prvo udarajući na imućnije i starije pojedince, a zatim se u drugom talasu širio na mlađe ljude i naselja sa nižim prihodima.

U isto vrijeme, dok je virus širio gradom, sastavio je čitav katalog mutacija.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR